پنج شنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۰ ۰۱:۰۴:۲۸ شناسه :۱۰۸۲۹۰۸

در گفتگو با تبریزبیدار تشریح شد؛

دورهمی مادرانه برای کتابخوانی / خانه داری، کدبانو گری نیست

تشکل مردمی «خانه داران کتابخوان» با فعالیت های گسترده خود طی سال های اخیر، سعی کرده هویت وجودی مادردان خانه دار را ارتقا داده و مفهوم جدیدی به جامعه ارایه دهد.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار انجمن مردم نهاد «خانه‌ داران کتابخوان» برای اولین بار توسط جمعی از بانوان فرهنگی و کنشگر اجتماعی تبریز راه اندازی شد تا دو رسالت مهم تکریم زنان خانه دار و ترویج کتابخوانی را دنبال کند.

این تشکل مردمی توسط الهام قاسمیان تاسیس یافته که خود دانش آموخته رشته فقه و مبانی حقوق است و تدریس در دانشگاه و فعالیت های قرآنی و فرهنگی را در سابقه خود دارد.

گفتگوی صمیمی ما با این فعال حوزه زنان در معرفی این تشکل بشرح ذیل می باشد:

دورهمی مادرانه برای کتابخوانی

تبریزبیدار: ﻟﻄﻔﺎً نحوه شکل گیری و فعالیت های این تشکل را توضیح دهید.

قاسمیان: اگر بخواهیم از تاسیس اولین سال های مجموعه خانه داران کتابخوان بگوییم، این کار، کار مادران ما بود که کتاب می خواندند و در حاشیه این کلاس برای ما هم کلاس برگزار کرده و قصه می خواندند. همان کودکان در کنار این جمع بزرگ شده و ازدواج کرده و بچه دار شدیم و تصمیم گرفتیم برای خانم هایی که بچه دار هستند و در مجموعه کتابخانه ها و جمع های کتابخوانی پذیرش نمی شوند دور همی کتابخوانی راه اندازی کنیم تا آن ها هم بتوانند شرکت کنند؛ شروع این کار به سال ۸۷ باز می گردد و این مجموعه را با ۶ نفر شروع کردیم و هم اکنون بالغ بر ۱۵۰ نفر عضو داریم.

Image title


جلسات خانوادگی از دل خانه ها تا پارک ها

تبریزبیدار: لطفا در مورد ویژگی های این کلاس ها بگویید؟

قاسمیان: از ویژگی این جلسات این است که ساماندهی کودکان وجود دارد و برای هر مقطع سنی کلاس برگزار می شود و این کلاس ها تا شروع کرونا ادامه داشت و اصلا به این فکر نکرده بودیم که این مجموعه را به عنوان تشکل ثبت کنیم و کاملا دلی و در خانه های یکدیگر برگزار می کردیم و همیشه برنامه های مناسبتی برگزار کرده و با بچه های خودمان تئاتر اجرا می کردیم.

از سال ۹۵ تصمیم گرفتیم به عرصه اجتماعی وارد شویم و اولین تیمی بودیم که در پارک های سراسر شهر جشن روز دختر برگزار کرده و با شهرداری مشارکت داشتیم که برنامه های سخت افزاری به عهده آنان بود و برنامه های نرم افزاری به عهده تیم ما بود.

Image title


 کرونا هم کتاب را از دست مادران نگرفت

تبریزبیدار: آیا شیوع کرونا در روند فعالیت های گروه تاثیر داشت؟ 

قاسمیان: از بهمن ماه سال ۹۸ که کرونا شروع شد تمامی فعالیت ها محدود شد و تیم مرکزی ما خیلی غصه‌ دار بودند که ۱۲ سال زحمت کشیده بودیم که بخاطر یک ویروس تعطیل شد و خواستیم این طرح را گسترش بدهیم و یک تیم ۶ نفره تشکیل داده به عنوان هسته مرکزی و تخصصی به حوزه زن و کتاب ورود پیدا کردیم و ۶ ماه به صورت تخصصی در این مورد مطالعه کردیم تا طرح تدوین شود و خروجی آن تبدیل شد و اقدام کردیم تا طرح را به عنوانngo ثبت کنیم و به فضای مجازی بردیم و به دوستانمان اعلام کردیم می خواهیم این کار را گسترش داده و کتاب به اشتراک بگذاریم و نزدیک ۷۰۰ جلد کتاب به مجموعه ما کتاب اهدا شده است. وقتی کار خود را در فضای مجازی گسترش دادیم اختصاصی وارد شده و تیم فضای مجازی و اجرایی از هم تفکیک شدند.

چون دیدیم بانوان در ایام کرونا برای خرید کتاب و دسترسی به آن ها با مشکل مواجه شدند و نمی توانند از خانه بیرون بیایند و هزینه کتاب به صورت سر سام آور زیاد شد. بانوان کتاب های خود را به خانه داران کتابخوان سفارش می دهند و در خانه خود تحویل گرفته و برای آن ها ۱۰ روز فرصت مطالعه می دهیم.

وضعیت بانوان خانه دار هر روز بدتر از دیروز

تبریزبیدار: مجموعه خانه داران کتابخوان به کدام نهاد وابسته می باشد؟

قاسمیان: این مجموعه به هیچ نهاد دولتی وابسته نمی باشد و هدف ما این است که بزرگترین تشکل خانه داران کتابخوان را در کشور راه اندازی کنیم.  علت اینکه به بانوان خانه دار تاکید می کنیم چون نصف جامعه ما را بانوان تشکیل می دهند این بانوان باید جایگاه حقوقی داشته باشند و اگر جایگاه حقوقی نداشته باشند در جامعه به رسمیت شناخته نمی شوند و مسائلی باعث شده است که وضعیت بانوان خانه دار هر روز بد تر از دیروز شود حتی می توانید با یک نظر سنجی ببینید بچه هایی که در مدرسه مادران آنها خانه دار هستند با خجالت می گویند و این یک آسیب جدی برای جامعه ما می باشد.  دیدیم نمی توانیم لطمه این کار را در جامعه جمع کنیم و دشمنان چندین بار گفتند برای تضعیف جامعه ایرانی دست روی بانوان می گذاریم وقتی می بینیم یک فضایی آشفته می باشد باید از آن فضا ورود کنیم .

امن ترین راه برای رشد اندیشه و تبیین جایگاه اصیل زن ورود به بحث کتابخوانی بود پس بانوان جامعه باید کتابخوان شوند.


خانه داری، کدبانو گری نیست

تبریزبیدار: چرا این نام را برای مجموعه خود انتخاب کردید؟

قاسمیان: بیشتر ارگان ها برای ما گفتند نام مجموعه خود را عوض کرده و اسم مجموعه را خانواده کتابخوان بگذارید، که ما این پیشنهاد را قبول نکردیم در جامعه برای خانواده ها برنامه های زیادی وجود دارد ولی برای بانوان خانه دار برنامه ای ندارند. ما این واژه را از ادبیات ابن سینا گرفته ایم که حکمت را به حکمت نظری و عملی تقسیم می کنند، حکمت عملی از نظر ابن سینا به سه حوزه تقسیم می شود تدبیر منزل، سیاست مدن و حکمت متعالیه. تدبیر منزل با رب البیت می باشد و مسئول سیاست مدن به عهده رئیس جامعه و مسئول کشور می باشد و مسئولیت تدبیر منزل به عهده بانوی خانه دار است اگر در خانه افراد به بهترین نحو ممکن تربیت شوند می توانند جامعه را به بهترین شکل ممکن اداره کنند و اگر جامعه بهتر اداره شود افراد می توانند به حکمت متعالیه برسند.

تمامی بانوانی که در جامعه وجود دارند ذاتا خانه دار هستند و تربیت افراد منزل به عهده بانوی خانواده می باشد. ما خانه داری را کدبانو گری نمی دانیم اگر این مفهوم را گسترش دهیم یعنی تدبیر منزل، کسی که سایه اش بالا سر منزل نباشد شالوده این منزل بهم می ریزد، تدبیر منزل را هیچ کسی نمی تواند انجام بدهد و این نقش تاثیرگذاری بانوان می باشد و هیچ کسی نمی تواند جایگزین باشد.

این نام را انتخاب کردیم چون همه بانوان رب البیت هستند و نسبت به وظیفه مدیریت خودشان باید آگاه باشند و مسئولیت ها را به عهده بگیرند.راه اندازی کتابخانه سیار برای مناطق محروم

تبریزبیدار:کدام نهاد های دولتی تا بحال از مجموعه شما حمایت کرده اند؟ 

قاسمیان: راه اندازی کتابخانه سیار خانه‌داران کتاب‌خوان یک کار مشارکتی بین معاونت فرهنگی شهرداری منطقه پنج و انجمن خانه‌داران کتابخوان است که قرار شده است تجهیزات سخت افزاری توسط شهرداری و کارهای نرم افزاری و اجرایی توسط انجمن خانه‌داران کتاب‌خوان انجام شود.

از یک سال پیش طرح کتابخانه سیار را به شهرداری ارائه کرده و قول گرفته بودیم که یک اتوبوس به همراه تمام امکانات سخت افزاری چون کامپیوتر، کتابدار، کتاب، مبلمان و سیستم گرمایش و سرمایش در اختیار ما قرار دهند و نهایتا بعد از یک سال دوندگی، به تازگی معاونت فرهنگی شهرداری منطقه پنج یکی از اتوبوس‌های شرکت واحد را به همراه یک راننده به این امر اختصاص داده است.

 تمام صندلی‌های اتوبوس به جز یک ردیف اول و یک ردیف آخر برداشته شده و دور تا دور قفسه بندی شده و قسمت بالای اتوبوس برای کودکان تجهیز و قسمت پایین هم چند صندلی برای استفاده بزرگسالان قرار داده شده است و هم‌چنین در داخل اتوبوس تعدادی میز و صندلی تعبیه شده است که اتوبوس در هرجا مستقر شد، در حاشیه اتوبوس چیدمان شود و کسانی که مایل هستند همان‌جا بنشینند و کتاب بخوانند.

محوریت این کتابخانه سیار خدمات‌دهی به مناطق محروم است و دوست داریم هرچه سریع‌تر با افراد این مناطق ارتباط گرفته و تعامل داشته باشیم و کتاب‌رسانی کنیم اما علاوه بر مناطق محروم به مرور زمان به تمام مناطق تبریز خدمات ارائه خواهیم کرد.

گفتگو از الهه مهدوی

انتهای پیام/