حرکت کند مسیرگشایی در شمال‌غرب تبریز/ انتظار ۴۰ ساله ادامه دارد

۴۰ سال از آغاز طرح بازگشایی امتداد خیابان دارایی جدید به رضوانشهر در تبریز گذشته است اما به دلیل کندی در تملک اراضی، این طرح به حرکت لاک‌پشتی خود ادامه می‌دهد.

به گزارش تبریز بیدار ، منطقه شربت زاده، سه راه بهشتی و خیابان ۴۲ متری انقلاب تبریز یکی از محلات حاشیه نشین تبریز است که انبوهی از جمعیت شهری را به خود اختصاص داده است و با تملک مسیر گشایی این منطقه قرار است که کمکی به سهولت عبور و مرور شهروندان و کاهش ترافیک در این منطقه شود.

تملک این پروژه ادامه تملک خیابان دارایی جدید است که قرار است از خیابان دارایی جدید تا سه راه بهشتی خیابان شهید قره باغی و کمیته پنج سابق و از آن مسیر تا خیابان عباس زاده انجام شود، اما در حال حاضر که بهترین زمان برای اجرای پروژه های شهرداری است فعالیت چندانی در این منطقه به چشم نمی خورد.

بر اساس این گزارش، در بودجه امسال که از سوی شورای اسلامی شهر تبریز تدوین شده است، بخش تملک بیشتر از بخش های دیگر مورد توجه اعضای شورا و شهرداری قرار گرفته است، متاسفانه به علت نامشخصی تملک زمین ها به صورت لاک پشتی و با سرعت کمی انجام می شود.

البته ناگفته نماند که همکاری همشهریان و توافق آنها با شهرداری در زمینه فروش زمین هایشان نیز می تواند مسئولان این پروژه را از خواب بیدار کرده و در کمترین زمان پروژه به بهره برداری برسد.

مسیر گشایی تبریزر


انتظار مسیر گشایی به ۴۰ سال رسید

در بازدیدی که  از خیابان تنگ و پرترافیک داشتم مردم خیلی از وضعیت شکایت داشتند آنها می گفتند عصرها ترافیک سنگینی در این منطقه تشکیل می شود و مسئولین اهمیتی به این نقطه قدیمی شهر تبریز نمی دهند آنها فقط موقع اخذ عوارض و دارایی به فکر ما می افتند.

حسین سعیدی یکی از ساکنین این محله بیان کرد: ما از وقتی که بچه بودیم بحث مسیر گشایی دارایی جدید انتهای باغ شربت زاده تا سه راه بهشتی و از آنجا تا رضوانشهر مطرح بود و چند سال قبل شهرداری با قرار دادن کانکس در منطقه اقدام به تملک چند خانه کرد ولی کار نیمه کاره رها کرده و رفته اند.

وی افزود: تردد در این منطقه بسیار سخت است و عصرها ترافیکی از انسانها و ماشین ها به وجود می آید و مردم در سختی زندگی می کنند و از مسئولین شهری می خواهیم به شعارهای سالهای قبل شان در خصوص ساماندهی این منطقه عمل نمایند.

مسیر گشایی تبریزر


خانه های تملک شده مامن معتادان شده است

رضا مومنی یکی دیگر از شهروندان منطقه سه راه بهشتی با معرفی خودگفت: مردم در این محله قدیمی و پرجمعیت درشرایط  سختی زندگی می کنند و قرار بود خیلی وقت پیش طرح مسیر گشایی خیابان حد فاصل خیابان مفتح تا سه راه بهشتی تبریز و از آنجا تا رضوانشهر انجام شود ولی مردم روزانه ترافیک و نبود مسیر تردد را به امید اجرایی شدن این طرح متحمل شده و به انتظار نشسته اند.


وی با اشاره به تملک های صورت گرفته افزود: چند خانه ای هم که توسط شهرداری تملک شده تبدیل به خانه معتادان و پارکینگ شده و گرد و خاکش مردم را اذیت می کند.

مومنی گفت:اگر خدای نکرده زلزله در تبریز رخ دهد امداد رسانی به این منطقه شهر به دلیل نبود خیابان و مسیر های دسترسی بسیار سخت است و تلافات را بالا خواهد برد و مسئولین باید به این مهم نیز توجه نمایند.


۱۰۰ درصد اعتبارات مربوط به تملک و مسیرگشایی‌ ها در سال ۹۴ افزایش یافته است

سخنگوی شورای اسلامی تبریز با بیان اینکه اعتبارات عمرانی ۱۰۰ درصد افزایش یافته است، اظهار داشت: افزایش اعتبارات مربوط به تملک و مسیرگشایی‌ها در سال ۹۴ است.

سعید حاجی زاده همچنین در ادامه افزود: از جمله تغییرات مهم اعمال شده در لایحه بودجه پیشنهادی سال ۹۴ امسال افزایش بودجه تملک و مسیرگشایی طرح‌های ناتمام و سایر املاک مناطق شهرداری، از هزار و ۸۰ میلیارد ریال پیشنهادی به دو هزار میلیارد ریال بود و شهرداری نیز موظف شد اجرای طرح‌های ناتمام مربوط به مسیرگشایی و تملک را که در اولویت دوم پیش‌بینی شده بود، در اولویت اول قرار دهد.

وی ابراز داشت: امیدواریم با این مصوبه مهم تمام ۶۰ طرح مربوط به تملک و مسیرگشایی که طی چند سال اخیر در بودجه مناطق شهرداری پیشنهاد شده بود اما به علت عدم تخصیص اعتبارات کافی اجرایی نشد، عملی و رضایت خاطر شهروندان عزیز فراهم شود.

۵۰۰ میلیارد ریال برای تملک برخی از واحدهای خیابان عباس زاده ۴۲ متری هزینه شده است

یکی از اعضای شورای اسلامی تبریز با اشاره به آخرین وضعیت تملک خیابان شهید عباس زاده ۴۲ متری تبریز اظهار داشت: در این خیابان بیش از ۲۰۰ واحد باید تملک شوند.

42 متری تبریز

اصغر عابدزاده با اشاره هزینه تملک برخی از واحدها در خیابات عباس زاده ۴۲ متری تبریز افزود: تاکنون برای تملک برخی از واحدهای تملک شده حدود ۵۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

وی همچنین در ادامه علت اصلی کندی تملک زمین ها در این منطقه گفت: علت اصلی کندی تملک ها در این خیابان به علت کوچک بودن واحدهاست و ما از اهالی این منطقه می خواهیم با توافق کردن با شهرداری عقب کشی واحدهای خود را در اسرع زمان انجام دهند.

این عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز با اشاره به اعتبار تملک تمام واحدهای خیابان عباس زاده ۴۲ متری تبریز افزود: برای تملک تمام این واحدها هر سال اعتبار خاصی اختصاص می گیرد که با تلاش ما اعتبار تمک این منطقه از یک هزار میلیارد ریال به هفت هزار میلیارد افزایش یافته است.

عابدزاده  با اشاره به اینکه در حال حاضر تملک واحدهای این منطقه ادامه دارد، تصریح کرد: اتمام سریع این پروژه نیازمند همکاری شهروندان آن منطقه با شهرداری است.

شهرداری منطقه چهار تبریز تملک این منطقه را به عهده دارد

یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی تبریز با اشاره به علت تملک لاک پشتی خیابان شهید عباس زاده منطقه ۴۲ متری تبریز اظهار داشت: شهرداری منطقه چهار تبریز تملک این منطقه را به عهده دارد و تملک خیابان تا ۴۲ متری تبریز بر عهده این منطقه از شهرداری است.

42 متری تبریز

اسماعیل چمنی نائب رئیس شورای اسلامی شهر تبریز در ادامه با بیان اینکه وضعیت تملک ها در خیابان های تبریز خوب نیست، ادامه داد: برای تملک برخی از خیابان های واجد شرایط برای تملک و مسیرگشایی هزینه های کلانی مورد نیاز است که متاسفانه در بودجه اعتبار زیادی برای مسیرگشایی ها اختصاص داده نشده است و اعتبار اختصاص داده نیز کفاف هزینه های تملک واحدها و مغازه ها و زمین های شهروندان را نمی دهد.

وی اضافه کرد: تمام اعتبار بخش تملک ها را تنها می توان در یک محله ای از شهر هزینه کرد و این اعتبار کفاف تملک تمام مسیرها را نمی کند.

چمنی با بیان اینکه شهرداری به علت کمبود اعتبارات مالی که پیگیر تملک ها در سطح شهر نبود، اظهار داشت: ما به عنوان نمایندگان مردم تبریز در شورا با تجمع شهروندان هر منطقه و با صحبت های خود از آنها خواستیم که همکاری خود را با مجموعه شهرداری برای تسریع در امور تملک ها افزایش دهند، اما شهروندان نیز برای واگذاری زمین های خود به شهرداری هزینه می خواستند که در یکی از جلسات شورا قرار شد اعتباری را برای تملک مسیرهای واجد شرایط برای تملک اختصاص یابد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه تملک کوی شهید عباس زاده منطقه ۴۲ متری تبریز بر عهده شهرداری منطقه چهار شهرداری تبریز است، لذا این منطقه به جای تملک در خیابان نصف راه می تواند اعتبار خود را برای تملک این خیابان اختصاص دهد.

در حال حاضر که تملک مسیرگشایی خیابان امتداد دارایی یا همان پاداشی اصل و عباس زاده به صورت لاک پشتی در جریان است، همکاری مردم و مسئولان بیش از پیش باید ادامه داشته باشد تا با مسیرگشایی کوی شهید عباس زاده ترافیک سنگین این مسیر روان تر شده و مردم نیز با ساخت و ساز اصولی واحدهای مسکونی خود در این خیابان از امنیت زیادی برخوردار باشند.

مسیرگشایی این منطقه علاوه بر سهولت در عبور و مرورها باعث افزایش ارزش افزوده در این مسیر می شود و حتی سرمایه گذاران نیز با مشاهده توجه مسئولان امر به این منطقه، شاید رغبتی برای ایجاد مجتمع های تجاری در این منطقه داشته باشند و عدم دسترسی به کوچه ها احتمال خطر در حوادث بحرانی را به حداقل می رساند.

با بهره برداری از این طرح، مشکل ترافیک در این بخش از بافت قدیمی تبریز مرتفع شده و زیبایی خاصی به چهره منطقه و رینگ دارایی تا اتوبان پاسداران این کلانشهر بخشیده می شود ضمن اینکه مسیرگشایی خیابان دارایی تبریز به توسعه چشمگیر اقتصادی اهالی منجر خواهد شد. ولی متاسفانه شهرداران مناطق تبریز توپ را به زمین یکدیگر می اندازند و جوابگو نیستند.

منبع: مهر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.