چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۲۶:۰۶ شناسه :۱۰۷۴۶۷۸

استاندار آذربایجان شرقی در اولین نشست رسانه ای؛

کلیدواژه تمام مدیران اجرایی انتخابات، بی طرفی است / بدعهدی شهرداری و میراث فرهنگی در خلعت پوشان

استاندار آذربایجان شرقی در اولین نشست خبری خود در جمع اصحاب رسانه گفت: کلید واژه ما و تمام مدیران اجرایی انتخابات، بی طرفی است.

به گزارش تبریز بیدار ، محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی در اولین نشست خبری خود بعد از انتصاب، در جمع  اصحاب رسانه گفت: قانون فصل الخطاب است و همه در برابر همدیگر و قانون باید پاسخگو باشیم.

انعقاد قرارداد بین المللی برای تجهیز کارخانه مس سونگون

وی افزود: رسانه ها مثل آینه باشند. آینه عیب انسان را به خودش می گوید، هر چیزی لازم نیست خبر و غوغا شود. از نقد و دیدگاه های کارشناسی استقبال می کنیم.

وی با بیان اینکه از معادن استان بعنوان ظرفیت بزرگ اقتصادی غفلت شده، افزود: رحمانی وزیر صمت هم پیگیر موضوع خام فروشی معادن استان هستند، در این خصوص با شرکت چینی جهت تامین تجهیزات کارخانه مس سونگون بسته شده است.

بیکاری ۲۳ درصد تحصیل کرده های دانشگاهی

پورمحمدی به مهاجر فرست بودن استان اشاره داشته و گفت: بخش عمده ای از دلایل شکل گیری مناطق حاشیه نشین در استان، مهاجرت های پرشمار است.

نماینده عالی دولت در استان در خصوص بیکاران تحصیل کرده گفت: ۲۳ درصد افرادی که در استان تحصیلات عالی دارند، بیکار هستند.

تکلیف بازاریان آسیب دیده ای که بیمه ندارند

وی در پاسخ به سوالی در مورد دلایل آتش سوزی بازار تبریز اظهار داشت: برای جلوگیری از آتش سوزی مجدد بازار تبریز باید تدبیر زیادی صورت می گرفت، اما تدبیر شده بود چرا که سال ۸۸ مهار آن ۴۸ ساعت طول کشیده بود.

پورمحمدی با بیان اینکه ۱۲۵ مغازه در این آتش سوزی آسیب دید، افزود: بازسازی بازار برعهده میراث فرهنگی است و دولت هم قول کرده کمک خواهد کرد.

وی افزود: مغازه دارانی که بیمه ندارند می توانند از برخی بیمه های پوششی استفاده کنند، مثلا اگر از تسهیلات بانکی استفاده کرده اند بانک خودش آن را بیمه کرده است. برخی کمک هایی هم خواهد شد.

تحریم، تقاضای بی رویه مردم و بی انصافی کسبه هم در گرانی ها تاثیر دارد

استاندار آذربایجان شرقی در در پاسخ به سوالی در مورد چگونگی مقابله با گرانفروشی گفت: نظارت بر بازار و گرانی وجود دارد و باید بیشتر شود. اگر فرافکنی تلقی نشود باید گفت برخی عوامل خارجی از جمله  تحریم و همچنین بی انصافی کسبه هم موثر است.

وی با انتقاد از تقاضاهای بی رویه مردمی، ادامه داد:  درد جامعه ما چیست که وقتی شایعه می شود فلان جنس گران می شود، همه چندین برابر نیاز می خرند.

هر درختی که حمل می شود، جنگلی نیست

نماینده عالی دولت در استان در پاسخ به سوال دیگری در مورد تکلیف درختان قطع شده ارسباران گفت: باید تمام و کمال از درختان و  جنگل ها صیانت کرد اما هر درختی هم که حمل می شود لزوما درخت جنگلی نیست. اگر منبع ارائه دهید که در فلان منطقه درختان جنگلی قطع شده، پیگیری می کنیم.

کلیدواژه تمام مدیران اجرایی انتخابات، بی طرفی است

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد میزان آمادگی استان در انتخابات اسفند ماه سالجاری بیان داشت: ارزیابی ها نشان می دهد در انتخابات امسال سطح مشارکت مردمی بالا خواهد بود و نگرانی در این مورد نداریم. تلاش ها برای انجام انتخابات باشکوه و امن صورت می گیرد.

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: کلید واژه ما و تمام مدیران اجرایی انتخابات، بی طرفی است.

حق تعیین پیمانکار برای اغلب پروژه های استان نداریم

وی همچنین در مورد پروژه های ناتمام در استان اذعان داشت: اغلب پروژهای عمرانی در استان، ملی هستند و ما حق تعیین پیمانکار و تامین بودجه نداریم.

پورمحمدی در پاسخ به وضعیت خلعت پوشان تبریز گفت: خلعت پوشان بنا نبود تبدیل به پارک شهری شود، قرار بود میراث فرهنگی بازسازی کرده و شهرداری با محوطه سازی، راه دسترسی ایجاد کند که هیچ کدام به عهد خود وفا نکردند.