رئیس پژوهشکده ستاره‌شناسی دانشگاه تبریز اعلام کرد

رصد زنده خورشید در رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی تبریز

رئیس پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره‌شناسی دانشگاه تبریز، از رصد زنده خورشید و رصد شبانه در رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی خبر داد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از روابط عمومی دانشگاه تبریز، اصغر عسگری در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: مدرسه پیشرفته بین‌المللی تابستانی اخترفیزیک، ۱۱ و ۱۲ شهریورماه سال جاری از سوی پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره‌شناسی دانشگاه تبریز برگزار می‌شود که در این مدرسه تابستانی، رصد زنده خورشید و رصد شبانه در رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی به عنوان بزرگترین رصدخانه کشور انجام خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به محورهای برپایی این مدرسه تابستانی افزود: «کیهان شناسی، گرانش،‌ نتایج ماموریت پلانک»، «فراسیارات: رصدها، متدولوژی، نتایج، تکنیکهای رصدی و پردازش تصویر»، «دنباله دارها، اجرام ریز، محیط بین سیاره‌ای، نتایج بدست آمده از ماموریت روزتا» و «فعالیتهای خورشیدی، فورانات، شراره‌ها، آب و هوای فضایی و اقلیم فضایی» از جمله محورهای اصلی این مدرسه تابستانی است.

وی، با اشاره به سخنرانان این مدرسه، گفت: این دوره با حضور سخنرانان بین المللی همچون پروفسور یوسف ثبوتی از دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، سرژ کوچمی از موسسه اخترفیزیک پاریس، ژان پیر رزولت از رصدخانه کوت آزور دانشگاه نیس فرانسه، مارتین دومینیک از موسسه فیزیک و نجوم دانشگاه اندروز انگلستان، برگزار می‌شود.

کریستین ویلادریچ از موسسه اخترفیزیک پاریس، ژیلام هوب رارد از موسسه اخترفیزیک پاریس و رصدخانه سنت میشل، فیلیپ لامی از لابراتوار نجوم مارسی، سهراب راهوار از دانشگاه صنعتی شریف، حسن فیروزجاهی از پژوهشکده نجوم پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و احسان توابی از دانشگاه پیام نور زنجان» از دیگر سخنرانان این دوره هستند.

عسگری، مهلت ثبت نام و شرکت در این مدرسه را ۲۰ مرداد ماه اعلام کرد و یادآور شد: علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشترمی‌توانند به نشانی اینترنتی tabrizu.ac.ir مراجعه کنند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *