چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ۱۰:۱۵:۱۴ شناسه :۱۰۸۲۸۳۹

به بهانه سالروز تولد سردار ملی؛

پرسه با ستارخان در امیرخیز تبریز

خانه تاریخی ستارخان در محله امیرخیزی تبریز، هر چند فضای فیزیكی كوچكی دارد، اما روح آزادگی و بزرگی سردار ملی در آن موج می زند.

به گزارش تبریز بیدار ، احتمالا شما نیز جزء صدها و بلكه هزاران نفری باشید كه هر روز از نقاط مختلف خیابان های شمس تبریزی و فلسطین پای پیاده یا سواره عبور می كنید اما تا به حال متوجه وجود خانه ستارخان، سردار ملی ایرانیان در انقلاب مشروطه، در یكی از كوچه های آنجا نشده اید.

سردار آزادیخواهی كه بزرگ ترین وجه ممیزه اش در مبارزات مشروطه ١١٠ سال قبل، مقید بودنش به شرع مقدس و باور قلبی به آرمان های مردم به رهبری علمای وقت و مجتهدین نجف اشرف بود.

این پیش درآمد، بهانه ای برای توصیف خانه اَی آجری با معماری ساده و دلنشین در محله قدیمی امیرخیز (امیره قیز در اصطلاح محلی) تبریز است.

Image title


خانه تاریخی ستارخان در محله امیرخیزی تبریز، هر چند فضای فیزیكی كوچكی دارد، اما روح آزادگی و بزرگی سردار ملی در آن موج می زند.

كوچه محل قرار گرفتن خانه ستارخان به نام «كوی ستارخان» نامگذاری شده است، از یك سو به چهار راه منجم و از سوی دیگر به خیابان شمسی تبریز راه دارد.

عرض دیوار بیرونی آجری و سرخ رنگ خانه سردار ملی اندك است و به همین دلیل در بدون ورود به كوچه، یافتن این مكان تاریخی به یادگار مانده از جنگ های 11 ماهه تبریزیان با استبداد محمدعلیشاهی كار دشواری است.

نمای بیرونی خانه سردار ملی به تابلوی برنجی منقش به «خانه ستارخان سردار ملی» و چراغ طرح قدیمی افراشته بر بالای در مزین است و خانه در نگاه اول ، یك طبقه با نیم طبقه ای سوار بر آن به نظر می رسد.

در كناره های درب چوبی ورودی ساختمان نیز جای خالی دو پنجره مانند به چشم می خورد كه آجرهای به هم گره خورده آن را پر كرده اند؛ ضمن اینكه درب چوبی خانه سردار ملی دیگر كوبه ندارد.

البته بنای فعلی خانه ستارخان مربوط به دوره پهلوی است و در تبریز، خیابان شمس تبریزی، كوی امیرخیز، كوچه ستارخان غربی، كاشی ۲۱ واقع شده و در تاریخ ۱۴ مهر ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۷۴۳ به‌عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بیست و هشتم مهرماه سالروز تولد ستارخان، نماد غیرت و شجاعت و ایستادگی آذربایجان گرامی باد.

ستارخان در بیست و هشتم مهر ۱۲۴۵ در روستای سردار کندی ورزقان به دنیا آمد.

انتهای پیام/