برای دختران؛ روزی برای قاشق و بشقاب های رنگی

امروز به مناسبت روز تولد حضرت فاطمه معصومه(س)، روز توست. روزی برای یادآوری ویژگی ها، نیازها، توانایی ها، ارزش ها و جایگاه تو به خودت و بقیه. امروز، روزی است برای دختران!

سرویس زن و خانواده/ بتول حیدری؛


تاریخ چشم به راه فاطمه‌ای دیگر است… انتظار به سر می‌آید و شمیم دلنوازی، خانه خورشید را فرا می‌گیرد. خنکای حضور دوباره فاطمه(س) در فضای مدینه جاری می‌شود و کوثر فاطمی، جوشیدن می‌گیرد. 

اهل بیت پیامبر(ص) چهره‌های پرفروغی به جهانیان عرضه کرده‌اند و نامشان مانند ستارگان درخشان در آسمان فضایل می‌درخشد. درخشان‌ترین ستاره در میان بانوان هفتمین منظومه ولایت، فاطمه فرزند پاکیزه موسی بن جعفر(ع) است؛ بانویی که سال‌هاست تشنگان معرفت از حریمش، زلال ایمان می‌نوشند و عارفان با گذر بر زندگی فرزانه‌اش و درک لحظه‌های آسمانی شدنش، درهای عروج را به روی خود می‌گشایند و بوی وصال را در گستره زمین منتشر می‌سازند. 

براستی که حضرت معصومه علیها سلام همچون جده اش حضرت زهرا سلام الله علیه در معیارهای ارزشی اسلام یکه تاز عرصه ها و در علم و کمالات و قداست گوی سبقت را از دیگران ربوده بود. وی تافته ای ملکوتی و جدا بافته و ساختار وجودی او از دیگران ممتاز بود.همان گونه که پیامبر (ص) در شان حضرت زهرا سلام الله علیها فرمود:‌ «فداها ابوها» : (پدرش به فدایش باد)، حضرت موسی بن جعفر علیه السلام نیز در شان حضرت معصومه علیها سلام فرمود: «فداها ابوها»حضرت معصومه علیها سلام همنام حضرت فاطمه زهراست دراین نام رازها نهفته است. یکی از رازها این بود که در علم و عمل از رقبای خود پیشی گرفته و دیگر این که از ورود شیعیان به آتش دوزخ جلوگیری می نماید.

 اول ذیعقده روز تولد حضرت معصومه (س) به نام «روز ملی دختران » نامگذاری گردیده است

 این نامگذاری در واقع توجه همگان را به گروهی از جامعه با عنوان دختران که موجودیت آنها در جامعه از اهمیت ویژه ای برخوردار است جلب می نماید . دخترانی که نقشی سرنوشت ساز در حال و آینده جامعه داشته، مادران فردایند و تربیت صحیح آنها تضمین موفقیت جامعه آینده است. به یقین در یک جامعه هرچه دختران جدی‌تر، پرتلاش‌تر، مهذب‌تر و با اخلاق‌تر باشند، جامعه با سرعت بیشتری به سمت شکوفایی، کمال و سعادت حرکت می‌کند .

 دختران ایرانی می بایست با الگوپذیری از شخصیت حضرت معصومه (س) راه سعادت زندگی فردی و اجتماعی خود را انتخاب کنند.

دختران امروز با دختران دیروز چه تفاوت هایی دارند ومسیرشان چقدر باهم تفاوت دارد
وقتی از خیلی از بزرگتر ها می پرسیم که چرا در این زمانه بعضی دخترها دیگر لطافت و مهربانی گذشته را ندارند و یا برخی دخترها خود را شبیه پسران می کنند و بالعکس، پاسخ می شنویم که دیگر زمانه عوض شده و جوان ها نمی خواهند مثل بزرگترهای خود باشند.
برخی هم می گویند ما پیشرفته شده ایم و به نوعی جامعه مدرن شده است و دیگر در این زمانه دختر و پسر با هم تفاوتی ندارند و اگر این موضوع را هم در مورد پسرها بررسی کنیم می بینیم که غیرت و تعصب و خیلی از خصوصیات مرد بودن را از دست داده اند و حتی آن ها نیز خود، گاهی می خواهند دختر باشند.

