شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۰۵:۲۹ شناسه :۱۰۷۶۴۰۱

مسئول خانه نخبگان سازمان بسیج علمی استان مطرح کرد:

خلاء موزه علم و فناوری در تبریز با وجود پیشینه علمی مفتخر

مسئول خانه نخبگان سازمان بسیج علمی آذربایجان شرقی گفت: تبریز دارای پیشینه علمی مفتخری است، چرا که برخی اختراعات مهم و دانشمندان بزرگ کشور زاده این شهر بوده اند و می توان با احداث موزه علم و فناوری ضمن حفظ این پیشینه و راه اندازی اولین موزه علم و فناوری در کشور، درآمد پایداری نیز برای شهرداری ایجاد کرد.

به گزارش تبریز بیدار ، علی رستمی مسئول خانه نخبگان سازمان بسیج علمی استان در دیدار با ریاست سازمان بسیج شهرداری تبریز با بیان این که پروژه های عمرانی شهر باید با دید علمی بررسی شوند، افزود: وجود نگرش علمی برکاتی مانند کم شدن هزینه ها و ایجاد درآمد پایدار را در پی دارد.

وی به پروژه های علمی که سازمان بسیج علمی از آن ها حمایت می کند، اشاره کرد و گفت: برخی از ین پروژه ها مرتبط با شهرسازی و خدمات شهری است، که استقبال و استفاده از آن ها می تواند گام هایی در تحقق شهر هوشمند محسوب شود.

ریاست خانه نخبگان سازمان بسیج علمی استان، با پیشنهاد ایجاد موزه علم و فناوری در تبریز، تشریح کرد: تبریز دارای پیشینه علمی مفتخری است، چرا که برخی اختراعات مهم و دانشمندان بزرگ کشور زاده این شهر بوده اند و می توان با احداث موزه علم و فناوری ضمن حفظ این پیشینه و راه اندازی اولین موزه علم و فناوری در کشور، درآمد پایداری نیز برای شهرداری ایجاد کرد.

وی بیان کرد: ورود شهرداری به موضوعات فناورانه، نه تنها باعث تسریع در روند رشد سطح فناوری در استان می شود، بلکه موجب ایجاد درآمدی پایدار با سهیم بودن در سود شرکت ها هم می شود، و درآمد پایدار برابر با توقف تراکم فروشی خواهد بود.

ذخیره 30 درصد از بودجه پروژه ها با بهینه سازی علمی  

پروفسور شهرام رضاپور مسئول کارگروه  ریاضیات سازمان بسیج علمی استان، با بیان این که، استفاده از فناوری های نوین باعث صرف جویی و ذخیره منابع مالی میشود، اظهارداشت: طبق تحقیقات انجام شده 30 درصد از بودجه پروژه ها با بهینه سازی های علمی ذخیره می شوند.

وی استفاده از دیتا ماینینگ را در مدیریت شهری مفید دانست و تصریح کرد: استفاده از دیتا ماینینگ در تصمیم گیری های کلان کاربردی است و به وسیله آن می توان باعث کاهش حجم ترافیک و یا صرفه جویی در مصرف انرژی شد.

 شهرداری از استارت آپ ها در راستای حل معضلات شهری حمایت کند

دکتر اصغر محمدیان مسئول کارگروه فناوری های نوین سازمان بسیج علمی استان، با تاکید بر لزوم وجود زیرساخت های هوشنمد  در تبریز، گفت: برای مثال می توان با ساخت پارکینگ های هوشمند ظرفیت را تا 5 برابر افزایش داد که می تواند در حل معضلاتی مانند ترافیک موثر باشد.

وی توجه به شرکت های نوپا را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: تحقیقات نشان می دهد، شرکت های دولتی چندان فضای رشد ندارند و جای خود را به شرکت های نوپا و استارت آپی می دهند، از این رو باید توجه ویژه ای به این شرکت ها داشته باشیم.

مسئول کارگروه فناوری های نوین سازمان بسیج علمی استان، توجه به ایده های دانش بنیان در رفع معضلات شهری را از زیر ساخت های توسعه پایدار دانست و ابراز داشت: با ساماندهی نیروهای جوان با تحصیلات مهندسی در استارت آپ ها، علاوه بر کارآفرینی معضلات شهری نیز حل خواهد شد.

وی افزود: بسیاری از جوانان هستند که با داشتن طرح هایی مانند؛ اینترنت قابل حمل شهری، خانه های سریع الاحداث و…. اشتغالی ندارند که با کمترین هزینه می توان طرح آنان را عملی کرده و در مدیریت شهری از آن استفاده کرد.