آخرین اخبار از 175 شهید غواص و خط‌شکن کربلای4؛

شناسایی پیکر مطهر دو شهید دیگر از ۱۷۵ شهید غواص و خط‌شکن + مشخصات

پیکر مطهر دو شهید دیگر از ۱۷۵ شهید غواص و خط‌شکن کربلای۴ که در جریان تفحص در یک گور دسته‌جمعی با دستان بسته پیدا شدند، شناسایی و مشخصات آنها اعلام شد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، پیکر مطهر دو شهید دیگر از ۱۷۵ شهید غواص و خط‌شکن کربلای۴ که در جریان تفحص در یک گور دسته‌جمعی با دستان بسته پیدا شدند، شناسایی و مشخصات آنها اعلام شد. این دو شهید متعلق به استان کرمان هستند که از طریق لشکر ۴۱ ثارالله به جبهه‌های جنگ اعزام شدند. طی انجام مراحل شناسایی هویت شهدا، شهیدان «مهدی عبدالله‌زاده» و «محمدرضا طالبی‌زاده» بعد از گذشت ۲۹ سال از شهادتشان، احراز هویت شدند و خبر شناسایی پیکر آنها توسط هیأتی از بزرگان و مسئولین شهرستان به خانواده‌هایشان اعلام شد.

شهید مهدی عبدالله‌زاده متولد خرداد ۱۳۴۳ در شهرستان زرند کرمان است. او  عضو گردان ۴۱۱ لشکر ۴۱ ثارالله چهارم دی ۱۳۶۵ در عملیات کربلای۴ در جزیره ام‌الرصاص و در سن ۲۲سالگی به شهادت رسید. مراسم تشییع پیکر مطهر شهید مهدی عبدالله‌زاده ۲۰ مردادماه جاری همزمان با سالروز شهادت امام صادق(ع) برگزار می‌شود.

شهید محمدرضا طالبی‌زاده سردری فرزند قنبر در ۲۷ تیرماه ۱۳۴۵ در شهرستان چترود در استان کرمان متولد شد. پدرش قنبر، قالیباف بود و مادرش زهرا نام داشت. او به‌عنوان پاسدار به جبهه اعزام شد و در ۴ دی ماه سال ۱۳۶۵ در عملیات کربلای۴ و در جزیره ام‌الرصاص در سن ۲۰سالگی به شهادت رسید.

سرهنگ مهدی ابوالحسنی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمان گفت: پیکرهای پاک ۲۱ شهید غواص بیستم مرداد همزمان با سالروز شهادت حضرت امام جعفر صادق(ع) در کرمان تشییع خواهد شد. برخی از این شهدای عزیز شناسایی شده‌اند اما برخی هنوز گمنامند.

لشکر ۴۱ ثارالله که اکثر اعضای آن را جوانان کرمانی تشکیل می‌دادند در دوران دفاع مقدس نقش پررنگی در عملیات آبی و خاکی داشت و گردان‌های ۴۰۸ و ۴۱۰ این لشکر که متشکل از غواصان دریادل بود خط‌شکن چندین عملیات مهم بودند.

حسن عرب رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران زرند نیز از شناسایی هویت ۱۱ نفر از این شهدا خبر داد و گفت: شهدای شناسایی شده مربوط به شهرستان‌های کرمان، زرند، رفسنجان، شهربابک، سیرجان، بم و بافت هستند و ۱۰ شهید گمنام به رودبار جنوب برای تشییع و خاک‌سپاری منتقل می‌شوند.

۲۸ اردیبهشت ماه پیکر مطهر ۲۷۰ شهید دفاع مقدس، از طریق مرز شلمچه وارد کشور شدند. این شهدا با تلاش کمیته جستجوی مفقودین در عملیات تفحص در جنوب عراق فاو، ابوفلوس، شلمچه، مجنون و زبیدات کشف شدند. طبق اعلام سردار سید محمد باقرزاده فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح پیکر ۱۷۵ شهید از این ۲۷۰ شهید تازه تفحص شده، جمعی از غواصان شهید عملیات کربلای۴ بودند که با دستان بسته در یک گور دسته‌جمعی منطقه ابوفلوس کشف شدند. پیکر مطهر این شهدا در ۲۶ خرداد ماه با استقبال بی‌نظیر مردم در تهران تشییع شد. این مراسم تشییع بیش از ۵ ساعت به طول انجامید. از یک ماه پیش تا کنون مراحل شناسایی هویت آنان در حال انجام است. هویت پیکر مطهر شهید «سید جلیل میری ورکی» خط‌شکن این عملیات اولین شهیدی بود که به‌واسطه مدارک کامل شناسایی هویتش احراز و اعلام شد. او متولد ششم فروردین ماه سال ۱۳۳۸ از شهرستان تنکابن در استان مازندران و اعزامی لشکر ۲۵ کربلا بود که به‌عنوان خط‌شکن کربلای۴ در این عملیات به شهادت رسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *