یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ ۱۶:۱۸:۴۲ شناسه :۱۰۷۶۱۹۵

کاوش در آسیب های گریبانگیر مکتب عاشورا در گفتگو با خطیب تبریزی؛

حجت الاسلام همایونی: قیام سیدالشهدا(ع) فقط در ۱۴۰۰ سال گذشته تفسیر نشود

حجت الاسلام همایونی گفت: برخی ها قیام سیدالشهدا(ع) را در ۱۴۰۰ سال گذشته تفسیر کرده و کاری به مسایل روز ندارند.

حجت الاسلام اصغر همایونی در گفتگو با تبریزبیدار در خصوص آداب هیأت داری گفت: با توجه به اینکه در زمان اهل بیت هیأت ها به شکل امروزی نبودند  اما در کل روضه وجود داشت و روضه خوانی از زمان امام سجاد(ع) به وجود آمد.اولین مطلبی که در روایات اهل بیت(ع) تاکید شده است،موضوع «عارف بحقه» است. این مسئله در تمامی زیارات نیز وجود دارد و زیارت را یک نوع حضور می دانند و در حضور باید عارف بحق باشیم و بدانیم در محضر چه کسی قرار داریم.

هیات رفتن از روی معرفت باشد نه عادت 

وی ادامه داد: به قول مرحوم شیخ عباس قمی(ره) که می فرماید آقا امیرالمؤمنین علی (ع) در عالم مکاشفه به من اینگونه فرمود که هیأت های حسینی هیچ تفاوتی با قبور ما ندارند و عینا مثل اینکه کربلا است. لذا اولین بحث در آداب هیأت داری، معرفت است.متاسفانه بعضا شاهد هستیم که رفتن به هیأت تبدیل به عادت شده است که مثلا به هیأت می رویم تا دوستانمان را ببیم و یا برخی کارهای نادرستی و که انجام می شود از قبیل رفتن به کافه بعد از هیأت که زیبنده هیأت نیست.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در سال 79 در جمع مداحان، اضافه کرد: ایشان فرمودند که هر هفته که هیأت برگزار می شود اگر یک قدم به سمت معرفت و شناخت اهل بیت(ع) نرود، یقینا از روی عادت است.

از پتانسیل هیات ها غفلت می شود

این خطیب مذهبی عدم استفاده از پتانسیل بالای هیأت ها را موضوع بعدی در آداب هیأت داری برشمرد و اظهار داشت: درست است که بانی هیأت های حسینی سازمان تبلیغات اسلامی است اما این سازمان نمی تواند برای تمامی هیأت ها برنامه یک ساله تنظیم کند.این وظیفه هیأت امنای هیأت های حسینی است. رهبر انقلاب نیز فرمودند که «بالاترین و بهترین پتانسیل در اختیار ما است اما نمی توانیم از آن استفاده بهینه کنیم.» امکان ندارد مفت و مجانی این تعداد جمعیت را یک جا جمع کنیم حتی در سایر ادیان، شبه مکتب و ... چیزی به نام سیدالشهدا(ع) ندارند که این تعداد مردم را در یک مسجد یا حسینیه جمع کنند.

غفلت از مباحث بصیرتی در سایه تفکر سنتی

وی ضمن انتقاد از فقدان بحث های بصیرتی در برخی هیأت ها افزود: متاسفانه چون بعضی از هیأت های حسینی با تفکر سنتی اداره می شود، هیأت فقط در بحث گریه کردن خلاصه شده است و بحثهای بصیرتی فراموش می شود. 

وی ادامه داد: موضوع بعدی که در هیأت های ما دیده می شود، نبود سعه صدر در هیأت ها است که باعث شده گاها جوانان جذب هیأت نشوند.

این کارشناس مذهبی از کمرنگ بودن جلسات سخنرانی و تفسیر قرآن انتقاد کرد و گفت: حتی در بزرگترین هیأت های حسینی بخش تفسیر قرآن و سخنرانی کمرنگ است. درحالی که  پیامبر اسلام(ص) به هردو ثقل یعنی قرآن و عترت دعوت کرده اند حتی مرحوم آیت الله بهجت نیز می گفتند که بعد از رحلت پیامبر(ص) اهل سنت عترت را کنار گذاشتند و گفتند که «کتاب الله حسبنا» و بعضی شیعیان نیز متاسفانه ثقل اکبر یعنی قرآن را کنار گذاشتند.

برخی ها قیام سیدالشهدا(ع) را در 1400 سال گذشته تفسیر کرده و کاری به مسایل روز ندارند

وی در ادامه با اشاره به برخی هیأت ها که کاری با مسائل روز ندارند، ابراز نمود: متاسفانه بعضی هیأت ها در عین حال که بنام اهل بیت(ع)  هستند، اما گویا سیدالشهدا(ع) را فقط در هزار و چهارصد سال گذشته ترسیم و تفسیر می کنند و کاری با مسائل روز ندارند در حالیکه مقام معظم رهبری فرموده اند اگر هیأتی بصیرت نداشته باشد، حتی اگر در آن هیأت مجتهد و متقی نیز حضور داشته باشد، جواب دهی لازم را نخواهد داشت.

حجت الاسلام همایونی در خصوص آثار و تبعات منفی بدعت در هیأت ها نیز گفت: باید قبول کنیم جامعه ای که در حال حاضر در آن قرار داریم، برخلاف زمان های گذشته که حتی یک مجتهد نیز برای نوشتن کتاب باید استنطاق می شد تا مردم بتوانند از آن کتاب استفاده کنند و البته کتاب ها نیز در اختیار طلبه ها قرار می گرفت و آنها به مردم منتقل می کردند اما اکنون کوچک ترین حرکت در هیأت ها  از شبکه های مجازی پخش می شود اکنون می بینیم که هیأت های حسینی که در فضای مجازی فعالیت می کنند، زیر دوربین شبکه های وهابیت (کلمه، نور، وصال و...) قرار می گیرند و به مردم نشان می دهند و اثرات بسیار بدی می گذارد و حتی برخی روایات که ریشه ندارد و در فضای مجازی منتشر می شود و وهابیت نیز این روایات را مورد تمسخر قرار می دهند.

مداحان با مقتل خوانی آشنا نیستند

وی در خصوص میزان صحیح بودن نوحه ها و همچنین میزان مطالعه مقاتل خاطر نشان کرد: متاسفانه در مورد مقتل خوانی مشکل اساسی داریم علت این است که سازمان تبلیغات اسلامی بعنوان بانی این امر آنطور که باید مداح ها را با مقتل و مقتل خوانی آشنا نکرده است به طوریکه الان شاید صدها شبهه وجود داشته باشد که در مورد عاشورا مطرح است اما چون با مقتل آشنا نیستند حتی خود مادحین و فقط به اشعار تسلط دارند، و جای تاسف دارد که بعضا می گویند که فلان شاعر اشعارش عین مقتل است و چون مقتل نخوانده اند و فقط مبنایشان شعرای قدری بود که هم روحانی بود و هم به زبان عربی مسلط بود، لذا این اشعار را وحی منزل تلقی کرده اند و این باعث شده است که توجه به اشعار، اصل مسئله را تحت الشعاع قرار داده و از یک طرف اصل عاشورا را زیر سوال ببرد به طور مثال باعث می شود تشنگی امام حسین(ع) را زیر سوال ببرند و مداح و هیأتی نتوانند به این شبهه جواب دهند.

وی ضمن تاکید بر اینکه سازمان تبلیغات اسلامی باید کلاس مقتل خوانی برگزار کند، افزود: جای تاسف دارد که یک مداح قَدَر نداند که مقتل چیست و چرا، چه زمانی نوشته شده است و مقاتل ضعیف و قوی و مقاتل صفویه چه تفاوتی با مقاتل قرن دوم دارند

حجت الاسلام همایونی در پایان تاکید کرد: امروز نود درصد شبهاتی که در فضای مجازی مشاهده می کنیم که گریبان مکتب عاشورا شده است و اکثرا هم نمی توانند جوابگوی این شبهات باشند، علتش همین معضل است و اساتیدی که با مقاتل آشنا هستند، باید از یک طرف و سازمان تبلیغات اسلامی نیز به وظیفه خود عمل کند تا مداحان قبل از شعر با مقاتل آشنا شوند.