دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ ۱۷:۴۸:۵۱ شناسه :۱۰۸۰۷۹۲

تبریزبیدار گزارش می دهد:

حقوق شهروندی با چاله های شهری / ماراتن حفاری بین ادارات تبریز

موضوع چاله های شهری در تبریز، موضوعی است که داد بسیاری از شهروندان را بلند کرده است؛ چاله هایی که بازسازی نشده و به همان حال خود رها شده است.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار؛

کمتر شهروندی را می توان یافت که با چاله های خیابان ها و کوچه پس کوچه های شهر مواجه نشده باشد، چاله هایی که گاها دردسر ساز شده و موجب صدمات نیز شده است.

خبرنگار ما با گشت و گذار در چند محله از شهر بر آن شد تا نظر شهروندان را راجع به این مساله پرسیده و مطالبه حقوق شهروندی را از زبان آنها انجام دهد.

Image title

موضوع را با یکی از شهروندانی که در صف بانک ایستاده مطرح می کنم؛ آقای حاج اوغلی از نبود مانع و تابلوخطر، گله مند است و می گوید: شهرداری باید با اداره های آب و گاز هماهنگ شده و تعاملاتی داشته باشد که بعد از حفاری اداره ها، نسبت به بازسازی آن اقدام کند.

 تهدیدات دیرکرد بازسازی

وی می افزاید: در محله عباسی دیدم که یکی از ادارات چاله بزرگی ایجاد کرده بود که بچه ها در آنجا بازی می کردند و حدود یک متر از آن چاله نشست کرده بود و بالاخره بعد از چند هفته پیگیری، شهرداری آنجا را بازسازی کرد اما معلوم نیست که چگونه بازسازی شده و فردا پس فردا که برف و باران خواهد بارید وضعیت آنجا چگونه خواهد شد.

او با اشاره به اینکه همه مردم حیاط داخل خانه ندارند، می گوید: بالطبع بچه های آن خانه در کوچه بازی خواهند کرد و در موقع ایجاد چاله باید سریعا نسبت به بازسازی آن اقدام کنند تا شاهد صدمات جانی یا فوت نباشیم.

Image title

این شهروند در پاسخ به این   سوال چه کسی را مقصر می دانید، می گوید: شهر را شهردار نگه می دارد و در کنار آن مردم هم باید تلاش کنند تا شهر تمیز بماند؛ وقتی که تبریز به عنوان شهر اولین ها نام گذاری شده است، همه باید تلاش کنیم که این عنوان به حقیقت بپیوندد.

وی درخواستی از شهردار نیز دارد و می گوید: نباید حفاری های شهری بدون هماهنگی انجام شود و بعد از حفاری در یک منطقه، اهمال کاری صورت نگیرد تا این چاله ها موجب خسارات مالی به ماشین یا صدمات جانی نشود.

تا «دیللنمیسن» بازسازی نمی کنند

وی ضمن گلایه می گوید: تا مردم پیگیر نشوند، شهرداری به هیچ عنوان برای تعمیر و بازسازی اقدام نمی کند و باید زنگ زده و «دیللنماخ» کرد تا برای بازسازی اقدام کنند.

این شهروند تبریزی می افزاید: شهرداری در برخی موارد خوب عمل کرده و کوتاهی نمی کنند و کم نمی گذارند ولی در بعضی موارد، واقعا کم لطفی می کنند.موارد بسیاری وجود دارد که مجال گفتن آن ها نیست.

یکی دیگر از شهروندان، که خود را بازنشسته شرکت آب و فاضلاب استان معرفی می کند، از ناهماهنگی ادارات گله می کند و می گوید: بعد از گذشت 41 سال از انقلاب اسلامی، شش شرکت آب و فاضلاب، آب منطقه ای، برق منطقه ای، گاز، مخابرات و شهرداری  تا به امروز باهم هماهنگ نیستند و مطمئنم اگر هماهنگی صورت پذیرد، مشکلات حل شدنی است.

Image title

آقای فرسادی می افزاید: وظایف شهرداری مشخص است و اگر مدیریت شهرداری قدرتمند بوده و با شرکت هایی که ذکر شد، جلسه ماهانه ای داشته و با هم هماهنگ باشند،مشکلات شهر حل می شود.

اگر ادارجاتی که جایی را برای رفع مشکلی حفر می کنند، از شهرداری اجازه بازسازی محل حفر شده را داشته باشند و بعد رفع مشکل،خودشان با هماهنگی شهرداری آن مکان را آسفالت کنند، هیچوقت این چاله ها بوجود نمی آید.

وی تشریح می کند: طبق اظهارات خود اداره آب و فاضلاب، سالانه مبلغی توسط شهرداری برای بازسازی مکان های حفر شده از این اداره دریافت می شود. پس شهرداری موظف است که این مکان های حفر شده را بازسازی کند.

Image title

مطالبه در کنار پیروی از قانون

وی ضمن تاکید بر قانونمداری در مطالبات شهروندی می گوید: ما مردم اگر با قانون هماهنگ باشیم موفق می شویم ولی در عین حال باید حرفمان را به عنوان شهروند به مراجع قانونی برسانیم.

وی می افزاید: با این وضعیت تحریم زمانی که به یک کارگر دستور می دهند که کاری را انجام دهد،آیا این کارگر از لحاظ مالی تأمین هست که بتواند این دستور را اجرا کند؟ آیا کارگری که ماهانه یک میلیون و دویست حقوق می گیرد، می تواند مشکل بوجود آمده را حل کند؟ اگر امکانات مالی برایش فراهم نکنیم، حال و حوصله ای برای کار کردن پیدا نخواهد کرد و اگر هم سرکار برود به نوعی مشکل بوجود خواهد آورد؛ ولی اگر تأمین شود به خوبی و با سرعت کار را پیش خواهد برد.

ضعف نظارت بر پیمانکاران

با یکی دیگر از شهروندان در مترو هم کلام می شوم؛ آقای خطیبی مدرس و پژوهشگر صنایع مواد غذایی است. او ضمن اشاره به اینکه مشکل اصلی در شهر ضعف نظارت می باشد، می گوید: زمانی که شهرداری یک بخشی را به پیمانکار خصوصی می دهد تا کاری را برایش انجام دهد منجر به ضعف نظارت می شود؛ همانند کانالی در خیابان طالقانی که موجب فوت یک کودک شد یا محلی در چهارراه شهید بهشتی که شیب آن را اشتباه زده اند و کارگران شب ها، لجن های انباشت شده را با بیل از آنجا خارج می کنند تا راه باز شود، یا در ایستگاه های اتوبوسی که سیمان ریخته اند و الان شاهد خرد شدن آن ها هستیم؛ این اتفاقات به دلیل این است که کار از اول درست نبوده و نظارت وجود نداشت تا کیفیت لازم را از پیمانکار مطالبه کند.

Image title

مقصران اصلی، ساکت نشستگان اند

وی در خصوص مقصر اصلی این اتفاقات می گوید: بعضی از مردم بی تفاوت هستند چرا که باید پیگیری و مطالبه گری کنند؛ متاسفانه آنقدر مشغله های ذهنی به دلیل مسائل اقتصادی وجود دارد که برای این کارها وقت نمی کنند. البته شهرداری هم باید وظایف خود را انجام دهد.

این شهروند مشکل اصلی را عدم شایسته سالاری می داند و اظهار می کند: شهر تبریز در مقایسه با با دیگر کلانشهرها در مسائل خدمات شهری، عقب مانده است؛ حتی در برخی از قسمت های این مترو شاهد ضعف های پیمانکاران هستیم که فکر آینده را نکرده اند و خواسته اند که سریعا پروژه را تحویل دهند، باید گفت که شهرداری در این مسائل کوتاهی کرده است.

ریشه ای حل کردن مشکلات

این استاد دانشگاه ضمن انتقاد از  کیفیت اموری شهری در تبریز می گوید: باید خودمان را به استاندارد پایتخت برسانیم. متاسفانه مسئولین زیاد دلسوز شهر نیستند.

اظهارات شهروندان ایجاب می کند تا از طرف شهرداری یا شورای شهر پاسخگویی نسبت به آنها صورت گیرد. 

فریدون بابایی اقدم رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تبریز در گفتگو با تبریزبیدار در خصوص اظهارات شهروندان راجع به عدم بازسازی به موقع چاله ها توسط شهرداری گفت: این مشکل به دلیل فقدان مدیریت یکپارچه شهری است؛ مثلا در جایی می بینیم که اداره ای حفاری انجام داده و شهرداری نسبت به آسفالت آنجا اقدام می کند و هنگام پایان آسفالت، اداره دیگری آنجا را برای کار خود دوباره حفاری می کند و این ناشی از عدم مدیریت یکپارچه شهری است.

وی افزود: علت دیرکرد بازسازی حفاری ها نیز از همین عدم مدیریت یکپارچه شهری و نبود یکپارچگی سیستم ناشی می شود. حتی اگر یگپارچه هم نگوییم می توان گفت که با هم هماهنگ نیستند. 

Image title

بابایی اقدم در خصوص اظهارات شهروندان مبنی بر ضعف نظارت اداره شهرداری گفت: وظیفه نظارت در شهرداری این است که شخص مسئول به عنوان مهندس ناظر، از مسائل ایمنی گرفته تا موضوعات فنی احداث باید نظارات داشته و گزارش دهد. معاونت عمرانی شهرداری منتظر نشود که بتن ها در داخل کانال ها ریزش کند و بعدا اقدامی انجام دهد؛ بلکه باید مکان هایی که احتمال ریزش دارد را شناسایی کرده و در برنامه سالیانه خود لحاظ کند تا افکار عمومی شهروندان جامعه به خاطر این مسائل به هم نریزد.


گزارش از امیررضا فرامرز