بازی های دختران دیروز و امروز

دختران دیروز با عروسک هایی بازی می کردند که چهره کودکانه داشتند و دختر بچه ها  خود را در نقش مادر آن عروسک می دیدند.
خاله بازی رایج ترین بازی در بین دختران دیروز بود؛ بازی که در آن بشقاب و لیوان و قابله های رنگارنگ را در کنار دیواری کنار هم ردیف می کردند و خود می شدند مادر خانه، همزمان آشپزی می کردند و عروسک خود را روی پاهای خود می خواباندند. گاهی حتی به تقلید از مادر که خواهر بزرگتر را راهی مدرسه می کرد؛ عروسک خود را برای رفتن به مدرسه آماده کرده و برایش دفتر و مداد تهیه می کردند.

دختران دیروز یک چادر کوچک داشتند که به تقلید از مادر وقتی برای خرید کردن الکی از این اتاق به آن اتاق می رفتند، چادر خود را روی سر می انداختند و برای خرید از خانه ی بازی خود، خارج می شدند. بنابراین یاد می گرفتند که برای بیرون رفتن از خانه پوشش متفاوتی را داشته باشند. دختران دیروز در کودکی تمرین نقش مادری می کردند، از کودکی انتظار می کشیدند که وقتی بزرگ شوند مثل مادرشان مدیریت یک زندگی را به عهده بگیرند. اما دختران امروز تمرین چه نقشی را می کنند؟

دختربچه های امروزی از ۳-۴ سالگی با تبلت و موبایل بازی می کنند. عروسک های آنان بیشتر جنبه دکوری دارند یا باربی هایی هستند با چهره های جوان که فاصله سنی زیادی با کودک ما دارند. دختر بچه ها در بازی با باربی ها یاد می گیرند که تاپ و شلوارک عروسک را با لباس شب آن تعویض کنند یا کفش های پاشنه دار عروسک را با پوتین های آن عوض کنند.
بسیاری از دختران امروز به ذهنشان خطور نمی کند که بازی «خاله بازی»هم وجود دارد که در آن بشقاب و لیوان و قابلمه های رنگارنگی وجود دارد که می توانند با آن ها مادر شدن را تجربه کنند.

 داشتن شغل مناسب از مهم ترین آرزوهای دختران امروزی است

داشتن شغل مناسب از مهم ترین آرزوهای دختران امروزی است. بطوریکه حاضرند برای داشتن آن حتی از یک ازدواج خوب هم بگذرند و لذت کسب درآمد و داشتن موقعیت اجتماعی را بر هر چیز ترجیح می دهند. دختران شاغل به سختی می توانند خود را زیر پوشش حمایت پدر حس کنند؛ زیرا با به دست آوردن استقلال مالی، در تصمیم گیری های دیگر زندگی نیز مستقل عمل می کنند و کمتر خود را مقید به تبعیت از پدر و مادر می بینند.

اگر تصمیم به ازدواج بگیرند کسی را انتخاب می کنند که ازدواج با او هیچ لطمه ای به موقعیت شغلی شان وارد نکند. مادر شدن و تربیت فرزندان در درجه دوم اهمیت برای دختران امروزی قرار دارد، آن ها برنامه های زندگی خود را با شغل خود تنظیم می کنند نه با نیاز همسر و فرزندشان.
دختران نیز مانند پسران نان آور خانواده شده اند و مشغله های بیش از حد زندگی سبب شده است که زنان لطافت و زنانگی خود را از دست بدهند.

ارتباطات دختران دیروز وامروز

ارتباطات دختران دیروز به چند دوست نزدیک و اقوام و آشنایان محدود می شد اما دختران امروز علاوه بر دوستان مدرسه ای، با ورود به دانشگاه نیز حلقه دوستان جدیدی می یابند. علاوه بر آن آشنایی با اساتید و مربیان آموزشی در زمینه های خاص و حلقه همکاران در محیط کار، دامنه ارتباطات دختران امروز را وسیع تر کرده است.

