واقعیتی به نام «شایعه» در فضای مجازی

مسائل اجتماعی از جمله دغدغه‌های جوامع بشری در دوره‌های مختلف بوده است، افراد در مواجهه با این مسائل با تهدیدی به نام «شایعه» روبرو می‌شوند که آسیب‌های اجتماعی زیادی را در پی داشته است.

به گزارش تبریز بیدار، شاید تجربه کرده‌اید زمانی را که برای خوانندن پیام‌های فیسبوک، وایبر و یا تلگرام، گوشی تلفن همراه‌ خود را به دست گرفته و با غرق شدن در انبوه مطالب حتی تا چندین ساعت بدون توجه به خستگی و گذشت زمان، این کار را ادامه داده باشید.

اکثر جوانان و نوجوانان روزانه زمان زیادی از وقت خود را به این کار اختصاص می‌دهند در واقع این کار را جایگزین مطالعه و فعالیت‌های مفید می‌کنند.به عبارت دیگر، شبکه‌های مجازی امروزه به صورت محسوس و نامحسوس سعی در تغییر سبک زندگی و تربیت نسلی فاقد تحلیل و بیسواد نسبت به مسائل روز و صرفاً متکی به اطلاعات فضای مجازی دارند.

شایعاتی به طور روزمره در شبکه‌های اجتماعی شکل می‌گیرد و گسترش می‌یابد. این روزها در شبکه‌های مجازی اخبار متعددی را می‌خوانید یا از اطرافیان می‌شنوید و در پاسخ به منبع و مرجع این مطالب از آن‌ها با اسامی همچون فیس‌بوک، وایبر، تلگرام،‌ لاین و… مواجه می‌شوید. شبکه‌های مجازی متاسفانه یکی از اصلی‌ترین مسبب ترویج واقعیتی با عنوان شایعه‌پراکنی در جامعه ما هستند.

امروزه با فضای مجازی و افزایش میل به استفاده از شبکه‌های اجتماعی توسط کاربران، اخبار، اطلاعات، حریم خصوصی، تصاویر افراد همه و همه در این شبکه‌ها خلاصه شده است. این مهم فضایی بسیار ناامن و آلوده را در اختیار سودجویان برای سواستفاده از حریم خصوصی افراد ایجاد کرده است. گروه‌های ضد انقلاب، معاند و دشمنان جمهوری اسلامی با شایعه پراکنی، درصدد بحران آفرینی در امنیت روحی و روانی جامعه با سواستفاده از شبکه‌های اجتماعی هستند.

متاسفانه به دلیل عدم آشنایی شهروندان با ساختارهای مطمئن برای دریافت، استعلام و تایید صحت و سقم اخبار، مخاطبان فضای مجازی از شبکه‌های اجتماعی به عنوان مرجع و منبع دریافت اخبار و اطلاعات استفاده می‌کنند. این معضل فرصت مناسبی را برای وارد کردن صدمات گوناگون توسط فضای مجازی به جامعه ما را فراهم کرده است. انتشار اخبار اشتباه پیرامون مسائل حکومتی و ایجاد بدبینی به نظام، سعی بر کاهش پایبندی به اعتقادات و احکام دین در افراد،‌ترویج ناامیدی و یاس ، از بین بردن التزام به وظایف و حقوق اجتماعی و شهروندی از جمله مواردی است که زیرکانه و به صورت هدفمند از سوی راهبران شبکه‌های اجتماعی بر جامعه تحمیل می‌شود.

همچنین از سوی دیگر، این‌گونه رفتار دشمنان در فضای مجازی گاهی سبب ایجاد احساس بی‌تفاوتی به مسائل مهم جامعه خواهد شد. برای کنترل و مقابله با این پدیده مخرب همواره بومی سازی این پدیده و از طرف دیگر فرهنگ‌سازی متناسب با چگونگی رویکرد و استفاده از این شبکه‌ها سفارش شده است. موثرترین و مفید‌ترین اقدام باید اصلاح رفتار خود در نحوه فعالیت‌ها در شبکه‌های اجتماعی باشد. توجه داشته باشیم که استفاده از کفش مفید بسیار مناسب‌تر از فرش کردن تمام کره زمین است.

مهدی محموداقدم_پژوهشگر فضای مجازی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *