چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ ۱۳:۰۷:۱۸ شناسه :۱۰۸۰۸۶۷

اظهارات تامل برانگیز فعال سیاسی اصلاح طلب در مورد خمینی آذربایجان؛

اعتراض تبریزی ها به هاشمی رفسنجانی باعث معرفی شهید قاضی بعنوان شهید محراب شد!

حجت الاسلام اشرفی اصفهانی اظهار داشت: زمانی مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به تبریز رفته بود تبریزی‌ها به عنوان اعتراض به ایشان گفته بودند که چرا شما آقای قاضی‌طباطبایی را که اولین امام جمعه تبریز بودند و ترور شدند، جزء شهدای محراب نگذاشته‌اید....

به گزارش تبریز بیدار ، حجت الاسلام محمد اشرفی اصفهانی فرزند شهید محراب آیت‌الله عطاالله اشرفی‌اصفهانی و از فعالان سیاسی اصلاح‌طلبی است که علاوه بر سابقه نمایندگی مجلس، در دولت اول حسن روحانی، ریاست هیئت بدوی تخلفات نهاد ریاست‌جمهوری را بر عهده داشت.

وی در گفتگو با روزنامه شرق به بهانه سالگرد شهادت پدرش، حرف های تامل برانگیزی در مورد «خمینی آذربایجان» شهید محراب آیت الله قاضی طباطبایی گفته است که در نوع خود عجیب به نظر می رسد.

Image title


امام جمعه شهید که شهید محراب نیست!!

این فعال سیاسی در مصاحبه خود گفته است: شهدای محراب از شخصیت‌های برجسته شهر خود بودند. مرحوم آیت‌الله مدنی حرف اول را در استان آذربایجان می‌زدند و در استان فارس مرحوم آیت‌الله دستغیب حرف اول را می‌زدند. مرحوم پدر من در کرمانشاه و مرحوم آیت‌الله صدوقی در استان یزد نیز چنین بودند. البته آقای قاضی‌طباطبایی نیز امام‌جمعه شهید بودند، اما جزء شهدای محراب نیستند؛ چون در وسط هفته در‌حالی‌که از مسجد به‌سمت منزل برمی‌گشتند، به وسیله گروه فرقان ترور شدند.

وی ادامه می دهد: آقای قاضی مردی بسیار بزرگ و از علمای ممتاز و شخصیت‌های برجسته کشور بودند و علت اینکه ایشان را جزء شهدای محراب آوردند، این است که زمانی مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به تبریز رفته و درباره شهید قاضی‌طباطبایی و شهید مدنی سخنرانی کرده بودند. تبریزی‌ها به عنوان اعتراض به ایشان گفته بودند که چرا شما آقای قاضی‌طباطبایی را که اولین امام جمعه تبریز بودند و ترور شدند، جزء شهدای محراب نگذاشته‌اید و چه اشکالی دارد که ایشان هم جزء شهدای محراب قلمداد شود. اگر دقت کرده باشید، تقویم‌ها تا قبل از این سفر آیت‌الله رفسنجانی به تبریز می‌نوشتند چهار شهید محراب. پدرم همیشه می‌گفتند امیدوارم من چهارمین شهید محراب باشم و روی قبر ایشان هم نوشته شده چهارمین شهید محراب. اما به این اعتبار که آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی نظرشان این بود که عالمی مثل آیت‌الله قاضی‌طباطبایی فراموش نشود، گفتند اولین شهید محراب آقای قاضی، دومی آقای مدنی، سومی دستغیب، چهارمی آقای صدوقی و پنجمی آقای اشرفی‌اصفهانی. به‌هرحال همه این‌ها امام‌جمعه بودند و همگی از ستون‌های انقلاب و از یاران امام و از شخصیت‌های برجسته کشور.

تبریز امام جمعه ای چون قاضی طباطبایی ندیده و نخواهد دید

اشرفی اصفهانی می افزاید: طبیعی است که شخصیت‌ها در اوایل انقلاب از موقعیت بالایی برخوردار بودند و حضور مردم در نمازجمعه‌ها هدفمند بود و با انگیزه می‌آمدند. بعد از ۴۱ سال که از عمر انقلاب می‌گذرد، دیگر مانند آن نماز جمعه‌های اولیه که در دانشگاه تهران و خیابان‌های مجاور مملو از جمعیت می‌شد، چنین جمعیتی نخواهد آمد. سایر استان‌ها هم همین‌طور است. این آقایی که الان امام‌جمعه کرمانشاه است، شاگرد شاگرد پدر من بوده و خب مسلم است که فرق می‌کند؛ زیرا شهید اشرفی‌اصفهانی، حرف اول را در غرب کشور می‌زد یا آیت‌الله دستغیب و قاضی‌طباطبایی و صدوقی شخصیت‌های بی‌نظیری زمان خودشان بودند که دیگر مثل آن‌ها نخواهد آمد.