یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ ۱۱:۴۶:۴۴ شناسه :۱۰۸۱۸۲۳

آنچه در جلسه امروز شورای شهر گذشت؛

از واردات اتوبوس تا تسلی به سبک هبه!

اولین جلسه شورای شهر تبریز در سال جدید، به ریاست شهرام دبیری به صورت علنی در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، شهرام دبیری در سخنان پیش از دستور جلسه بیان کرد: امیدواریم ویروس کرونا هر چه زودتر ریشه کن شده و جامعه به فعالیت های قبلی خود ادامه دهد. پیک چهارم کرونا شروع شده است و باید و همچنان باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم.

وی افزود: به خانواده پاکبان عزیزی که فوت کرده اند تسلیت می گوییم و برای ایشان آرزوی صبر داریم. از شهرداری نیز درخواست داریم یک لایحه ای آورده شود تا اقساط وام این پاکبان بخشیده شود چون خانواده ایشان توان پرداخت آن را ندارند. اصلا ایمنی کار وجود ندارد و امیدواریم دیگر شاهد چنین حادثه‌ هایی نباشیم.

دو قطبی هنرمندان و نیروهای ارزشی با پیانو

دبیری در ادامه گفت: موضوع نصب المان پر از حاشیه بود و در آن بی تدبیری شده بود و باعث شد هنرمندان مقابل نیروهای ارزشی قرار بگیرند. باید قبل از همه چیز مطالعه داشته باشیم و انعکاس این موارد خوب نیست. همچنین خرید اتوبوس ها باید در اولویت باشد. فعلا ۱۲ اتوبوس خریداری شده است و این تعداد اصلا کافی نمی باشد و نسبت به بقیه شهر ها خیلی عقب مانده ایم.

کار انتخاباتی ممنوع

وی در پایان خاطرنشان کرد: تا آخرین روزی که مسئولیت داریم باید تلاش کنیم و نباید وقتمان صرف کارهای انتخاباتی شود.

در ادامه ایرج شهین باهر، شهردار تبریز بیان کرد: خوشبختانه در بحث اوراق مشارکت ۱۰ درصد بودجه ۱۴۰۰ را به این کار اختصاص داده ایم. بحث تولید اتوبوس هم در کشور با مشکل مواجه شده است. متاسفانه در بحث واردات تلاش های زیادی کردیم ولی نتیجه ای نگرفتیم.

وی خاطرنشان کرد: پیش بینی می کنیم ۱۰۰ اتوبوس در هفته های آینده وارد ناوگان حمل و نقل تبریز کنیم. خط ۲ مترو بزرگترین پروژه می باشد و امیدواریم به جد این موضوع پیگیری شود.

شکور اکبرنژاد، عضو شورا ادامه داد: امیدوارم دوره ششم شورا بتواند پروژه های فرهنگی را جدی بگیرند. نهاد سازی فرهنگی با مشارکت مردمی انجام شود. احیای محله محور، بازشناسی محلات و بازشناسی بازارچه ها کوچه ها انجام بگیرد.

کار بیشتر، نتیجه کمتر

وی افزود: در شورای پنجم هر چند نتایج کمتری گرفته شد ولی تلاش های بیشتری شده بود.

محمدحسن اسوتچی تاکید کرد: امیدواریم امسال سرمایه های اجتماعی را فراموش نکنیم.

سونیا اندیش، عضو دیگر شورا بیان کرد: امیدواریم با ریشه کن شدن ویروس کرونا مردم به نشاط جامعه بازگردند. با وجود کرونا مردم افسرده و از لحاظ اقتصادی با مشکل مواجه شده اند!

نواقصات را گردن بگیریم

عبدالله تقی پور عضو دیگر شورا گفت: در مدت باقی مانده جرات این را داشته باشیم که نواقصات را به گردن بگیریم. به تعدادی از لوایح که در صحن شورا تصویب شده است عمل کنیم. اگر می خواهیم با گرفتن جان مردم به برند برسیم این اصلا شایسته نیست.

غلامحسین مسعودی ریحان در ادامه گفت: امیدواریم امسال مردم بتوانند با آرامش زندگی کنند و دولت و حاکمیت بتواند نیاز های اولیه را تامین کنند.

وی افزود: ۴ نفر از اعضای توانمند شورا برا شورای ششم ثبت نام نکردند و شهر دچار خسران شد. خواهش می کنم به بحث نظارت شورا نظارت داشته باشید. در جلسات بعدی هم این موارد را بیشتر توضیح خواهم داد.

سعید نیکو خصلت تاکید کرد: اگر کینه ای از همدیگر داریم به فکر انتقام نباشیم.

علی آجودان زاده تصریح کرد: آمار مبتلایان کرونا زیاد شده است و امیدوارم با رعایت پروتکل های بهداشتی بتوانیم این زنجیره را قطع کنیم. تمام کاندیداهایی که در انتخابات شرکت کرده اند اخلاق را رعایت کنند و بدون سند به شخصیت افراد لطمه وارد نکنیم. امیدوارم شورای ششم شورای کار آمد برای مردم تبریز باشد.

در ادامه کریم صادق زاده گفت: سخنان خود را در هفته کارگر به صورت شفاف بیان خواهم کرد. انتظار داریم نمایندگان انقلابی به تبدیل وضعیت کارگران ورود پیدا کنند. سنگ اندازی توسط مسئولین برای احداث بیمارستان تامین اجتماعی وجود دارد. در ضمن در نصب المان کوتاهی های زیادی انجام شده است.

محمدباقر بهشتی نیز بیان کرد: امیدواریم امسال، سالی پر از آرامش برای مردم جامعه باشد. صدا و سیما کارهای خود را ضد شورا تبلیغ می کند. طوری تبلیغ می کنند انگار تمام افرادی که به شورا آمده اند رانت خوار هستند.

فرج محمد قلیزاده، عضو شورا خاطرنشان کرد: شورای دوره پنجم نمره قابل قبول دارد. تمام کوتاهی هایی که انجام دادم عذرخواهی می کنم. امیدواریم کوتاهی ها را جبران کنیم تا حساب و کتابمان برای روز قیامت نماند. نصب المان ذائقه مردم را تلخ کردند.

به جان ایثارگران نیفتید

وی تصریح کرد: چرا مسئولان به جان ایثارگران افتادند؟ چرا همه چیز را گردن آنان می اندازند؟ در تمامی دنیا قدر ایثارگران را می دانند و اینان سرمایه های معنوی جامعه هستند. از ایثارگران برای خود هزینه نکنند. ۴۰ سال است از این افراد هزینه می کنیم و دیگر کافی است. باید بررسی های لازم انجام می شد و روح جانبازان هم از این موضوع خبر نداشت. جانبازان نیازی به تقدیر ندارند فقط مسئولان این عزیزان را تخریب نکنند.

محرم محمد زاده نیز گفت: امسال را به افرادی فقیر تبریک می گویم برای کسانی که حتی نتوانستند یک جفت جواب به فرزندان خود بخرند و شرمنده خانواده ها شدند. از شهردار درخواست داریم فکری برای پاکبانان داشته باشند در روز قیامت پاسخگوی این افراد هستیم.

وی افزود: در مناطق حاشیه نشین خبری از گل آرایی شهری وجود ندارد. این کار باعث شد ایثار گران توسط شبکه های بیگانه تخریب شوند. باید پرسیده شود قبل از نصب این المان فکری شده بود؟

دستور جلسه اول

دستور اول جلسه امروز شورا به بررسـی نامه فرماندار شهرسـتان تبریز درخصوص مفاد بندهاي یک ودو مصوبه موضوع بودجه سال1400 شهرداری تبریز وتبصره هاي آن پرداخت.

لازم به ذکر است که بند های یک و دو مصوبه موضوع بودجه سال 1400شهرداری تصحیح و دوباره به فرمانداری ارسال می شود.


دستور جلسه دوم

دستور دوم جلسه امروز شورا درخصوص سخنرانی میان دستور محمدباقربهشتی، عضو شوراي اسلامی کلانشهرتبریز بود.

بهشتی بیان کرد: در قانون اساسی یک بخش به شورا اختصاص یافته است. شورای شهر فقط می تواند شهردار را به مدت ۴ سال انتخاب کند. پیشنهادم برای مسئولان این است اسم شورای شهر و وظایف شورا یکسان باشد. مسئولان دولتی باید از شورای شهر رای اعتماد بگیرند.


دستور جلسه سوم

دستور سوم جلسه امروز شورا به بررسی لایحه دو فوریتی در خصوص بخشش وام پاکبان فوت شده(حسین همتی) پرداخت.

به دلیل اینکه خانواده این مرحوم توان پرداخت وام ۳۰ میلیونی را ندارند، این وام هبه می شود.

لازم به ذکر است که این لایحه با پیشنهاد اکثریت اعضای شورا به ۵۰ میلیون افزایش پیدا کرد به تصویب رسید.


شهین باهر در ادامه گفت: وظیفه نصب المان، وظیفه شهرداری می باشد و نباید در این مورد به خائنین فرصت داده شود. نصب المان پیانو و ارزش دادن به جانبازان دو مقوله جدا می باشد. محل المان مناسب نبود و باعث ترافیک می شد. چرا در آن مکان این المان نصب شده بود جای سوال بود!


وی در پایان افزود: هیچکس به این المان اعتراض نکرده بود و در مورد مکان آن اعتراض داشتند. به نظر من چندان موضوع مهمی نمی باشد. بنده دستور دادم این موضوع را بررسی کنند و سهوی و یا عمدی بودن این موضوع مشخص شود. اگر این موضوع عمدی باشد قطعا برخورد می شود.

انتهای پیام/