چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۴۲:۵۴ شناسه :۱۰۷۵۶۸۵

تبریزبیدار گزارش می دهد:

زندگی زوج های رسانه ای تبریز چگونه می گذرد؟ / قناعت و امرار معاش با درآمد خبرنگاری

به بهانه روز خبرنگار خواستیم سراغ چند زوج رسانه ای در تبریز برویم تا وضعیت زندگی رسانه ای را جویا شویم.

سرویس فرهنگی تبریزبیدار؛

خبرنگاری از حرفه هایی است که تقریبا همه عرصه های زندگی را پوشش می دهد و هر لحظه زندگی، می تواند سوژه ای ناب و جذاب باشد؛ مخصوصا اگر این سوژه توسط خود خبرنگار رقم خورده باشد و خبرنگار، خودش موضوع یک تیتر و خبر شود.

به بهانه روز خبرنگار خواستیم سراغ چند زوج رسانه ای در تبریز برویم  تا  وضعیت زندگی رسانه ای را جویا شویم.

پورعباس و عزیزپور

بهزاد عزیزپور و فرناز پور عباس  یکی از موفق ترین زوج های رسانه ای تبریز هستند که چند سالی در عرصه خبرنگاری فعالیت می  کنند.پورعباس  خبرنگار  شمس نیوز و بهزاد عزیزپور عکاس خبری آناج است. 

پورعباس در مورد نحوه آشنایی خودشان این چنین تعریف می کند: حدود دو سال در پایگاه خبری آناج باهم همکار بودیم و یه شناخت نسبی از همدیگر داشتیم و همین مساله باب علاقه و ازدواج را برایمان باز کرد.

 وی در مورد زندگی رسانه ای بیان می کند: زندگی رسانه ای  تلخی و شیرینی‌های خودش را دارد  اما چون به کار هم آشنا هستیم تنش کمتری وجود دارد و حتی کمک حال هم  می شویم خیلی وقت ها  که من دنبال سوژه‌ هستم همسرم سوژه‌هایی  را برای من پیشنهاد می کند که شاید به فکر من نمی رسند.

پورعباس از کار و فعالیت طاقت فرسای رسانه ای و تاثیر آن بر روزمرگی های خود گفته و می افزاید: صدالبته که تاثیر دارد  به ویژه که همسرم عکاس هستند  و بیشترین زمان را سرپا هستند گاهی پیش می آید که  از صبح تا شب پشت سر هم چند تا برنامه  می روند و خیلی خسته می شوند.

پورعباس در ادامه در خصوص گذران زندگی با درآمد خبرنگاری می گوید: الان با پول کارمندی هم زندگی نمیچرخد  چه برسد به پول خبرنگاری که همه میدانند چقدر کم است اما  از طرفی همسرم تلاش میکنند که با کار بیشتر این مساله را حل کنند هم اینکه سعی کردیم با توکل به خدا  رزق و روزی بدست آمده را مدیریت کنیم.

Image title

بهزاد عزیزپور همسر فرناز  پور عباس نیز  در مورد کار و فعالیت طاقت فرسای زندگی رسانه ای اینچنین می گوید: فعالیت طاقت فرسای خبرنگاری قطعا در زندگی تاثیر دارد چون خیلی وقت ها من مجبور می شوم  به خاطر برنامه و کار راهی شهرهای دیگر شوم  و یا چند روز پشت سر هم صبح تا شب تا سر کار باشم و از این بابت همسرم تنها می شوند اما با توجه به شناختی که از کار هم داریم بهتر با این موضوع کنار می آییم و مشکلاتش کمتر حس میشود.

 این فعال رسانه ای می افزاید: مسلما هر خبرنگاری می داند که با پول خبرنگاری زندگی نمی چرخد پس باید به فکر کار اضافی در کنار این کار باشیم  که انرژی زیادی می گیرد اما به خاطر زندگی مشترک سختی کار را باید تحمل کرد تا یک زندگی نسبتا در رفاه آماده باشد.

شهبازی و قنبرزاده

 فرزانه شهبازی و مجید قنبرزاده عکاس و سردبیر پایگاه خبری شمس نیوز از دیگر زوج های رسانه ای تبریز هستند که سال ها است در عرصه خبر و اطلاع رسانی فعال هستند.

شهبازی  در مورد نحوه آشنایی خود با همسرش می گوید: نام آقای قنبرزاده را در میان اهالی رسانه به کرات شنیده بودم و در آن زمان ایشان سردبیر پایگاه خبری آناج بودند و در فضای مجازی جزو دنبال ‌کنندگانشان بودم و مطالب و مواضع‌شان را رصد می‌کردم، چند بار در برنامه‌‌های خبری ایشان را دیده بودم وقتی ایشان پا پیش گذاشتند و رسماً از بنده خواستگاری کردند با اینکه برای چنین روزی آمادگی نداشتم اما بعد از کمی تحقیق و شناخت  از ایشان در انتخابم و پاسخ به درخواست‌شان زیاد تردید نکردم.

شهبازی می افزاید: چون در این فضا بوده‌ ام با سختی‌هایش آشنایی دارم اما از انجا که همسرم وقت بسیاری را صرف این حوزه می‌کند و حتی سر صرف ناهار و شام نیز اخبار را دنبال می‌کند کلافه می‌شوم با این حال سختی‌ها در کنار شیرینی‌های زندگی به چشم نمی‌آید.

این زوج رسانه ای در مورد  تاثیر کار و فعالیت طاقت فرسای رسانه ای بر زندگی به خبرنگار تبریز بیدار می گوید: اینکه بگوییم کار رسانه‌ای امور روزمره ‌مان را همواره مختل می‌کند نه اینطور نیست اما بعضاً با مشکلاتی هم مواجه می‌شویم و با عناوینی مثل تمام شغل‌ها چنین مشغله‌هایی دارند و پزشک و پرستار هم از زندگی و خانواده‌شان دور می‌مانند خود را توجیه و قانع می‌کنیم ولی مشکل اینجاست که نصف حقوق یک پرستار را هم ما نمی‌گیریم.

وی  بیان کرد: به‌حمدالله تاکنون در این حوزه به مشکل نخورده‌ایم و به انحاء مختلف لطف خدا شامل حالمان شده است اما قطعا حقوقی که در تبریز برای کار مستمر یک خبرنگار و عکاس خبری می‌دهند از دستمزد یک کارگر ساده هم کمتر است و حقِ اهالی قلم با تحصیلات دانشگاهی و صاحب نظریه و تفکر بیشتر از اینهاست.

Image title

قنبرزاده همسر فرزانه شهبازی نیز در گفتگو با خبر نگار تبریز بیدار می گوید: فعالیت در عرصه رسانه موجب شد یار زندگانی‌ام را به صورت کاملاً اتفاقی از همین عرصه انتخاب کنم ایشان را دورادور در برنامه‌ها و نشست‌ها می‌دیدم و بعد از گذشت چند ماه از آشنایی‌مان و شناخت لازم از ایشان برای ازدواج پا پیش گذاشتم و خانواده را راهی خواستگاری کردم علی‌رغم مشکلاتی همچون نبودِ سربازی و حتی مسکن و خودرو، انصافاً طرفین ازدواج‌ مان را خیلی ساده گرفتند و بدون تشریفات اضافی شرایط برای تشکیل زندگی و حتی تهیه مایحتاج اولیه ‌مان فراهم شد.

وی در مورد سختی های خبرنگاری می گوید: زندگی رسانه‌ ای به‌خاطر درک طرفین از شرایط و سختی‌های خبرنگاری، خوب است و حداقل ما با خوب و بد آن کنار آمده‌ایم و به کار مضاعف و رصدِ دائم فضای مجازی در منزل و میهمانی‌ها عادت کرده‌ایم.

قنبر زاده  در مورد کار و فعالیت طاقت فرسای خبری بر زندگی مشترکشان می افزاید: قطعاً تاثیر خود را می‌گذارد، گاهاً به‌خاطر پوشش برخی برنامه‌ها و حضور در جلسات کاری از مسافرت و میهمانی‌ها می‌زنیم و بعضاً نیز به ‌دلیل کار مستمر خستگی ‌مان را به منزل می‌رسانیم.

 این فعال رسانه ای می گوید: زندگی با حقوقِ خبرنگاری سخت است، شاید اگر چند سال قبل بود حقوق تا روزهای آخر ماه کفاف می‌داد اما به لطفِ مسئولین و گرانی‌های اخیر عملاً با این دریافتی‌ها نمی‌شود زندگی بی‌دردسری را پشت سرگذاشت. شاید برای همین خبرنگاران دنبال شغل‌های دوم و سوم می‌روند.

سپهری نیا و همسرش کوثر

مسعود سپهری نیا و همسرش نیز زوج دیگر رسانه ای تبریز هستند که هر دو بعنوان عکاس خبری فعالیت دارند. نام مسعود سپهری نیا با رسانه های متعددی چون صدا و سیما، آناج، تبریزبیدار، ترجمان صبح، ابنا، پانا و..و عجین شده و از جمله پرکارترین فعالین عرصه خبررسانی است.

مسعود و کوثر کوثر  حدود 4 ماهی می شود که به عقد هم درآمده اند و جز کم سنن و سال ترین زوج های رسانه ای تبریز هستند.

سپهری نیا در این مورد به تبریزبیدار می گوید: آشنایی ما از خبر گزاری پانا شروع شد. زندگی رسانه ای خوب  است چون پا به پای هم و در کنار هم کار می کنیم.

این فعال رسانه ای در مورد کار و طاقت فرسای رسانه ای  بر زندگی روزمره خودشان می افزاید:  تا حدی تاثیر دارد مثلا روز خواستگاری برای همسرم برنامه فوری پیش آمده بود و دقیقه های ۹۰ حاضر شده  و به مراسم خواستگاری تشریف آوردند .

Image title

وی در مورد هزینه های خبرنگاری بیان می کند: پول خبرنگاریکم بوده ولی با همکاری همدیگر و رعایت کردن بعضی موارد زندگی بهتری داشت ولی اگر عشق و علاقه باشد می توانیم تمام سختی ها را تحمل کنیم.  پول خبرنگاری پولی نیست که بتوان با آن زندگی کرد، یک کارگر ساده خیلی بیشتر از ما  حقوق دریافت میکند،در اصل خبرنگاری با اینکه اسم لوکس و شیک و با کلاسی دارد،اما اندازه یک کارگر هم پول نمی گیریم، به عبارتی به زبان ترکی،«خبر فحله سی »هستیم و  نه بیمه هستیم نه پول درست حسابی دریافت می کنیم،اما وجود مشکلاتی ک با پول کم خبرنگاری داریم. علی رغم همه این مشکلات به سنت پیامبر عمل کردیم تا دین مان کامل شود و با همین پول کم زندگی مشترکمان را شروع کردیم و انشالله خدا هم نمیگذارد ما جوانان کم بیاوریم و خودش در رحمت را به روی مان باز می‌کند.