دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ۱۱:۰۱:۱۳ شناسه :۱۰۷۶۲۹۶

بررسی گذشته، حال و آینده یک اثر تاریخی فرهنگی در گفتگو با عضو شورای شهر تبریز:

احداث ساختمان بلند در محوطه مقبره الشعرا، از تخلفات شهردار قبلی و میراث فرهنگی است

بهشتی به تبریزبیدار گفت: ساختمانی که در محوطه مقبره الشعرا در حال احداث است، از تخلفات شهرداری و میراث فرهنگی محسوب می شود.

محمدباقر بهشتی عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز در گفتگو با تبریز بیدار  در خصوص علت تاخیر در احیای پروژه مقبرة الشعرا تبریز گفت: این پروژه در زمان شورای چهارم شهر تبریز کلید خورد و کل مالکیت این پروژه متعلق به شهرداری است و با اعتبارات شهرداری در حال انجام است که شامل 2 قسمت زیرزمینی مربوط به قسمت هنری و قسمت بعدی مربوط به ساختمان مقبرة الشعرا است که متولی اصلی شهرداری است و اداره کل میراث فرهنگی نقشی ندارد.

وی کمبود اعتبار شهرداری را علت اصلی تاخیر این پروژه عنوان کرد و افزود: در آغاز شورای پنجم باید بالای  30 میلیارد تومان صرف می شد اما به هر حال کمبود اعتبار موجب تاخیر در پروژه شده است.

خط یک مترو بر مقبره الشعرا اولویت دارد

بهشتی اضافه کرد: این پروژه اکنون فعال است و شورای پنجم نیز تا جایی که امکان دارد اعتبار در نظر گرفته است. اما پروژه هایی مثل مترو وجود دارد که نسبت به این پروژه در اولویت است و کار درستی نیست که از اعتبار خط یک مترو برداریم و برای مقبره الشعرا اختصاص دهیم. مقبره الشعرا نیز جزو پروژه های اولویت دار است ولی با توجه به محدودیت های درآمدی شهرداری این امکان وجود ندارد که اعتبار کامل در اختیار این پروژه قرار دهد.

وعده های رویداد تبریز 2018 تبلیغاتی و بر پایه اطلاعات غلط بود

این عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز در خصوص ادعای مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مبنی بر عدم تخصیص اعتبار برای مقبره الشعرا در رویداد تبریز2018، اظهار داشت: در رویداد تبریز 2018 برخی صحبت ها حالت شعار گونه و تبلیغاتی داشتند  و متاسفانه بعضی وعده داده شده بود که اصلا حرف درستی نبود. مثلا گفته شده بود دولت به تبریز پول خواهد داد و مصوبه ای از دولت آورده بودند که درواقع این مصوبه «غیربودجه ای» بود. به این صورت که دولت قرار است مبلغ 670 میلیارد تومان به تبریز پول دهد که در ابتدای شورای پنجم نیز مطرح کردند و من گفتم حتی یک ریال هم از این 670 میلیارد به تبریز داده نمی شود.

وی ادامه داد: اگر قرار باشد دولت پول دهد، باید بگوید که از کدام ردیف و چه مقدار پول می دهد. در حالیکه آن مصوبه این وضعیت را نداشت و این طور بود که دستگاه های ملی از اعتبارات ملی خود کاهش دهند تا مبلغ 670 میلیارد تومان به تبریز اختصاص یابد و من از همان اول گفتم که این مصوبه پولی به همراه نخواهد داشت و در واقع آن موضوع یک اطلاعات غلطی بود که به مردم داده شد و گرنه در کل رویداد تبریز2018 یک ریال هم به شهرداری داده نشد.

شهردار قبلی گفته بود دولت قرار است پولی به تبریز بدهد

این عضو شورای شهر تبریز با بیان اینکه شهردار قبلی تبریز(نجفی) مطرح کرده بود که معاون اول رئیس جمهور اعلام کرد آن مبلغ به تبریز اختصاص یابد، افزود: چطور می شود دستگاه های ملی از پول خود برای تبریز اختصاص دهند؟! اگر قرار بر این باشد که دولت به یک شهر پول دهد، باید بگوید که از کدام ردیف و چه مبلغی به استان و شهر مورد نظر پول خواهد داد. در حالی که در آن مصوبه چنین چیزی نبود و اصلا آن مصوبه اساسا اشکال داشت و در نهایت هم هیچ مبلغی به تبریز داده نشد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه زمانی پروژه مقبره الشعرا تکمیل خواهد شد، گفت: شهرداری لایحه برنامه پنج ساله را به ما داده است که در حال بررسی است، در این برنامه تکلیف تمامی پروژه ها مشخص خواهد شد. به طور مثال برای تکمیل خط یک مترو بالای هزار و دویست میلیارد تومان پول لازم است  و تمام تلاش ما این است که این پروژه تا آخر سال جاری تمام شده و به بهره برداری برسد. اما اگر درآمد شهرداری دچار مشکل شود و یا مثلا منابع دیگری تامین اعتبار شود، ممکن است امسال نیز تمام نشود اما تمام تلاش ما این است که خط یک امسال حتما به بهره برداری برسد. پروژه مقبره الشعرا نیز جزو پروژه های اولویت دار است.

احداث ساختمان بلند در محوطه مقبره الشعرا، از تخلفات شهردار قبلی و میراث فرهنگی است

بهشتی در پایان با انتقاد از شهردار قبلی و اداره کل میراث فرهنگی در خصوص واگذاری احداث ساختمان به بخش خصوصی در محوطه مقبره الشعرا خاطر نشان کرد: ساختمانی که در محوطه مقبره الشعرا در حال احداث است، جزو تخلفات دوران قبل از شورای پنجم است و از تخلفات شهرداری و میراث فرهنگی محسوب می شود که هویت این بنای تاریخی را زیر سوال می برد که متاسفانه میراث فرهنگی و شهرداری در آن زمان این اشتباه را انجام دادند و اکنون نیز نمی توان جلوی این احداث را گرفت چون سازنده ساختمان از دیوان عدالت اداری حکم گرفته است که احداث ساختمان مشکلی ندارد و حتی شهرداری با سازنده صحبت کرد که ارتفاع ساختمان از مقبرة الشعرا بالاتر نرود که متاسفانه چون فرد سازنده مبلغ بسیار بالایی خواست که حتی شهرداری نیز توان پرداخت آن پول را نداشت، متاسفانه باید بگوییم که برخی از افراد هستند که اصلا به فکر شهر نیستند و فقط به فکر جیب خود هستند.


جزئیات اظهارات مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در مورد عدم تخصیص اعتبار از تبریز 2018 را اینجا بخوانید(+)