پیش‌بینی هشدار دهنده سازمان ملل

افت ۹ میلیون نفری جمعیت ایران تا سال ۲۱۰۰ میلادی

سازمان ملل در جدیدترین گزارش خود از وضعیت جمعیتی جهان پیش بینی کرد جمعیت ایران تا سال ۲۱۰۰ میلیادی حدود ۹ میلیون نفر کاهش یابد و به ۶۹.۹۳۷ میلیون نفر برسد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، دفتر امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل جدیدترین گزارش خود از چشم انداز جمعیت جهان تا سال ۲۱۰۰ میلیادی را منتشر کرده است.

بر اساس این گزارش جمعیت جهان در اواسط سال جاری میلادی به ۷.۴۳۹ میلیارد نفر رسیده است که ۵۰.۴ درصد از این رقم مرد و ۴۹.۶ درصد زن هستند.

آسیا با ۴.۳۶۳ میلیارد نفر پرجمعیت ترین قاره جهان شناخته شده است. جمعیت آفریقا ۱.۱۸۶ میلیارد نفر، اروپا ۷۳۸ میلیون نفر، آمریکای لاتین ۶۳۴ میلیون نفر، آمریکای شمالی ۳۵۸ میلیون نفر و اقیانوسیه ۳۹ میلیون نفر برآورد شده است.

سازمان ملل روند رشد جمعیت در جهان را کاهش اعلام کرده است به طوری که ۱۰ سال پیش نرخ رشد جمعیت جهان ۱.۲۴ درصد بود که این رقم در حال حاضر به ۱.۱۸ درصد رسیده است.

با نرخ کنونی رشد جمعیت جهان هر سال ۸۳ میلیون نفر به جمعیت جهان افزوده می شود.

این گزارش ایران را در بین کشورهایی قرار داده است که در بازه زمانی ۱۵ سال گذشته نرخ جایگزینی پایینی داشته اند.

براساس برآورد سازمان ملل جمعیت ایران در نیمه ۲۰۱۵ به ۷۹.۱۰۹ میلیون نفر رسیده است که ۳۹.۸۳۵ میلیون نفر مرد و ۳۹.۲۷۴ میلیون نفر زن هستند.

این گزارش پیش بینی کرده است جمعیت ایران تا سال ۲۱۰۰ نسبت به جمعیت کنونی حدود ۹ میلیون نفر کاهش یابد و به ۶۹.۹۳۷ میلیون نفر برسد.

ایران که در سال جاری در رتبه ۱۷ پرجمعیت ترین کشورهای جهان قرار گرفته است در سال ۲۱۰۰ حتی بین ۳۰ کشور پرجمعیت جهان هم نخواهد بود.

در عین حال پیش بینی شده است جمعیت ایران تا سال ۲۰۳۰ حدود ۹ میلیون نفر افزایش یابد و به ۸۸.۵۲۹ میلیون نفر برسد.

در سال ۲۰۵۰ نیز جمعیت ایران ۹۲.۲۱۹ میلیون نفر پیش بینی شده که بر این اساس رتبه ۲۱ پرجمعیت ترین کشور جهان به ایران خواهد رسید.

بر اساس برآوردهای سازمان ملل نرخ رشد جمعیت ایران در بازه زمانی ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ نسبت به ۵ ساله قبل افزایش داشته است. نرخ رشد سالانه جمعیت ایران در سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ بالغ بر ۱.۱۵ درصد بوده که رقم در سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ به ۱.۲۷ درصد رسیده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *