دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ ۱۰:۰۶:۲۰ شناسه :۱۰۸۲۸۱۳

تبریزبیدار گزارش می دهد؛

بازار خودرو ترمز کشید / سرگیجه مردم بین معامله یا حفظ سرمایه

مشاهدات بازار خرید و فروش خودرو حکایت از‌ آن دارد که معاملات به صفر میل می کند و همه منتظر ثبات قیمت‌ها هستند و به نوعی به کاهش قیمت‌ها خوش‌بین بوده و تمایلی به خرید ندارند.

سرویس اقتصادی تبریز بیدار / چندی پیش نمایندگان مجلس طرح آزادسازی مشروط واردات خودرو را تصویب کردند. هرچند این مصوبه با نظر شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام مجدد به مجلس عودت داده شده، اما نمایندگان طرفدار این طرح امیدوارند تا با رفع ایرادات، طرح مذکور به تصویب نهایی برسد.

مجلس قصد داشت با واردات مشروط خودروی خارجی، حباب قیمت را در بازار خودروی خارجی و داخلی تخلیه کند که این موضوع خود را در بازار هم نشان داد؛ به‌طوری‌که اوایل مهرماه شاهد ریزش قیمت خودروهای خارجی در بازار بودیم.

مشاهدات بازار خرید و فروش خودرو حکایت از‌ آن دارد که معاملات به صفر میل می کند و همه منتظر ثبات قیمت‌ها هستند و به نوعی به کاهش قیمت‌ها خوش‌بین بوده و تمایلی به خرید ندارند.

البته عده ای هم نگران سرمایه خود بوده و حاضر به فروش خودروهای خود با قیمت‌ پایین نیستند.

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تبریز در مورد آخرین وضعیت بازار خودرو می گوید: در دو هفته گذشته قیمت خودرو تقریبا ثابت بوده، اما از نظر تقاضا بازار خودرو کلا به کما رفته و به ندرت خرید و فروش انجام می‌شود.

ابراهیم مددیان در گفتگو با ایلنا تاکید دارد که طرح واردات خودرو نیز تاثیرگذار است، اگر واردات آزاد شود هم بازار از حالت انحصاری خارج می‌شود و هم قیمت‌ها کاهش 30 تا 40 درصدی خواهد داشت، بنابراین خریداران تا زمان به نتیجه رسیدن این طرح از خرید خودداری می‌کنند. در نتیجه این عوامل 90 درصد بازار در رکود است و فقط کسانی که نیاز فوری دارند اقدام به خرید خودرو می‌کنند.

بر اساس اطلاعات بدست آمده هم اکنون قیمت سمند LX در بازار 205 میلیون تومان، پژو 206 تیپ2 حدود 245 تا 246 میلیون تومان، پراید 131 به میزان 137 میلیون تومان، پژو پارس تیوفایو 310 میلیون تومان، پژو پارس معمولی 275 میلیون تومان، تیبا 2، 156 میلیون تومان و تیبا صندوق‌دار 146 میلیون تومان است.

از میان خودروهای خارجی هم گرانترین خودروهای موجود در بازار حدود 12 میلیارد تومان است.

انتهای پیام/