دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۳۹:۲۲ شناسه :۱۰۷۵۵۶۵

اهداء کنندگان سلول های بنیادی آماده باشند:

مرکز پذیره‌نویسی محک به تبریز می‌آید

اعضای مرکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز محک روزهای ۹ و ۱۰ مرداد ماه جاری، به تبریز می‌آیند تا انسان‌های نوع‌دوست ساکن آذربایجان شرقی بتوانند به جمع بزرگ خانواده اهداکنندگان سلول‌های بنیادی بپیوندند.

به گزارش تبریز بیدار مرکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز محک که به عنوان اولین پروژه مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها با مشارکت بنگاه‌های اقتصادی در حوزه سلول‌های بنیادی شناخته می‌شود، مرکزی غیرانتفاعی و غیردولتی است و تاکنون بیش از ۷۰۰۰ داوطلب، در این مرکز ثبت‌نام کرده‌اند.   

اهمیت ثبت نمونه داوطلبان از قومیت‌های مختلف سبب شده است تا محک در استان‌های مختلف حضور یافته و از هموطنان ساکن در آن استان‌ها، نمونه HLA را ثبت کند.   

محک براساس بیانیه مأموریت خود و در راستای حمایت همه‌جانبه از کودکان مبتلا به سرطان، بخش پیوند سلول‌های بنیادی بیمارستان فوق‌تخصصی خود را سال ۱۳۹۰ تأسیس کرد ولی همواره با چالش تأمین سلول‌ بنیادی‌ خون‌ساز سازگار با کودک نیازمند به پیوند، روبرو بوده است. چرا که یک بیمار، حدود ۲۵ درصد شانس دارد تا از والدین، خواهر، برادر یا خویشاوندان، سلول بنیادی دریافت کند؛  مواردی چون تک فرزندی نیز زمینه کاهش این شانس را فراهم کرده است.

در این میان تعداد اندک اعضای داوطلب در مراکز پذیره‌نویسی و بانک‌های داخلی، و نیز هزینه بالای جستجوی اطلاعات در مراکز بین‌المللی، مشکلات انتقال نمونه از دیگر کشورها و عدم سازگاری ژنتیکی نمونه‌های دریافت شده از خارج کشور موجب شد تا محک مرکزه‌پذیره‌نویسی خود را تأسیس و در راستای افزایش تعداد اعضای آن تلاش کند.

شهروندان تبریزی در صورت داشتن شرایط عضویت برای انجام نمونه‌گیری تعیین HLA که از طریق بزاق دهان صورت می‌گیرد، ۹ مرداد ماه جاری، از ساعت ۹ صبح تا ۱۴ و ۱۶ تا ۲۰ به بیمارستان بهبود تبریز و همچنین می‌توانند ۱۰ مرداد ماه، علاوه بر این بیمارستان، به موسسه خیریه تسکین مراجعه کنند.

در صورت سازگار بودن نمونه HLA شما با یک بیمار نیازمند به پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز، این موضوع طی تماسی به اطلاع‌تان می‌رسد و شما با صرف ۳ تا ۵ روز از وقت خود، نجات‌بخش یک زندگی می‌شوید و شادی را به خانواده‌ ای هدیه می‌کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با شماره ۲۳۵۰۱۲۳۶-۰۲۱ و ۲۳۵۰۱۱۳۲-۰۲۱ تماس بگیرید.