فرصت استفاده از تسهیلات بانکی تمدید شد

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان گفت : واحدهای تولیدی و صنعتی استان تا پایان مرداد مهلت دارند برای استفاده از تسهیلات مصوب سفر ریاست جمهوری اقدام نمایند . 

به گزارش تبریز بیدار،به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی مهندس حسین نجاتی با اعلام این خبر افزود : برای بهره مندی تمام واحدها از این تسهیلات امکان تشکیل پرونده برای آندسته از واحدهائی که ثبت نام ننموده اند تا آخر مرداد ماه سالجاری فراهم گردد .

وی ادامه داد : بر این اساس واحدهای تولیدی می توانند با مراجعه حضوری به سازمان و ادارات شهرستان نسبت به تکمیل فرمهای مربوطه اقدام نمایند .

وی با اشاره به مصوبات سفر ریاست جمهوری و هیئت دولت به استان و تعهد بانک مرکزی نسبت به اختصاص مبلغ سه هزار میلیارد تومان اعتبار جهت بهره مندی بخش صنعت و معدن وبخش های تولیدی اضافه کرد : بر این اساس لیست متقاضیان طرحهای نیمه تمام و متقاضیان سرمایه در گردش پس از بررسی کارشناسی و تصویب در کارگروه اشتغال استان ، به وزارت متبوع ارسال شد .

نجاتی در خصوص مبالغ تصویب شده در کارگروه استانی نیز گفت : در مجموع اطلاعات متقاضیان بهره مندی از تسهیلات سرمایه در گردش به تعداد ۹۸۲ واحد و به مبلغ ۲۲۴۰۶ میلیارد ریال و تسهیلات سرمایه ثابت شامل طرحهای ایجادی – توسعه – بازسازی و نوسازی به تعداد ۱۰۷ واحد و به مبلغ ۸۹۶۰ میلیارد ریال و همچنین ۴۶۳ میلیون دلار گردآوری شد .

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان ضمن اشاره به دغدغه بزرگ مدیران واحدهای تولیدی در خصوص وثائق مورد نیاز این تسهیلات اضهار داشت : در خصوص وثیقه های بانکی برای بهره مندی از تسهیلات مصوب نیز طبق توافقات قبلی و همچنین با استفاده از بند الف ماده ۱۹ قانون رفع موانع تولید این مشکل نیز مرتفع خواهد شد .

نجاتی ضمن توضیح این ماده از قانون به منظور کمک به تأمین نقدینگی برای حمایت از واحدهای تولیدی کالا و خدمات و تسهیل در وصول مطالبات سررسید گذشته بانک ها و یا مؤسسات مالی و یا اعتباری دارای مجوز گفت : بانک مرکزی شده از طریق کلیه بانک ها و مؤسسات اعتباری دولتی و خصوصی عامل در صورت درخواست متقاضی، متناسب با بازپرداخت هر بخش از تسهیلات پرداختی به واحدهای تولیدی، نسبت به آزادسازی وثیقه های مازاد و یا تبدیل وثیقه متناسب با میزان باقیمانده تسهیلات اقدام نماید که البته انتخاب وثیقه باقیمانده جهت تضمین با بانک است .

وی با تاکید بر این که واحدها از مشاورین حقوقی و مالی قوی استفاده کنند تصریح کرد : مالکیت واحد تولیدی و مدیریت آن دو مقوله جدا از هم است و همزمان مالک واحد تولیدی نمی تواند هم مدیر عامل و هم مدیر فروش ؛ در عین حال بهره گیری واحدهای تولید از تیم فکری قوی کمک شایانی به رونق علمی واحدهای صنعتی و تولیدی استان خواهد کرد . 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *