چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ۱۳:۲۳:۲۵ شناسه :۱۰۷۶۲۴۰

تبریزبیدار بررسی می کند؛

ماجرای حذف عنوان «شهید» از معابر تبریز

طی روزهای گذشته تصاویری در فضای مجازی منتشر شد که نشان می داد در برخی کوچه های شهر تبریز عنوان شهید از اسامی کوچه‌ها حذف شده است.

به گزارش تبریز بیدار ،  از همان زمان که جنگ و جهاد درب خانه تک تک مردم این سرزمین را زد و پیر و جوان را به میدان‌های نبرد کشاند، ظاهر شهر هم تغییر کرد. رزمندگان با پیکرهای غرق به خون از میدان رزم بازگشتند و این حجله‌ها و پلاکاردهای تبریک و تسلیت بود که بر سر کوچه و منازل، رسانه‌ای برای اهالی کوچه و شهر بود تا بدانند این خانه در دفاع از کشور و ناموس، جان عزیزی را تقدیم کرده است.

از همان زمان بود که رسم شد که کوچه‌های شهر به نام شهدا نام‌گذاری شود؛ اتفاقی که شاید قدمت زیادی نداشته باشد اما مردم را با نام شهدا بر سر کوچه و برزن انس و الفت داد.

این نام‌گذاری‌ها باعث می‌شود گهگاهی در بین مشغله‌های روزانه‌مان زمانی که تابلوی نام شهیدی را بر سر کوچه‌ای می‌بینیم به رسم ادب یادی از دلاورمردان دوران گذشته کنیم، بعید نیست از ذهنمان بگذرد اگر اینها نبودند که از کشور دفاع کنند، معلوم نبود که امروز چه بر سر شهر و دیارمان می‌آمد؛ چه رسد به کوچه و خیابان‌هایمان.

هر جای این خاک نام شهیدی از اقشار و ادیان و فرهنگ‌های مختلف بر سر کوچه‌هایش نشسته است، میدان‌هایش آذین شده‌اند به اسم شهدا و اتوبان‌هایش نقشی از سرداران شهید دارند. امروز هویت شهرهای ما بسته به همین شهداست؛ شهدایی که در ادوار مختلف برای اسلام و انقلاب از خون خود گذشتند.

طی روزهای گذشته تصاویری در فضای مجازی منتشر شد که نشان می داد در برخی کوچه های شهر تبریز عنوان شهید از اسامی کوچه‌ها حذف شده است.

ابتدا کوچه شهید علیرضا رضوانجو در محدوده منطقه بین چهارراه طالقانی و حکیم نظامی تبریز سر و صدا کرد و حذف عنوان «شهید» از تابلوی این کوچه، واکنش جدی فعالین فرهنگی را در پی داشت.

Image title


بعد از انتشار این تصویر، سعید حاجی زاده مدیر کل روابط عمومی شهرداری تبریز و دبیر کمیسیون نامگذاری محلات تبریز، در گفتگوی کوتاه تلفنی با خبرنگار تبریزبیدار قول بررسی و پیگیری را داد.

در ادامه سرهنگ عباسی فرمانده ناحیه غدیر بسیج تبریز نیز از ورود خودجوش نیروهای بسیج برای اصلاح تابلو در صورت عدم همکاری شهرداری خبر داد.

تعدادی از جوانان تبریزی در یک اقدام خودجوش فرهنگی و در اعتراض به حرکت ناشیانه شهرداری تبریز، برچسب هایی با عنوان «شهید» آماده کرده و روی تابلو نصب کرده و در فضای مجازی منتشر کردند.

Image title


ساعاتی بعد از موج رسانه ای، شهرداری تابلوی کوچه مذکور را اصلاح کرد.

اما موضوع به تابلوی همان کوچه ختم نمی شود و در همان حوالی تابلوی کوچه «شهید یونس صبح خیز» به عنوان «کوچه صبح خیز» خلاصه شده است.

Image title


مادر شهید یونس صبح خیز در این مورد می گوید:  تابلو قدیمی بنیاد شهید روی دیوار کوچه نصب بود بود اما بعدا تابلوی جدید را شهرداری نصب کرده و عنوان «شهید» و «یونس» حذف شده است.

خواهر شهید یونس صبح خیز که حدود ۴ ماه پیش حین آمدن به منزل پدری با دیدن تابلوی تعویض شده، فورا موضوع را پیگیری کرده و چند جا تماس گرفته اما همگی یک جواب را دادند: «این موضوع به سازمان و اداره ما ربط ندارد خانم »

با گشت و گذار در برخی مناطق دیگر شهر شاهد تکرار این حرکت رنجش آور (سهوی یا عمدی بودن را شهرداری باید روشنگری کند) شدیم، از جمله کوچه شهید فاتح در مارلان، خیابان شهید امام دوست و کوچه شهید زارع زاده در حوالی ارم و شاید موارد دیگری که باید گشت تا یافت!

Image title

Image title

Image title


هر چند تاکنون شهرداری تبریز توضیحی در این مورد نداده است، اما می توان حدس زد که پاسخ آنها حواله به پیمانکاران خاوهد بود اما حال با توجه به اهمیت موضوعاتی از این دست این گلایه از شهرداری وجود دارد که چگونه در موضوعات مختلف نظارت دقیق بر کار پیمانکار وجود دارد اما در خصوص این موضوع شاهد سهل انگاری پیش آمده هستیم. لازم است شهرداری و تمامی مسئولان با دقت بیشتر اجازه بروز چنین مشکلاتی که می تواند تبعات زیادی در جامعه داشته باشد را ندهند.