داشتن ارتباطات گسترده می تواند یک فرصت باشد تا دختران امروزی نگاه وسیع تری نسبت به پیرامون خود داشته باشند و از تجربیات دیگران برای پیشرفت در زندگی خود استفاده نمایند؛ اما آنچه که امروزه شاهد هستیم بیشتر از آنکه برای دختران جوان مفید باشد آسیب های زیادی را به دنبال داشته است، از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
توجه بیش از حد به ظاهر و پوشش خود برای مورد قبول بودن در بین مردان، دوری کردن از ازدواج به دلیل تمرکز کردن بر ویژگی های منفی  مردانه،تمایل به ازدواج با توقعات بالای مالی و فکری از مردان، ارتباط های بدون ضرورت با مردان نامحرم،مقایسه همسر خود با مردان دیگر، کم شدن حیای دختران و …

سبک پوشش دختران دیروز و امروز

 دختران در قدیم به دلیل پوشیدگی در ظاهر و رفتار، دور از دسترس بودند و این دوری، ارزش و جایگاه آنان را بالا می برد به طوریکه یک پسر برای بدست آوردن چنین دختری می دانست که باید تلاش خود را بیشتر کند. می دانست در کنار او آرامش می یابد و این آرامش را در جای دیگر نمی تواند پیدا کند.
دختران امروز به دلیل اینکه به راحتی در دسترس هستند و زیبایی های خود را براحتی به نمایش گذاشته اند؛ دیگر ارزش و جایگاه گذشته را در نظر مردان ندارند. پسران به این نتیجه رسیده اند که اگر ازدواج نکنند چیزی را از دست نداده اند و دیگر تن به سختی ها و مسئولیت های زندگی مشترک نمی دهند. اگر هم ازدواجی صورت گیرد؛ آن اشتیاقی که در گذشته بین پدر بزرگ ها و مادر بزرگ هایمان در هنگام ازدواج وجود داشت دیگر بین زوج های امروزی وجود ندارد.
 
آنچه که در سال های اخیر مشاهده می شود رشد اجتماعی و پیشرفت علمی دختران است که بسیار مورد قبول و پذیرش است. اما در کنار این پیشرفت بسیاری از والدین نسبت به انتقال تجربیات و آموزش های مهارت زندگی به دختران خود کوتاهی کردند و نتوانستند آن ها را برای مسئولیت های زندگی مشترک آماده نمایند لذا برخی از دختران، کمبود و خلأ مهارت های دیگر زندگی را در درون خود حس می کنند.

امروز، روزی است برای دختران! مهم نیست آرام و سر به زیر و درونگرا هستی یا شلوغ و پرجنب و جوش و برونگرا. مهم نیست لباس رسمی می پوشی یا تیپ اسپرت با کفش آل استار. مهم نیست زیر چتر حمایت خانواده، درس می خوانی و غرق در رویاهای دور و درازی یا شرایط، از تو شخصیتی محکم و جدی ساخته که روی پای خودت بایستی و پاک و شرافتمندانه کار و تلاش کنی. مهم این است که دختری و امروز به مناسبت روز تولد حضرت فاطمه معصومه(س)، روز توست. روزی برای یادآوری ویژگی ها، نیازها، توانایی ها، ارزش ها و جایگاه تو به خودت و بقیه.

ای بهار آرزوی نسل فردا،دخترم / ای فروغ عشق از روی تو پیدا، دخترم

چشم وگوش خویش را بگشا کز راه حسد / نشکند آیینه ات را چشم دنیا، دخترم
دست در دست حیا بگذار وکوشش کن مدام / تا نیفتی در راه آزادی از پا، دخترم
کوه غم داری اگر بر دوش دل همچون پدر / دم مزن تا می توانی از دریغا، دخترم
با مدارا می شوی آسوده دل،پس کن بنا / پایه رفتار خود را بر مدارا، دخترم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *