شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۲۰:۵۳ شناسه :۱۰۷۵۶۲۱

بایسته های مردمی کردن شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در گفتگو با رئیس جدید شورا در استان:

برگی: هیات های اندیشه ورز تشکیل می شود / نظرات مردم برای آسیب شناسی راهپیمایی ها گرفته می شود

حجت الاسلام برگی رئیس جدید شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی در گفتگو با تبریزبیدار از بایسته های مردمی کردن این شورا گفته و تصریح کرد: هیات های اندیشه ورز تشکیل می شود.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار 

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از نهادهای انقلابی کشور است که به هماهنگی و انسجام فعالیت‌های تبلیغی بین دستگاه ها و مراکز تبلیغی نظام می‌پردازد. 

تعدد دستگاه ها و مراكز تبليغی و تنوع نقش هريک در مواجهه با چالش ها و رخدادهای پيش‌روی انقلابی نوپا، لزوم ايجاد هماهنگی و حفظ انسجام منطقی بين اين دستگاه ها را بيش از پيش بر همگان روشن می ساخت تا اينكه با تدبير حكيمانه و به موقع امام خمينی(ره) در 12 مرداد 1359 نهادی با عنوان: شورای هماهنگی تبليغات اسلامی تشكيل گرديد

این شورا طبق اساسنامه آن«نهادی است عمومی و غیردولتی که مسئولیت برنامه‌ریزی، هماهنگی، سیاست‌گذاری و نظارت و اجرای مراسم رسمی و مناسبات عمومی نظام جمهوری اسلامی را بر عهده دارد.»

در روزهای اخیر شاهد تغییرات در ریاست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی بودیم که به گفته حجت الاسلام برگی رئیس جدید این شورا، شاهد تحولات بنیادین در کارکرد آن خواهیم بود.

وی که جانشین حجت الاسلام تقی زاده رئیس بازنشسته این شورا شده، با حضور در تحریریه تبریزبیدرا پاسخگوی سوالات ما شده است:

 جناح گرایی خط قرمز ما است / نباید فردی تصمیم گرفت و جمعی عمل کرد

تبریزبیدار: لطفا بفرمایید رویکرد جدید شما برای ایجاد تحول در کارکرد شورای هماهنگی تبلیغات استان چیست؟

همانطور که از نام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی پیداست، اینجا یک شورا است و شورا یعنی محل مشورت. لذا باید افراد مختلف با سلایق مختلف جمع شوند و در نهایت به جمع بندی رسیده و نتیجه نهایی برای تثبیت نظام و حفظ مردم در صحنه  بهره ببرند. سیاست کلی که آیت الله جنتی رئیس این شورا و آقای لطفی قائم مقام ایشان سفارش کرده اند این است که از تمام ظرفیت نظام استفاده شود، افراد باید از داخل مجموعه نظام باشد و حزب گرایی و جناح گرایی خط قرمز است. حتی اگر نگاه کنید سخنرانانی که در طول این سالها دعوت شده اند، از سلایق مختلف بودند چون باید شورایی بودن  نشان داده شود تا از سلایقی که معتقد به نظام هستند، در صحنه استفاده شود. از طرفی مردم نیز که در راهپیمایی ها شرکت می کنند، از سلایق مختلف هستند. شورا یعنی جمعی تصمیم گرفته و جمعی هم عمل کنیم. این طور نیست که فردی تصمیم بگیریم و جمعی عمل کنیم. این روش غلطی است که یک فرد تصمیم بگیرد و جمع مجبور به عمل شود. در حال حاضر در حدود 24 اداره، سازمان، ارگان و نهاد شورا عضو هستند و علاوه بر شخصیت های حقوقی، شخصیت های حقیقی نیز هستند و حتما لازم است که دعوت شده و نظر بدهند اما به اعتقاد من کافی نیستند. 

Image title

شورا نباید محدود به چند راهپیمایی و بیانیه شود / تشکیل هیات های اندیشه ورز با ظرفیت نخبگان، دانشگاهیان، فعالین فرهنگی و بازاریان و...

رویکرد ما این است که نباید فعالیت های شورا محدود به چند راهپیمایی،  تجمع، بیانیه و... شود. در اساسنامه چندین مطلب را به ما سفارش کرده اند که باید انجام دهیم که شامل 12 فروردین، 14 و 15 خرداد، 7 تیر، 8 و 17 شهریور، 13 آبان، روز جهانی قدس، 9 دی، دهه فجر، و سالروز شهادت آیت الله قاضی و مدنی است. اما بغیر از این مراسمات قرار است چه کاری انجام دهیم؟ ما برای پرکردن خلا مابین این ایام، باید «هیأت های اندیشه ورز» را ایجاد کنیم. به طور مثال برای دهه فجر از اکنون باید تصمیم بگیریم تا در آن روز برنامه های خود را اجرا کنیم نه اینکه آن روز هنوز برای انجام برنامه تصمیم بگیریم. قرار بر این است که از سطوح مختلف مانند بازاریان، دانشگاهیان، نخبگان، روحانیت،خبرگزاری ها، صنف های مختلف از جمله جوانان که در بیانیه گام دوم انقلاب رهبر انقلاب بر حضور جوانان تاکید کرده اند، در هیأت های اندیشه ورز حضور داشته باشند. 

راهپیمایی ها مصداق «اشداء علی الکفار» است و باید تاثیر آن «رحماء بینهم» باشد / خدمت رسانی به مردم در راس امور شورا خواهد بود

موضوعی که خیلی به آن اعتقاد دارم و حتی در بسیج نیز که حضور داشته ام و اگر خداوند عنایت کند بازهم در بسیج حضور خواهم داشت، انجام داده ام، عبارت است از بحث «خدمات رسانی». تجمع مردم نشان از «اشدا علی الکفار» است اما خروجی و تاثیر این تجمع در زندگی مردم که همان «رحماء بینهم» است کجاست؟ در تهران و بعضی شهرها مشاهده می کنیم که به طور مثال در راهپیمایی 22 بهمن ایستگاه های مختلفی وجود دارد و ادارات مختلف را برای خدمت رسانی به مردم دعوت می کنند. 

مراسم گرامیداشت شهدا نباید بصورت مجلس ختم باشد

در بحث سالروز شهادت آیت الله قاضی و مدنی بنده با برگزاری مراسم به صورت مجلس ختم مخالف هستم و اعتقادی ندارم. رهبر انقلاب نیز در خصوص آیت الله مدنی مطلبی فرموده اند که حیف است برای ایشان صرفا مجلس ختم بگیرید. بلکه باید شخصیت این شهید شناسانده شود و تاکید حضرت آقا بر این است که مراسم شهدا به صورت یادواره ای برگزار شود. یادواره نیز به معنای این نیست که فقط  قرآن، سخنرانی و مداحی باشد. بلکه باید مرام و هدف شهید به مردم گفته شود. لذا مراسمات شهدا باید به صورت یادواره ای باشد اما باید توجه داشته باشیم که خروجی مراسم یادواره چیست. 

شورا باید با کارهای مثبت و خدمت رسانی به مردم شناسانده شود

تبریزبیدار: چه اقداماتی برای خارج شدن از برنامه های کلیشه ای در نظر دارید؟

بطور مثال 12 مرداد سالروز تاسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی است و چون 9 مرداد نیز روز اهدای خون است، از کارمندان خواهش کرده ایم و عده ای داوطلب شدند تا خون خود را اهدا کنند. همچنین از مرکز اهدا عضو خواهش کردیم و به صورت داوطلبانه خودمان و خانواده های مان فرم اهدای عضو پر کرده ایم. لذا سالروز تاسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی را صرفا در بیانیه خلاصه نکردیم و تصمیم گرفتیم این روز را  با کارهای مثبت در جامعه بشناسانیم و به مردم بگوییم که ما بعنوان اعضای شورای هماهنگی در کنار مردم هستیم. در حال حاضر ما در 6 نقطه از شهر ویزیت رایگان راه اندازی کرده ایم. که یکی از این ایستگاه ها مسجد مقبره آیت الله شهید قاضی طباطبایی است. چون این مسجد مهد و خاستگاه انقلاب در آذربایجان است و در واقع خانه پدری انقلاب در آذربایجان این مسجد است و انقلاب از آنجا ایجاد و هدایت شد و بعدها از همانجا در مقابل جریان های مختلف مثل خلق مسلمان و... اداره شده است. و همچنین به علت اینکه دائما مراسمات ما در این مسجد برگزار می شود و به نمازگزاران مسجد زحمت می دهیم، به همین دلیل یکی از ایستگاه های ویزیت رایگان را به این مسجد اختصاص داده ایم. و از هلال احمر خواهش کرده ایم و آنها نیز نهایت استقبال را انجام داده اند و علاوه بر مسجد مقبره در مناطق محروم شهر ایستگاه تهیه شده است. من اعتقاد متقنی به مسئله خدمت رسانی دارم. از حالا تا 20 شهریور (سالروز شهادت آیت الله مدنی) 2 جلسه برگزار کرده ایم. یکی از پیشنهادات من این بود که کار باید مردمی باشد. درست است که 24 اداره عضو شورا هستند اما باید مردم نیز بعنوان پشتوانه وهدایات گر حضور داشته باشند.اگر مردم نباشد، هرچقدر هم ادارات پای کار باشند، بازهم کارها پابرجا نمی ماند. قصد داریم در مسجد ایت الله مدنی(شکلی) و در سایر نقاط شهر میزخدمت قرار دهیم و با خیّرین و بعضی نانوایی ها صحبت کرده ایم تا در سالروز شهادت آیت الله مدنی، در بعضی از نقاط شهر نان احسان در اختیار مردم قرار بگیرد. مردم باید چهره مثبتی را از نهاد ها ببینند.

Image title

نظرات مردم برای آسیب شناسی راهپیمایی ها گرفته می شود

تبریزبیدار: برنامه شما برای تبدیل حالت اداره ای شورای هماهنگی به یک نهاد مردمی چیست؟

این موضوع برمی گردد به بحث هیأت های اندیشه ورز که تصمیم جمعی گرفته شود نه اینکه من فردی تصمیم بگیرم. ما باید به نظرات طرفین احترام بگذاریم و ارزش قائل شویم. ما فقط هماهنگ کننده نظرات هستیم و اجرا کننده خود مردم هستند. یکی از کارهایی که می خواهیم انجام دهیم و از حاج آقا آل هاشم نیز اجازه این کار راگرفته ایم، قراردادن صندوق ارائه انتقادات و پیشنهادات در مصلی است. تا مردم هر پیشنهاد و انتقادی در خصوص برنامه های ما دارند، بنویسند. چون تقریبا همان مردمی که به نماز جمعه می آینذ، دز راهپیمایی ها نیز حاضر می شوند و ممکن است به دلیل عدم دسترسی به شورا و یا در رودربایستی بودن، نتوانند صحبت ها و انتقادات را مستقیم بگویند و این را هم بگویم که من شخصا این صندوق را باز و نظرات را می خوانم. حتی اگر به من نیز هر انتقادی داشته باشند، نهایت استقبال را خواهم داشت. این کار یکی از راه های بکار گیری مردم است اما این تنها کافی نیست. هر حرفی که اینجا میزنم، از شما خواهش میکنم ثبت کنید و بعد از مدتی همه این حرف ها را از من پیگیری و مطالبه گری کنید. ما اصلا نمیخ‌اهیم شعاری حرف بزنیم. برنامه ما برای راهپیمایی ها این است که بجای اینکه مسیرهارا شماره گذاری کرده و مردم را رها کنیم و فقط در میدان ساعت منتظر مردم بمانیم، از محلات به استقبال مردم برویم. درواقع قصد داریم به صورت امنایی کار کنیم و ازهر محله چند نفر شاخص دعوت کنیم و نظرات آنها را بپرسیم. وقتی یک ساعت مشخص می شود تا در آن ساعت مردم حضور داشته باشند، ممکن است کسانی که مسیرشان نزدیک است،دیر حرکت کنند و کسانی هم که دورتر هستند، دیر برسند که موجب خلوت شدن تجمع می شود.

Image title

تبریزبیدار: بهتر نیست  در مساجد دیدارهای چهره به چهره با مردم و هیئت امنای مساجد و نمازگزاران داشته باشید؟

حرف ما هم دقیقا همین موضوع است و قصد داریم در  بین مردم حاضر شویم. به همین خاطر می گوییم اگر مثلا نتوانستند با ما حرف بزنند، چند نفر انتخاب کنند و از طریق آنها حرفهایشان را به ما برسانند. به هر حال من مسئول هستم و باید در جایگاه باشم اما اینطور نیست که فکرم فقط حضور در جایگاه و اجرای برنامه های خودم باشد و البته این کار به این معنی نیست که  روز راهپیمایی به مساجد بروم بلکه ما قصد داریم قبل از راهپیمایی به استقبال مردم برویم. ما باید در راهپیمایی ها کاری کنیم که شورمردمی بیشتر شود و در مسیرهای راهپیمایی ایستگاه هایی ایجاد کنیم و توسط برخی نهاد های دولتی و ادارات خدمات و تسهیلاتی به مردم ارائه دهیم که شاید در مواقع معمولی امکان ارائه این خدمات ممکن نباشد. یکی از کارهایی که در حوزه  5 بسیج نیز انجام دادیم این بود که به همت بعضی از پایگاهها با ثبت احوال صحبت کردیم و روزهای جمعه در مساجد خدمات مربوط به تعوبض کارت ملی انجام شد که شاید مردم از شنبه تا پنجشنبه فرصت نمی کردند به ثبت احوال مراجعه کنند و حتی ازلحاظ مالی نیز نسبت به مراجعه به بیرون به صرفه تر بود. لذا اعتقاد دارم باید در راهپیمایی ها نیز این کار را انجام دهیم. چون شاید مردم نتوانند از شنبه تا پنجشنبه برسند و در روزهای تعطیل نیز ادارات بسته هستند. حتی می توانیم میزهای خدمت را به مسیرهای راهپیمایی بکشانیم و از مسئولان خواهش کنیم میزخدمت را در قسمت های مختلف مسیر قرار دهند و اگر همه‌ی کارها را نیز درآنجا انجام ندهند، لااقل مردم مشکلات خود را به طور شفاهی و یا کتبی مطرح کنند. 

Image title

جایگاه فعلی راهپیمایی، در شان تبریز نیست / هیچ کس مفقودی تریبون نماز جمعه شهید مدنی را گردن نگرفت

تبریزبیدار: در خصوص بحث انسجام راهپیمایان در مسیرها جهت نمایش بهتر در تلویزیون و رسانه ها، سیستم صوتی و جایگاه مناسب نیز بفرمایید.

آقای شهردار به ما قول داده اند تا دهه فجر جایگاه مناسبی برای راهپیمایی ها در اختیار ما قرار دهند که ما خواهش کرده ایم تا روز 13 آبان این کار انجام شود. جایگاه فعلی واقعا در شان تبریز نیست و معلوم نیست از چه زمانی استفاده می شود. از 2 سال قبل به شورا گزارش داده شده است که تریبون نماز جمعه آیت الله شهید مدنی در خیابان راه آهن تبریز زیر برف و باران مانده است که متاسفانه اقدامی نشده است. اکنون که تقریبا یک هفته است بنده مسئولیت را برعهده گرفته ام، به من اطلاع داده اند که جایگاه نیست و من مصرانه پیگیر هستم چون این تریبون مملو از خاطرات انقلاب است و نوعی شناسنامه است. از شهرداری و راه آهن پرسیده ایم اما هیچ کس اطلاعی ندارد و بر عهده نمی گیرد. موضوعی که حائز اهمیت است این است که گاها کار ما تکلیفی است اما گاهی کار از روی عشق انجام می شود از اولین روزی که بر هر کاری رفته ام، تنها از روی تکلیف کار نکرده ام بلکه از روی عشق کار کرده ام. اگر سیستم صوتی متحد وجود داشته باشد، شعار ها و جواب ها نیز متحد خواهد بود که این موضوع باعث خواهد شد از لحاظ سمعی و بصری وضعیت بهتری ایجاد شود. در خصوص مسیرها نیز مشکل اینجاست که ما بجای تجمع، مسیر می گوییم. ما می گوییم که از مسیرهای چندگانه مردم خواهند امد اما در کجا تجمع خواهند کرد؟ در همان مسیری که طی می کنند، تجمع نیز می کنند. عده ای می آیند عده ای می روند عده ای شعار می دهند. لذا باید محل تجمع مناسبی انتخاب شود. به طور مثال سنگ فرش ارک را پیشنهاد داده اند البته برخی می گویند که آنجا نرده دارد و مشکل می شود. اما نرده ها هیچ مشکلی ندارند و ما نیز نمی خواهیم مردم را در یک مکان محدود کنیم. لذا اگر مثلا تجمع در سنگ فرش ارک باشد، تصویربرداری نیز با کیفیت انجام می شود و علاوه بر تجمع، مسیری را که منتهی به تجمع می شود نیز در تصویر می افتد و ذهن سخنران نیز درگیر رفت وآمد ها و حواشی بیرون نمی شود. همانطور که در دوز قدس مشاهده شد، پراکندگی در مسیر ها زیاد بود و مسیر بی آرتی هم خلوت بود. باید در مسیر جذبه ایجاد کنیم لذا از کانون پرورش فکری کودکان خواهش خواهیم کرد در مسیر راهپیمایی ایستگاه نقاشی و... ایجاد کنند.تا کودکان با شوق و ذهنیت مثبت در راهپیمایی حاضر شوند نه اینکه چون والدین می آیند آنها نیز بیایند. در زمان پیامبر(ص) در کنار مسجد النبی محلی تحت عنوان بهشت کودکان درست کرده بودند و کودکانی که پدر و مادرشان در مسجد بود درآنجا بازی کنند لذا کودکات با شوق به مسجد می رفتند. راهپیمایی نیز همین طور است باید کاری کنیم که کودکان با علاقه و ذهنیت مثبت در راهپیمایی حاضر شوندسعی میکنیم محل تجمع را تغییر دهیم البته باید نظر بزرگان و هیأت اندیشه ورز را اخذ کرده و تصمیم بگیریم و هرگز من تنهایی پافشاری نخواهم کرد و تصمیم جمع عملی خواهد شد.


گفتگو از صابر عیسی پور و  حمید وظیفه