مدیرکل اوقاف آذربایجان شرقی:

تجهیز و تکمیل امامزادگان و بقاع متبرکه اولویت امسال اوقاف است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی تجهیز و تکمیل امامزادگان و بقاع متبرکه را اولویت اصلی این اداره کل در سالجاری عنوان کرد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی، حجت الاسلام علی مصائبی صبح شنبه در بازدید از امامزادگان سید کمال الدین و سید جمال الدین هشترود اظهار داشت: رشد و تعالی جامعه وابسته به تعالی فرهنگ است و این اداره کل در این زمینه تلاش های بیشتری خواهد کرد.


وی افزود: دشمن قصد دارد جامعه را از مسیر خود دور کنند و تلاش می کند با برنامه ریزی و هجمه فرهنگی به این هدف دست یابد که رسالت مسوولان فرهنگی در این باره بسیار خطیر است چون دشمن و استکبار جهانی بعد از جنگ تحمیلی می خواهد تشیع را از مسیر و هدف خود دور کند.


مدیر کل اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه فرهنگ مساله مهمی است که در بقعه ها و بقاع متبرکه باید به آن پرداخته شود، گفت:  کل اعتبار مساجد استان در سال جاری ۱۰ میلیارد ریال است که در این میان طبق مصوبات مجلس، مساجد دولتی نبوده و فقط دولت وظیفه دارد امور مساجد و اوقاف را در شهرها و استان ها ساماندهی و نظارت کند.

وی با اشاره به اثرگذاری امامزادگان و بقعه ها در جنگ هشت ساله و اشاعه فرهنگ ایثار و شهدات گذشتی در بین جوانان اظهار داشت: با مساعدت و همکاری شهرداری و شورای شهر هشترود و با تملک خانه های اطراف امامزادگان سید کمال الدین و سید جمال الدین، این محل به جاذبه توریستی مذهبی تبدیل خواهد شد .


حجت الاسلام مصائبی همچنین از راه اندازی اداره اوقاف و امور خیریه ظرف ۱۵ روز آینده در هشترود خبر داد و گفت: اگر فرمانداری نسبت به مشخص کردن مکان این اداره و تجهیز آن اقدام کند نمایندگی این اداره در هشترود ایجاد خواهد شد.

وی همچنین به مناسبت روز جهانی مساجد در جمع مردم، علما و هیات امنای مساجد شهرستان هشترود در مسجد جامع این شهر گفت :

دشمنان دین قبول نمی کنند که حکومت دینی امروز بزرگترین حکومت های دنیاست و سایر حکومت ها را به زانو در آورده  و بر همین اساس جوانان و مردم ما باید نسبت به تحرکات دشمنان هوشیار باشند جون قصد دارند با تبلیغات جوانان را از مساجد و نماز های جمعه دور کنند .


زیارتگاه امامزادگان سید کمال الدین و سید جمال الدین هشترود

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان افزود: ابهت طاغوت و ابرقدرت های شرق و غرب و یک جانبه گری ها بدست مردم و حضور گسترده در صفوف نماز در مساجد شکسته شده و همین که در زیر پرچم الهی و اسلام هستیم، نعمت بزرگی است و ائمه اطهار نیز کارشان این بود که ما را از زیر یوغ و ستم طاغوت رهایی بخشند .


وی با بیان اینکه تنها جایی که گروه های تروریستی مانند داعش ضربه می بینند، همین مساجد و امامزادگان است، اظهار داشت: به همین خاطر نسبت به تخریب این اماکن مقدس تلاش می کند چون به خوبی می دانند که اگر این آثار باقی بمانند و تجهیز شوند و توسعه یابند، شیعه قدرتمند می شود .


لزوم ایجاد اداره اوقاف و امور خیریه در هشترود برای احصاء موقوفات

فرماندار هشترود نیز در جریان سفر مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان به این شهرستان گفت : نبود اداره اوقاف و امور خیریه در این شهرستان باعث شده موقوفات این شهرستان احصاء نشده و برخی ادارات در موقوفات مستقر باشند.


حسن مستفید در ادامه افزود: بیش از شش هزار متر مربع از اطراف زیارتگاه امامزادگان سید کمال الدین و سید جمال الدین با تملک ۱۵ واحد ساختمان، آزاد سازی و مکانی زیارتی و گردشگری در آن ایجاد می شود و به یک مجتمع فرهنگی تبدیل خواهد شد .


وی تصریح کرد: با صرف هزینه ای در حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از طریق بنیاد برکت نیز مسجد بزرگ شهر نظر کهرزی که زمین آن را خیرین منطقه اهداء کرده اند، ساخته خواهد شد.

گفتنی است زیارتگاه مصفاى امامزادگان سید جمال الدین و سید کمال الدین بن حبیب الله بن موسى الکاظم (ع) که در ورودى شهر هشترود و در کنار خیابان شهید بهشتى واقع شده، بناى اولیه آن متعلق به سالیان پیش و ایام قدیم بوده ولى با همکارى خیرین و نیکوکاران شهر هشترود بناى فعلى بقعه در سال ۱۳۵۰ هجری شمسی به وسعت ۶۰ متر مربع ساخته شده است.

بنا بر اظهارات اهالی منطقه، این مقابر تا یکصد سال پیش ناشناخته و فقط به قبر سید مشهور بود تا اینکه مزار توسط سید عبدالحسن پدر آیت الله سید جلال انتظارى شناسایى شد که البته نحوه شناسایى بر کسى اشکار نیست ولى برابر نظر وی این مکان نبش قبر و مشاهده شد که پیکر پاک هر دو بزرگوار مدفون در آن که گفته می شود از اولاد حضرت امام موسى جعفر (ع) هستند، سالم مانده و از ناحیه سر زخم برداشته اند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *