دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۴:۲۸:۰۰ شناسه :۱۰۷۴۶۵۷

مدیر کل گمرک تبریز مطرح کرد:

اورنگی: افزایش ۸۷ درصدی صادرات غیر نفتی از گمرکات آذربایجان شرقی

اورنگی با اشاره به افزایش ۸۷ درصدی صادرات غیر نفتی از گمرکات آذربایجان شرقی ، از ترکیه ، عراق ، آذربایجان ، ارمنستان و چین بعنوان مهمترین مقاصد کالاهای صادراتی گمرکات استان نام برد.

به گزارش تبریزبیدار ، لیلی اورنگی ، مدیر کل گمرک تبریز، در خصوص افزایش 87 درصدی صادرات غیر نفتی آذربایجان شرقی اعلام کرد: عمده گروه کالاهای صادر شده از آذربایجان شرقی در این مدت، شامل مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد ، سوخت های معدنی ، روغن های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آنها ، میوه های خوراکی پوست مرکبات ، ماشین آلات و وسایل مکانیکی و اجزاء و قطعات آنها، چدن آهن و فولاد ، مس و مصنوعات از مس ، شیشه و مصنوعات شیشه ای ، مصنوعات از چدن آهن یا فولاد و فرآورده های غلات بوده است.

وی افزود: این محصولات به 68 کشور دنیا از قبیل ترکیه، عراق، آذربایجان، چین، ارمنستان، گرجستان، بلغارستان، افغانستان، ایتالیا و پاکستان صادر شده است.

وی در خصوص مقاصد کالاهای صادراتی از گمرکات استان خاطرنشان کرد: ترکیه با 66 میلیون دلار، عراق با 36 میلیون دلار، آذربایجان با 15 میلیون دلار، چین با 15 میلیون دلار و ارمنستان با 10 میلیون دلار مهمترین مقاصد کالاهای صادراتی از گمرکات استان در فروردین ماه سالجاری بودند.

مدیر کل گمرک تبریز با بیان اینکه در فروردین ماه امسال پس از انجام تشریفات گمرکی 17 هزار تن کالا به ارزش 45 میلیون دلار از طریق گمرکات استان وارد شده است ، یادآور شد: این مقادیر از لحاظ وزن 10 درصد و از نظر ارزش دلاری 2 درصد افزایش نشان می دهد و عمده کالاهای وارده شامل ماشین آلات و وسایل مکانیکی اجزاء و قطعات آنها، گوشت و احشای خوراکی، توتون و تنباکو ، مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد ، سبزی و نباتات ریشه و غده های زیرخاکی خوراکی ، کاکائو و فرآورده های آن ، محصولات شیمیائی آلی است.

وی کاغذ و مقوا ، چوب و اشیاء چوبی و زغال چوب، چدن آهن و فولاد را از دیگر کالاهای وارد شده به استان برشمرد وابراز نمود: این کالاها از 26کشور مختلف دنیا به ویژه ترکیه، امارات متحده عربی ، آلمان، چین، گرجستان، سوئیس ،بلغارستان، ایتالیا، هلند و فدراسیون روسیه از طریق گمرکات استان وارد کشور شده است.

وی اظهار داشت: فرودین امسال ترکیه با 26 میلیون دلار، امارات متحده عربی با 8 میلیون دلار، آلمان با 3 میلیون دلار، چین با 2 میلیون دلار، گرجستان با یک میلیون دلار بیشترین سهم را در کالای وارد شده به گمرکات استان داشتند. در همین مدت 131 هزار و 782 مسافر از مبادی مرزی گمرکات استان تردد کرده اند که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل مسافرین خروجی 6 درصد کاهش و مسافرین ورودی 4 درصد افزایش داشته است.

اورنگی در پایان خاطرنشان کرد: درآمدهای وصولی گمرکات استان در فروردین ماه سالجاری افزون بر 221 میلیارد ریال بوده است که این رقم نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل 18 درصد افزایش داشته است