جشنواره امام رضا(ع) موجب خلق آثار هنری ماندگاری در کشور شده است

معاون هنری وزیر ارشاد در آیین اختتامیه جشنواره عکس رضوی در تبریز گفت: جشنواره بین المللی امام رضا (ع) در زمینه‌های مختلف و بخصوص در زمینه هنر عکاسی موجب خلق آثاری ارزشمند و ماندگار شده است.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از شهریار،علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه جشنواره عکس رضوی در تبریز با اشاره به اینکه جشنواره عکس رضوی محملی برای بیان مضامین دینی در حوزه‌ هنر فاخر عکاسی است، تأکید کرد: معرفت عکاس از یک موضوع او را تبدیل به عکاسی موفق می‌کند که آثارش را در یادها جاودان خواهد نمود.

وی افزود: یکی از شاخصه‌های جشنواره عکس رضوی باید این باشد که آثار تولید شده و به عبارت کلی‌‌تر خروجی خوب و مناسبی برای مخاطب داشته باشد و این مستلزم بهره‌گیری همزمان هنرمندان عرصه‌ عکاسی از دانش و تکنیک و ذوق هنری است.

مرادخانی با اشاره به اینکه جشنواره عکس رضوی محمل تجلی مضامین دینی در حوزه‌ی هنر فاخر عکاسی است، تاکید کرد: بینش و معرفت عکاس از یک موضوع او را تبدیل به عکاسی موفق می‌کند که آثارش را در یادها جاودان خواهد نمود.

وی با اشاره به اهمیت و جایگاه هنر عکاسی گفت: عکس پدیده‌ای ماندگار در ذهن و اندیشه‌ی فرد و ابزاری برای انتقال ایده‌ و تفکرات عکاس است و زمانی که عکاس با بهره‌گیری از اندیشه و در کنار هم قرار دادن دانش، معرفت و هنر، اثری را خلق می‌کند در واقع تصویری جاودان از آن سوژه را برای نسل‌های آتی به یادگار می‌گذارد.

مرادخانی با اشاره به رویکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای  تجلیل از هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر، ادامه داد: بزرگداشت مفاخر و پتانسیل غنی فرهنگی و هنری در استانها در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار داشته و از اولویتهای این وزارت است.

دبیر جشنواره عکس رضوی: ایران اسلامی از پتانسیل مطلوبی در حوزه‌ هنر عکاسی برخوردار است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی نیز در اختتامیه جشنواره عکس رضوی  اظهار کرد: کشور ایران و در رأس آن خطه آذربایجان از پتانسیل مطلوبی در حوزه‌ هنر عکاسی برخوردار است و این امر ایجاب می کند ایده‌های نو و تفکرات جدید و تاثیرگذار در این حوزه بیش از پیش نمود پیدا نماید.

علی‌اکبر صفی‌پور افزود: آثار فاخری در حوزه ‌اجتماعی، ‌ فرهنگی و اعتقادی در رشته‌ی عکاسی تولید شده اما این آثار در حوزه‌ی عکاسی دینی و معنوی به اوج خود رسیده و هنرمندان عکاس در به تصویر کشیدن اماکن متبرکه و به خصوص مشهد مقدس اهتمامی اساسی داشته و آثاری در خور و شایسته خلق نموده‌اند.

صفی‌پور با اشاره به روند برگزاری جشنواره عکس رضوی گفت: پنج هزار و ۲۰۵ قطعه عکس از ۹۰۲ هنرمند عکاس به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده بود و داوران جشنواره با بررسی دقیق و با تاکید بر اهداف جشنواره که اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی و گسترش فعالیت‌های فرهنگی و هنری و مذهبی و مرتبط با سیره ائمه معصومین به ویژه امام رضا (ع) از اهم آن بود، آثار برتر را انتخاب نموده‌اند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *