حاشیه‌های جشنواره تئاتر ارسباران

تجمع انقلابی مردم شهرستان اهر در محکومیت ابتذال فرهنگی/ ارسباران محلِ بی‌غیرتی نیست + تصاویر

جمعی از خانواده های شهداء و ایثارگران، ائمه جماعات مساجد و اقشار مختلف مردم شهرستان در حرکتی انقلابی، ابتذال فرهنگی رخ داده در شهرستان اهر را محکوم کردند.

به گزارش تبریز بیدار به نقل ازآناج، جمعی از خانواده های شهداء و ایثارگران، ائمه جماعات مساجد و اقشار مختلف مردم شهرستان با حضور در مسجد جامع صاحب الامر (عج) شهرستان اهر ، اقدام مبتذل فرهنگی رخ داده در جشنواره سراسری تئاتر کوتاه را محکوم نمودند.

نمازگزاران با در دست داشتن پلاکارد هایی با مضامین:محکومیت رقص مختلط در شهرستان اهر بنام برنامه فرهنگی،محکومیت قبح شکنان خواسته امت حزب الله در شهرستان اهر و … خواستار برخورد با عاملان برنامه ضد فرهنگی در شهرستان شدند.


در این مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین رستم ممی زاده یکی از روحانیون شهرستان اهر به نمایندگی از ائمه جماعات و مردم، با بیان اینکه عده ای در شهرستان اهر بنام برنامه فرهنگی، بر علیه فرهنگ دینی اقدام نموده و موجبات اشاعه فحشا ، ابتذال و اغفال جوانان متدین را فراهم می آورند از امام جمعه شهرستان تقاضای راهنمایی و ارشاد نمود.


وی افزود: منطقه ارسباران به فرموده مقام معظم رهبری منطقه شجاعت است، و این اقدام قبیح افکار عمومی را جریحه دار کرده است.


آیت‌الله جواد حاجی زاده امام جمعه شهرستان اهر نیز طی سخنانی به نظرات صریح حضرت امام خمینی در این مورد اشاره کرد که فرموده‌اند: «از آنچه در نظر شرع حرام و آنچه بر خلاف مسیر ملت و کشور اسلامی و مخالف با حیثیت نظام جمهوری اسلامی است بطور قاطع اگر جلوگیری نشود همه مسئول می باشند و مردم و جوانان حزب الهی اگر برخورد به یکی از امور مذکور نمودند به دستگاه های مربوطه رجوع کنند و اگر آنان کوتاهی نمودند، خودشان مکلف به جلوگیری هستند، پرداخت.


وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص هنر تئاتر گفت: هنر تئاتر برای انتقال مضامین انقلاب و ارزش های والای دینی باید مورد استفاده قرار گیرد.


امام جمعه اهر با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری “آمریکا نخواهد توانست به بهانه توافق هسته ای نفوذ سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی در ایران داشته باشد” گفت: متاسفانه عده ای در شهرستان اهر به عنوان پیاده نظام دشمن سعی در تغییر فرهنگ دینی منطقه دارند.


وی با اشاره به رقص مختلط زن و مرد در ملاء عام؛ خواستار رسیدگی مسئولین مربوطه به این عمل ضد فرهنگی و ضد ارزشی شد.

آیت الله حاجی زاده ایستادگی مردم در مقابل برنامه های ضد ارزشی و دینی را وظیفه مردم دانست.

وی گفت: قرار بود جشنواره تئاتر با رعایت موازین شرعی، اصول و موازین اسلامی برگزار شود که متاسفانه چنین نشده است.

امام جمعه اهر اضافه کرد: ما با برنامه های هنری و جشنواره ها مخالف نبوده و معتقدیم این برنامه ها باید در راستای تبیین آسیب های خانواده، مشکلات و معضلات اجتماعی و ترویج سبک زندگی اسلامی و ایجاد شور و نشاط در جامعه بکار گرفته شود.

آیت الله حاجی زاده اظهار نمود: این برای اولین بار در شهرستان اهر و منطقه ارسباران و یا به فرموده مقام معظم رهبری “منطقه شجاعت و غیرت است “که چنین اتفاق غیر فرهنگی روی می دهد.

وی گفت: این یک اتفاق نامیمون، نامبارک، قبیح، زشت و زننده بود که در قالب جشنواره تئاتر در شهرستان اتفاق افتاد.

امام جمعه اهر همچنین گفت: معلوم می‌شود که بازبینان این برنامه قبل از اجرا کار خود را بدرستی انجام نداده و از دین اطلاعات کافی نداشته اند و اگر بازبینی کرده اند از دین فرسنگ ها فاصله دارند و اگر بازبینی نکرده اند در هر دو حالت باید پاسخگو باشند.

در حین سخنرانی امام جمعه شهرستان اهر عده ای از نمازگزاران با اعتراض به این عمل قبیح خواستار برخورد با عوامل هنجار شکن فرهنگی و مورد پیگرد قضایی قرار گرفتن گروه هنری مذکور شدند.

امام جمعه اهر با بیان اینکه کاش این عمل زشت اتفاق نمی افتاد و اینگونه شرمنده خانواده های معظم شهدا و ایثارگران و جانبازان نمی شدیم.

وی در پایان از غیرت دینی مردم در محکومیت این حرکت ضد فرهنگی قدردانی نمود و از مسئولان اجرایی شهرستان خواست تا پاسخگو باشند.

درپایان نمازگزاران با امضای طوماری خطاب به استاندار آذربایجان شرقی خواستار برخورد با عوامل خاطی در جشنواره تئاتر شدند.

متن طومار به شرح ذیل است:

“رادیو و تلویزیون و مطبوعات و سینماها و تئاترها از ابزارهای مؤثر تباهی و تخدیر ملتها، خصوصاً نسل جوان بوده است. اکنون وصیت من به مجلس شورای اسلامی در حال و آینده و رئیس جمهور و رؤسای جمهور ما‌بعد و به شورای نگهبان و شورای قضایی و دولت در هر زمان، آن است که نگذارند این دستگاههای خبری و مطبوعات و مجله‌ها از اسلام و مصالح کشور منحرف شوند. و باید همه بدانیم که آزادی به شکل غربی آن، که موجب تباهی جوانان و دختران و پسران می‌شود، از نظر اسلام و عقل محکوم است. و تبلیغات و مقالات و سخنرانیها و کتب و مجلات برخلاف اسلام و عفت عمومی و مصالح کشور حرام است. و بر همه ما و همه مسلمانان جلوگیری از آنها واجب است. و از آزادیهای مخرب باید جلوگیری شود. و از آنچه در نظر شرع حرام و آنچه برخلاف مسیر ملت و کشور اسلامی و مخالف با حیثیت جمهوری اسلامی است، به طور قاطع اگر جلوگیری نشود، همه مسئول می‌باشند. و مردم و جوانان حزب‌اللهی اگر برخورد به یکی از امور مذکور نمودند به دستگاههای مربوطه رجوع کنند و اگر آنان کوتاهی نمودند، خودشان مکلف به جلوگیری هستند . خداوند تعالی مددکار همه باشد.”

وصیت نامه سیاسی – الهی حضرت امام خمینی (ره)

استاندار محترم استان آذربایجان شرقی


با سلام

همانگونه استحضار دارید انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) از همان ابتدا ماهیت فرهنگی داشته و جوهره اسلامیت آن به دلیل تاثیر فرهنگ اسلامی در آن و پیروی قاطبه ملت ایران از فرهنگ اسلامی است. در حقیقت انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی است که دغدغه اصلی و هدف نهایی آن بسط و گسترش ارزش های الهی و فرهنگ ناب اسلامی در تمامی شئونات جامعه بشری می باشد. فرهنگی که بر آمده از آموزه های وحیانی و احکام نورانی اسلام می باشد و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بر طبق رهنمود های بنیانگذار جمهوری اسلامی و نیز هدایت های داهیانه جانشین بر حقش حضر ت آیت الله خامنه ای می بایست مهندسی فرهنگی جامعه را از آنها الهام بگیرد و موجبات توسعه اسلامی در حوزه فرهنگی کشور را فراهم آورد.


هنر تئاتر یکی از شاخه های مهم و تاثیر گذار در فرهنگ هر جامعه می باشد که اگر به صورت مطلوب و ارزشی ساماندهی گردد می تواند نقش بسزایی در نهادینه کردن اصول اسلامی و ترویج ارزش های متعالی و هدایت جوانان ایفا نماید.

متاسفانه در جریان برگزاری جشنواره سراسری تئاتر کوتاه در شهر اهر، این امر مهم نه تنها رعایت نشده است بلکه عوامل اجرایی جشنواره در قالب هنر تئاتر با کمال بی شرمی و وقاحت تمام، ارزش های اسلامی و انقلابی را زیر پا گذاشته و در روز روشن در شهر شهید پرور اهر و در مقابل دیدگان همه، مبادرت به برگزاری رقص مختلط زن و مرد نموده و بدینوسیله حرمت احکام اسلامی را شکسته اند و قلوب مومنین و خانواده های شهدا را جریحه دار نموده اند. تاسف بارتر اینکه این حرکت ضد فرهنگی با نام توسعه فرهنگی در منطقه صورت می گیرد و حمایت مسئولین فرهنگی را هم در پشت سر خود دارد مسئولینی که بنا بر وصیت نامه امام (ره) باید جلوی این مفاسد را بگیرند.  

متاسفانه جریان مشکوکی در شهر اهر وجود دارد که در دستگاه های فرهنگی شهر نفوذ کرده و با همراه نمودن مسئولین با افکار مسموم خویش، چنین صحنه های وقیحی را به وجود می آورند. جریانی که به صورت علنی در نشریه های نوشتاری و فضای مجازی به عادی سازی و شکستن قبح اینگونه مفسده های فرهنگی قلم فرسایی می نماید و سعی دارد تا با تقلید از فرهنگ بیگانه با ارزش های اسلامی بستیزد.

لذا ما جمعی از خانواده های شهدا و ایثارگران و امت مسلمان اهر ضمن اعتراض شدید و محکوم نمودن این اقدام شنیع و حرکت شیطنت آمیزی که در خلال برگزاری این جشنواره صورت گرفته است از آن مقام محترم، اکیدا خواستار برخورد شدید با عاملان این اسلام زدایی و حرمت شکنی آشکار می باشیم.


با توجه به اینکه در موارد قبلی مانند برگزاری کنسرت های موسیقی مبتذل از سوی مسئولین امر اقدام موثر صورت نگرفته است لذا اعلام می نماییم در صورت عدم برخورد موثر با مسببان این حرمت شکنی، بر اساس وصیت نامه رهبر کبیر انقلاب اسلامی، جوانان مومن به وظیفه شرعی و انقلابی خویش عمل خواهند نمود.

والعاقبه للمتقین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *