۱۵۰۰ روز با پرونده شهید علی خلیلی/ خانواده شهید رضایت دادند

پدر و مادر شهید علی خلیلی به عنوان اولیای دم فرزندشان از اجرای حکم قصاص قاتل شهید خلیلی که با حکم شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری استان تهران و تأیید دیوانعالی کشور به قصاص محکوم شده است، گذشت کردند.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از مهر، حدود ۱۵۰۰روز قبل ساعت ۲۲:۳۰ در یکی از شب های تیر ماه سال ۹۰ طلبه جوانی به نام علی خلیلی توسط  احسان با ضربه چاقو  مجروح شد.


این حادثه که در آن سال برای چندمین بار در پایتخت رخ داده بود سر تیتر رسانه ها قرار گرفت. ولی پس از ۲۴ ساعت مشخص می شود که برخی از بیمارستانها از پذیرش این جوان غرق به خون خودداری کرده اند که با ورود وزیر بهداشت متخلفان به سرعت شناسایی و به دستگاه قضا معرفی شدند. ماجرای علی خلیلی به دستگاه قضا کشیده شد و دادستان تهران و دادستان کشور وعده دادند اینگونه جرائم را در لیست جرائم خاص قرار داده و به سرعت رسیدگی کنند تا اینکه بالاخره در اواخر فروردین ماه سال ۹۲ حکم دادگاه برای احسان متهم اصلی پرونده صادر شد.

اسکندری وکیل مدافع علی خلیلی طلبه ناهی از منکر با بیان اینکه آخرین جلسه رسیدگی به این پرونده در تاریخ ۱۷ اسفند سال ۹۰ در شعبه ۱۰۳۳ مجتمع قضایی شهید قدوسی برگزار شده است در آن زمان گفت: قاضی دادگاه متهم ردیف اول پرونده را به ۳ سال حبس و همچنین پرداخت ۳۵ میلیون تومان دیه محکوم کرده است. پس از صدور رای خانواده علی خلیلی از طریق وکیل خود به دادگاه تجدید نظر اعتراض کرده و پرونده وارد دادگاه تجدید نظر شد.


 

مشتاق‌فر مادر علی خلیلی بعد از گذشت یک سال از این حادثه در آن زمان گفته بود که اعتراض ما به دیه نیست زیرا اساس خواسته ما رسیدگی به موضوع دیه نیست بلکه می‌خواهم بدانم آیا مجازات جرم و اقدامی که فرزند من به خاطرش به آن دنیا رفت و برگشت، کافی است؟ قوه ‌قضائیه باید پاسخ دهد که چرا این حکم را که هیچ قاطعیتی در آن وجود ندارد و احتمال تکرار جرم را ممکن می‌کند، صادر کرده است.

مادر این روحانی جوان در پاسخ به اینکه آیا وزیر بهداشت وقت (مرضیه دستجردی) به قول خود برای تامین هزینه های درمان فرزندتان عمل کرد، عنوان داشته بود که هزینه های بیمارستان عرفان پرداخت شد ولی پس از ترخیص هزینه های فرزندم اعم از فیزیوتراپی و… برعهده خودمان است.

علی خلیلی بهمن ماه ۱۳۹۲ به دلیل عوارض عمل های جراحی قبلی (در سال ۹۰ ) در بیمارستان عرفان تهران بستری شد و پزشکان اعلام کردند به دلیل پایین آمدن پلاکت خون و بالا رفتن گلبول های سفید که ناشی از عوارض عمل قبلی است بدن بیمار دچار اختلال در خون رسانی شده بود و حتی قادر به پیوند اعضا هم نبود.  روده ها، معده و بخشی از ریه هم تخلیه شد و پزشکان گفتند احتمال تخلیه کلیه و کبد وجود دارد.

خانواده علی خلیلی با اینکه فرزند خود را سال ۹۱ راهی کربلا کردند تا روحیه اش عوض شود ولی این بار برایشان باورکردنی نبود که نتیجه امر به معروف موجب بستری شدن فرزند طلبه خود برای چندمین بار روی تخت بیمارستان باشد.

طول درمان علی خلیلی ادامه داشت تا اینکه این روحانی جانباز ناهی از منکر ساعت ۱۹ یکشنبه ۳ فروردین ماه ۱۳۹۳ بر اثر بیماری طولانی پس از جراحات وارده، دعوت حق را لبیک گفت و به فیض شهادت نایل شد.

جزئیات رسیدگی به پرونده شهید خلیلی در دادگاه

پس از شهادت علی خلیلی پرونده بار دیگر به دادگاه رفت و قاضی اصغر زاده رییس شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری استان تهران ۲۷ مهرماه ۱۳۹۳ گفت: رای صادر شده و حکم قصاص است اما مسلما به رای صادره در مورد پرونده ضارب شهید خلیلی اعتراض می‌شود.

با ابلاغ گزارش پزشکی قانونی به متهم، ۳۰ شهریور ماه دومین جلسه محاکمه ضارب شهید خلیلی برگزار شد و در نهایت دادگاه ضارب طلبه آمر به معروف و ناهی از منکر را به قصاص نفس محکوم کرد، اما با اعتراض متهم به رأی صادره، پرونده برای رسیدگی در مرحله تجدید‌نظر به دیوان عالی کشور ارسال شد.

محسن افتخاری سرپرست دادگاه کیفری استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر خردادماه سال جاری در مورد پرونده علی خلیلی گفت: پرونده عامل شهادت علی خلیلی، طلبه ناهی از منکر که به دیوان عالی کشور ارجاع شده بود، با تأیید حکم اعدام از سوی شعبه رسیدگی کننده، به دادگاه کیفری بازگشت و در روزهای آینده حکم اجرا می شود.

رضایت خانواده شهید با انتشار بیانیه/ به امید لبخند رهبرمان رضایت دادیم

به گزارش خبرنگار مهر، صبح سه شنبه ۳ شهریور خانواده علی خلیلی با انتشار بیانیه ای از حق خود در قصاص قاتل فرزند شهیدشان گذشتند. در بخشی از این بیانیه آمده است: فرزند شهیدمان؛ علی‌رغم همه قصورها، کوتاهی‌ها و گاه دلشکستگی‌هایی که طی این ۴ سال در حق ما روا شد، ما نیز به تو اقتدا کرده و با استعانت از الطاف خفیه الهی و با توسل به قلب عالم امکان، حضرت بقیه‌الله‌الاعظم ارواحنا‌ له‌الفدا، به امید یک لبخند آقا و رهبرمان حضرت آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای، ‌ بدون ذره‌ای چشم‌داشت مراتب گذشت قاطع و منجز خویش را از حق قصاص خود به اطلاع عموم مردم حزب‌الله ایران می‌رسانیم.

متن کامل رضایت نامه اولیای دم شهید خلیلی  که به امضای اعظم مشتاق فرد مادر و پرویز خلیلی پدر این شهید رسیده، به شرح زیر است:

در آستانه میلاد فرخنده  امام هشتم علی ابن موسی الرضا علیه السلام و دهه کرامت، اینجانبان پرویز خلیلی و اعظم مشتاق فرد به عنوان اولیای دم شهید علی خلیلی، در خصوص اعمال حق قصاص خویش که پس از رسیدگی در شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری استان تهران، در حضور وکلای تسخیری و تعیینی قاتل، پس از تایید در شعبه پانزدهم دیوان عالی کشور، هم اکنون در شعبه سوم اجرای احکام کیفری دادسرای جنایی تهران مطرح می باشد، بدین وسیله ضمن سپاس از وکیل محترممان و استاد معزز دانشگاه، جناب آقای حامد صفری ریزی، به استحضار ملت شهید پرور ایران می رسانیم:

بسم الله الرحمن الرحیم


فرزند عزیزمان علی جان، اکنون که با خون شاهرگ تو، رایحه دفاع از حریم نوامیس جامعه اسلامی مان با دیگر جان گرفته است و به کوری چشم معاندان داخلی و خارجی فرهنگ غنی اسلامی و فریضه امر به معروف و نهی از منکر تو به نمادی برای احیای این واجب از یاد رفته بدل شده ای، دیگر چه جای تاثر  و ناراحتی از فراغ تو. ای جوان خنده روی ما دیگر چه جای غم و اندوه از ندیدن سیمای نورانی تویی که بذل خون خود را با ایثار گذشت از خطای نابخشودنی خاطیی که جانت را هدف گرفته بود به سرحد کمال رساندی.

شاید بهار کوتاه عمر تو با زنده ماندن معجزه آسای تو پس از جراحتت چندان افزوده نشد؛ اما ماندی که پیام رسان این اعتقاد راسخ قلبی‌ات باشی که اگر هر ملامت کننده ناآگاه یا مغرضی از تو می پرسید که چرا اینگونه جان بر کف، برای رهایی خواهران دینی ات از چنگال افرادی غافل عمل نمودی، فریاد می زدی که برای یک لبخند آقا و رهبرت، سید علی عزیز، که جانمان به فدایش باد چنین کردی.

بگذار تا رسانه های استکباری غرب و نهادهای ضد اسلامی بین المللی، حق ما را در قصاص خطاکاری که گل وجود تو را پرپر کرد و در اعمال آن، نمایندگان یک خواست عمومی جامعه اسلامی ایران، هستیم درحالی که نه خود و نه خانواده اش هیچگاه متنبه نشدند و بارها در اظهاراتی نسنجیده دل ما را شکسته اند، به رسمیت نشناسد که صد البته خداوند متعال این حق را بر هر ولی مظلومی که به ناروا کشته شود، ارزانی نموده و فرموده است که «و لکم فی القصاص حیاه یا اولی الالباب».

فرزند شهیدمان علیرغم همه قصورها کوتاهی ها و گاه دل شکستگی هایی که در طی این چهار سال در حق ما روا شد، ما نیز به تو اقتداء کرده با استعانت از الطاف خفیه الهی و با توسل به قلب عالم امکان حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا فداء به امید یک لبخند آقا و رهبرمان حضرت آیت الله سید علی خامنه ای بدون ذره ای چشمداشت، مراتب گذشت قاطع و منجز خویش را از حق قصاص خود به اطلاع عموم مردم حزب الله ایران می رسانیم.

والسلام و علی من اتبع الهدی

پرویز خلیلی / اعظم مشتاق فرد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *