یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ ۱۱:۳۹:۱۳ شناسه :۱۰۸۲۴۲۴

آنچه در جلسه امروز شورای شهر گذشت؛

بازار داغ تعریف و تمجیدها در واپسین روزهای عمر شورای پنجم!

جلسه امروز شورای شهر به ریاست شهرام دبیری و با غیبت کریم صادق زاده در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، شهرام دبیری، رئیس شورا در سخنان پیش از دستور جلسه، ضمن تبریک عید سعید غدیر خم؛ عید ولایت و امامت گفت: ورزشکاران قهرمان ایران توانستد مدال المپیک را کسب کنند که افتخار بزرگی برای ایران است. مجموعه شهرداری هم اخیرا در منطقه ۵ و ۶ چندین افتتاحیه داشتند که در افزایش رضایتمندی مردم خیلی تاثیر گذار بود.


دستور جلسه اول

دستور اول جلسه امروز شورا در رابطه با تجلیل از مخترع برتر کشوری،  وحید اطهری نیا بود.


وحید اطهری نیا، مخترع برتر کشوری در خصوص اختراعات خود بیان کرد: اصلی ترین اختراع بنده در زمینه تصفیه آب می باشد و از استانداردهای لازم برخوردار است. از هفته بعد این دستگاه تصفیه آب وارد بازار خواهد شد و برای ۵۰۰ نفر اشتغال زایی ایجاد می کند. کلید پریز هایی هم که اختراع کرده ام، قابل شستشو می باشد و امکان آتش سوزی و برق گرفتگی ندارند. در صنعت ژنراتور به زودی حرف اول را خواهیم زد.


دستور جلسه دوم

تجلیل از یک خانواده محیط زیستی و ورزشی شهرتبریز (خانواده بهبودی)

Image title


دستور جلسه سوم

دستور سوم جلسه امروز شورا به بررسـی لایحه شـهرداري تبریز درخصوص واگـذاري 23درصـد از اراضی تعاونی مسکن کارکنان جهاد کشاورزی از کاربری های مسکونی به شهرداری تبریز پرداخت.

محمدباقر بهشتی، عضو شورا تصریح کرد: ابتدا بنا بود زمین های مسکونی واگذار کنند اما بعد قرار شد کل مبلغ پرداختی نقدا پرداخت کنند به شرط اینکه در شش ماه این کار انجام شود.

عبداله تقی پور، عضو دیگر شورا در این رابطه افزود: ایراد شکلی که در نحوه انعقاد تفاهم نامه بود به نوعی ترک تشریفات بود اما نهایتا برای حمایت از شهرداری خواستیم مساعدت کنیم که باید تعاونی هم قدمی بردارد.

وی تاکید کرد: واقعا به چه دلیلی می گوییم ۶ ماه فرصت بدهیم؟ نگاه کمسیون به این تفاهم نامه مثبت می باشد ولی باید پرداخت حداکثری باشد و ایرادات شکلی حل شود.


فریدون بابایی اقدم، عضو شورا خاطرنشان کرد: نباید به موضوع سختگیرانه نگاه کنیم؛ بازه زمانی که کمسیون داده است، کمکی است برای اینکه مشکلشان حل شود.


دبیری ادامه داد: می خواهیم مصوبه ای باشد که عملی شود تا هم مشکلات آنان حل شود و هم پولی به شهرداری برسد.

غلامحسن مسعودی ریحان، عضو دیگر شورا اظهار داشت: هر روز تورم وجود دارد مطمئنا چند ماه بعد قیمت زمین کم نمی شود. اگر این مصوبه بماند شاید ۶ ماه بعد افزایش پیدا می کند و به نفع شهرداری تمام می شود.لازم به ذکر است که این دستور جلسه با رای اکثریت اعضای شورا به تصویب رسید.


دستور جلسه چهارم

دستور چهارم جلسه امروز شورا در رابطه با سـخنرانی میان دستور خانم سونیا اندیش، عضو شوراي اسلامی کلانشهر تبریز بود.

سونیا اندیش، عضو شورا تصریح کرد: شورای پنجم عملکرد قابل قبولی دارد و خروجی عملکرد در موارد نیاز به گذر زمان دارد. این شورا، فساد و شفافیت سازی را از اولین روز جزو اولویت‌های خود دانسته است. همچنین صحن جلسات شورا همیشه به روی خبرنگاران باز بوده بوده است و هیچ شکایتی هم علیه رسانه ها نداشته است.

وی افزود: در شورای پنجم با تدوین دستور جلسه ها و آیین نامه ها تلاش کردیم موضوعات را در چارچوب از پیش تعیین شده تصویب کنیم، حتی حسابرسی از شهرداری تبریز که سال ها راکت مانده بود را به جریان انداختیم.

اندیش در پایان تاکید کرد: وحدت رویه در صدور آرا را زیاد کردیم و حضور دلالان را از بین بردیم و هر کجا هم نیاز بود از فساد ها حرف زدیم


دستور جلسه پنجم

دستور پنجم جلسه امروز شورا در رابطه با سخنرانی میان دستور فرج محمد قلیزاده عضو شوراي اسلامی کلانشهر تبریز بود.

فرج محمد قلیزاده، عضو شورا خاطرنشان کرد: مردم نسبت به عملکرد شورا رضایتی ندارند، تعجب می‌کنم که چرا حاکمیت و دولت، مدیریت شهرداری در کشور را اینگونه رها کرده است! شورای شهر هم عملا ساختار قانونی ندارد و یک نمونه هم این است که تمام اعضای کمیسیون‌ها هرچه تجربه داشته‌اند با خودشان می‌برند.

وی تاکید کرد: شهرداری تبریز هیچ پیشرفتی نداشته و مردم رضایت ندارند، پس نظارت بر مدیریت شهرداری معنی ندارد!

قلیزاده افزود: در تمام دنیا بودجه شهرداری با مالیات تامین می‌شود اما شهرداری‌های ما با تغییر کاربری و تراکم فروشی اداره می‌شود. درآمد شهرداری غیرپایدار و از طریق تراکم فروشی است که شهر را به جهنم تبدیل می کند.

وی همچنین اظهار داشت: انتخابات شوراها هم دارای اشکال است زیرا هیچ ساختار نظارتی پشت این انتخابات نیست. الان به لحاظ نیروی انسانی شهرداری به قلک شهر تبدیل شده است. هرکس هم که توان دارد افراد خودش را وارد بدنه شهرداری می‌کند برای همین افراد تخصص ندارند و نیز در هر پست شهرداری، به ۵ نفر حقوق داده می شود!


عضو شورا در رابطه با اقدامات انجام گرفته در شورای پنجم نیز گفت: شورای پنجم در کنار تمام معایبی که داشت، انباشت تجربه نیز داشت و آیین کار در اولین قدم تصویب شد. هچنین 
تدوین و تصویب برنامه پنج ساله، اصلاحات تعرفه، راه‌اندازی سامانه شفافیت مدیریت شهری و املاک، از جمله کارهای شورای پنجم بود

وی در پایان تاکید کرد: همچنین این دوره از شورا، ممنوعیت ترک تشریفات و سفرهای خارجی را اجرایی کرد. در شورای پنجم فقط دو نفر به ژاپن و ۴ نفر به باکو مسافرت کرده اند و شهردار هم یک سفر خارجی داشته است.