پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۲۶:۴۶ شناسه :۱۰۷۶۳۷۳

مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز اعلام کرد؛

۱۵ درصد از تماس‌های اورژانس آذربایجان شرقی مزاحمت تلفنی است

مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به این که، ۱۵ درصد از تماس های اورژانسی مزاحمت تلفنی است، گفت: روزانه حدود ۹۰۰ الی ۱۰۰۰ تماس داریم که علاوه بر برخی تماس ها که سوالات بیهوده و غیر اوژانسی پرسیده می شود، حدود ۱۰۰ تماس تلفنی مزاحمت است.

به گزارش تبریز بیدار فرزاد رحمانی در گفت‌وگو با خبرنگاران از وجود 105 مرکز پیش بیمارستانی، 26 پایگاه اورژانس، دو پایگاه هوایی در تبریز و میانه و 3 موتورلانس خبر داد و اظهارداشت: بر اساس استانداردها باید برای هر 50 هزار نفر یک پایگاه اورژانس باشد که قصد داریم با توجه به سند ششم توسعه تا سال 1402 این میزان را به میزان 20 هزار نفر برسانیم.

وی با بیان این که 40 پایگاه اورژانسی تا سال 1402 باید احداث شود که 30 مورد آن را تا یک سال آتی افتتاح خواهیم کرد، افزود: در احداث پایگاه اورژانس خریداری زمین مانع اصلی این مجموعه است، اورژانس هیچ گونه درآمدی ندارد و نمی‌توان همه زمین‌ها را با شرکت در مزایده یا از اشخاص خریداری کرد.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با تاکید بر استفاده از صندلی کودک در خودروها، به نحوه استفاده رده‌های سنی مختلف از این صندلی‌ها اشاره کرد و گفت: صندلی مخصوص کودکان 2 تا 4 ساله باید در تشک صندلی عقب تعبیه شود، همچنین برای کودکان 4 الی 8 ساله از صندلی‌هایی که ارتفاع کودک را زیاد می‌کنند، استفاده شود تا هنگام ترمز شدید شانه‌های وی در اثر کشیدگی کمربند آسیب نبیند، اسفاده شود

وی ادامه داد: اورژانس استان قصد دارد تا بانک صندلی کودک درست کند که خانواده‌ها به خاطر گران بودن صندلی‌ها از تهیه آن امتناع نکنند، به صورتی که هر خانواده بعد از بزرگ شدن فرزند خود صندلی را در ازای مبلغی به این بانک تحویل دهد.

رحمانی، از راه اندازی پویش سلامت کودکان در تصادفات جاده ای خبر داد و افزود: با توجه به این که میانگین سنی فوت کودکان در تصادفات جاده ای در سال‌های اخیرکاهش یافته است، قصد داریم با راه اندازی این کمپین آموزش‌های لازم را جهت پیشگیری از حوادث به والدین کودکان بدهیم، چراکه در برخی از اوقات قصور از والدین است و باید صندلی کودک را مانند بستن کمربند اجباری کنیم.

وی به پایگاه‌های اورژانس در سطح جاده‌های استان اشاره کرد و ابراز داشت: در هر 40 کیلومتر از جاده‌های اصلی استان، یک پایگاه اورژانسی مستقر است و طبق استانداردهای بین المللی، رسیدن آمبولانس به هر حادثه به صورت میانگین باید 15 دقیقه باشد که میانگین ما بسیار کمتر از این میزان است.

مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به این که، 15 درصد از تماس‌های اورژانسی مزاحمت تلفنی است، گفت: روزانه حدود  900 الی 1000 تماس داریم که علاوه بر برخی تماس‌ها که سوالات بیهوده و غیر اوژانسی پرسیده می‌شود، حدود 100 الی 150 تماس، تماس تلفنی مزاحمت هستند.

 وی با بیان این که، بعضا مزاحمت‌های تلفنی موجب ماموریت‌های کاذب می‌شود که باعث کمبود نیرو برای ماموریت‌‌های اورژانسی می‌شود، خاطرنشان ساخت: باید با کمک رسانه و دیگر بسترها، فرهنگ سازی کنیم تا شاهد چنین اعمال ناهنجاری نباشیم.

رحمانی، موتورلانس و مینی آمبولانس را برای مواقع اوج ترافیک کاربردی دانست و گفت: بعضی از مردم رفتار مناسبی با موتورلانس‌ها ندارند، اما تقریبا امکانات یک ماشین آمبولانس در این موتورها موجود است، زود رسیدن این وسیله ویژگی آن محسوب می‌شود، چند دستگاه را هم مینی آمبولانس را برای تردد در بازار تبریز و... خریداری خواهیم کرد.

وی خاطرنشان ساخت: 13 آمبولانس دو دیفرانسیله نیز خریداری خواهیم کرد تا مشکلی در تردد از برخی مناطق کوهستانی نداشته باشیم.