رییس سازمان تبلیغات اسلامی:

سرزمین دشمن را باید اشغال فرهنگی کرد/اقتصاد فرهنگ را جدی بگیریم

رییس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه در حوزه هنری باید اقتصاد فرهنگ را پیگیرانه به پیش برد، تصریح کرد: جنگ پیش روی ما جنگ جدی فرهنگی است و ما هم باید در مقابل آن سرزمین دشمن را اشغال فرهنگی کنیم.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، حجت الاسلام سید مهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در دومین روز از بیست و هفتمین نشست سراسری رؤسای مراکز استانی حوزه هنری که یک‌شنبه ۱۱ مردادماه و با حضور محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، محمد حمزه زاده مدیر سازمان توسعه سینمایی سوره و دیگر مدیران ستادی و استانی حوزه هنری برگزار شد، با بیان اینکه هماوردی با جبهه غرب و جبهه مادی گرا یا ماتریالیسم مطالعه جدی می‌خواهد، اظهار کرد: خوب است به جای اینکه بخواهیم تحلیل‌های خود را رسانه‌ای کنیم، برای غنای ذهنی جبهه خودی، میزگردهایی در حوزه هنری برپا کنیم؛ تحلیل زمانی که مواجهه نظام سلطه با ما در طول زمان‌های مختلف چگونه بوده است و الان با ما چگونه مواجهه دارند.


وی ادامه داد: برخی می گویند کشور ما در جنگ سخت پیروز شد. چرا که از روزهای اول انقلاب با حلقه های مختلف در جنگ سخت با ما وارد شدند و در شروع انقلاب می‌خواستند ارتش را از ما بگیرند و به فاصله کمتر از یک سال مناطق مختلف ما را به اغتشاش کشاندند و درگیری‌های منطقه‌ای شد و بعد گروه‌های مسلح را به جان منطقه انداختند. و باز هم به جایی نرسیدند و جنگ را بر ما تحمیل کردند و در جنگ سرمایه‌هایی که می توانست برای سازندگی و عمران و آبادانی صرف شود، برای حفظ و حراست از جان و مال و ناموس مردم و تمامیت ارضی مصرف شد.

خاموشی در ادامه با بیان اینکه امروز مفتخریم موشک‌های «زلزال» ما زلزله در جبهه تکفیری‌ها ایجاد کرده است، عنوان کرد: وزیر خارجه آمریکا چندین بار اعتراف کرد و اخیرا هم در کنگره گفت که امکان جنگیدن با ایران وجود ندارد. این حرف را کسانی که باور نداشتند، باید باور کنند.


غرب می‌خواهد نقشه جغرافیایی و انسانی انقلاب اسلامی را محدود کند

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی خاطرنشان کرد: مفهوم اینکه اعتراف می‌کنند با ایران نمی توان جنگ کرد این است که در حال طراحی دیگری برای مقابله با کشورمان هستند. طرح دیگری که غرب و استکبار در مواجهه با انقلاب دارد این است که نقشه جغرافیایی و انسانی انقلاب اسلامی محدود بماند و از ظرفیت‌های مذهبی خلاف تشیع استفاده کنند و الان هم این کار را انجام می‌دهند. در طول زمان هم این کار را کرده اند و شده یک استان را هم بخواهند به هم بریزند این کار را می‌کنند. داعش و تکفیری‌ها هم در همین راستا تلاش دارند با عملیات‌های انتحاری، مفهوم ایثار و شهادت را برگردانند.


لزوم توجه به اقتصاد فرهنگ در حوزه هنری

وی اظهار داشت: آمارهای ثبت کتاب و تیراژهای کتاب در بازارهای جهانی یک بحث است و اینکه سهم فروش جهانی کتاب را چه کسی دارد هم یک بحث است. طبق آخرین آماری که دیده‌ام چیزی حدود ۶۲ درصد آمار فروش کتاب فقط برای آمریکاست و دومین رتبه با فاصله انگلستان است و البته به این آمار مشکوک نگاه می‌کنم و باید مطالعه بیشتری صورت بگیرد. در فروش کالاهای فرهنگی در حوزه سینما و انیمیشن این آمارها خیلی جدی‌تر است. در حوزه هنری باید اقتصاد فرهنگ را پیگیرانه به پیش ببریم. اگر رقیب در جبهه مقابل به این امر توجه نشان می دهد ما هم باید همین کار را کنیم. تمریناتی حوزه هنری در عرصه نوشت افزار و محصولات فرهنگی داشت که خوب بود، اما باید بر روی این فعالیت‌ها فکر کنیم و متخصص دعوت کنیم و کار بیشتری صورت بدهیم. غرب در صنعت سینما سودهای ۵ برابری اعلام می کند و این‌ها نکاتی است که باید برویم کلاس این تجارت را فهم کنیم.


می‌توان به تبادل جهانی در حوزه فرهنگ و هنر فکر کرد

خاموشی با بیان اینکه می‌توان به تبادل جهانی در حوزه فرهنگ و هنر فکر کرد، گفت: رقبای داخلی نیز کم کم دارند از ما عصبانی می‌شوند و ما هم می‌گوییم هم باید مسیر مفهومی و مضمونی انتخاب کنیم و موظفیم در آن مسیر حرکت کنیم و هم اینکه این آثار مطالبه اجتماعی دارد و تصور نکنید هر اثری که حریم شکن باشد مطالبه اجتماعی دارد. همچنین ظرفیت مفهومی حوزه هنری در تولید آثار کمک می‌کند.


رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با تاکید بر اینکه اتاق فکرهای غرب برای انسان ایرانی برنامه‌ریزی کرده‌اند، اظهار کرد: همچنین بحث دیگر خصیصه زندگی مادی امروز است. در پس این خصیصه طبق آیات قرآن طغیان وجود دارد. ذهن و هوش انسان‌ها کنار می‌رود و ابزار جایگزین می شود. اگر فلش را از ما بگیرند همه چیزمان می‌رود. اگر در چنین زمانی استفاده می‌کنیم به سمت استفاده از مزایای آن برویم و چنین چیزهایی دست و پا گیر نشود. هواپیما، ماشین و فناوری اطلاعات سبک زندگی ما را حدود ۸۰ درصد تغییر داده است. مهم ترین بخش برای استحاله انسان ها حوزه فرهنگ است و در این حوزه فرهنگ اتفاق فکر موجود است و شهر به شهر برای ما برنامه دارند، همچنان که ما هم شهر به شهر برای دشمن برنامه داریم.


فرهنگ ما باید گستره سرزمینی‌اش بیشتر باشد

وی همچنین گفت: جنگ پیش روی ما جنگ جدی فرهنگی است. غربی‌ها و استکبار در درون ما یارگیری می‌کنند ما هم باید در درون آن‌ها یارگیری کنیم. آن‌ها سرزمین اشغال می‌کنند، ما هم باید سرزمین اشغال کنیم؛ البته اشغال فرهنگی. یعنی فرهنگ ما باید گستره سرزمینی‌اش بیشتر باشد. باید مرزهای جغرافیای فرهنگی خود را توسعه دهیم و یکی از قرارگاه‌های اصلی فرهنگی که در جمهوری اسلامی قرار است شکل بگیرد حوزه هنری است.


خاموشی با تاکید بر اینکه باید توجه داشته باشیم چه ارزش‌هایی پیش رو داریم، عنوان کرد: ما سرمایه دفاع مقدس داشتیم، امروز سرمایه «مدافعان حرم» داریم. از این‌ها می‌شود نوشت، نه تنها برای خودمان، بلکه برای سوری ها و افغان ها و … باید بنویسیم، این ها جغرافیای توسعه یافته فرهنگ کشورمان است. نباید سکوت کنیم و بگوییم فقط برای خودمان کار کرده‌ایم.


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *