رضا برجی:

جبهه فرهنگی انقلاب به موضوعات زمین مانده‌ای مثل بوسنی توجه کند

عکاس و مستندساز جنگ گفت: چند سال پیش، وقتی به بوسنی رفتم، متوجه شدم نفوذ امریکا به شدت افزایش یافته در حالی‌که کشور بوسنی به لحاظ استراتژیک، چندان اهمیتی ندارد و این برایم جای سوال داشت.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از نسیم، اعضای دبیرخانه جشنواره مردمی فیلم عمار و جمعی از اکران کنندگان مردمی این جشنواره، با حضور در بیمارستان نجمیه از رضا برجی عکس و مستندساز جنگ، عیادت کردند.

رضا برجی در این دیدار گفت: اضافه شدن بخش‌های جدیدی از جمله جنگ بوسنی به موضوعات بخش بین‌الملل جشنواره، نکته بسیار مثبتی است و نشان می‌دهد که محور اصلی عمار، پرداختن به موضوعاتی است که مورد غفلت واقع شده است.

وی در همین باره به تشریح فعالیت‌های خود در بوسنی پرداخت و بیان کرد: در زمان جنگ بوسنی چهار بار و بعد از آن شش بار به این کشور سفر کردم، چند  سال پیش وقتی یک‌بار دیگر به این کشور رفتم متوجه شدم نفوذ امریکا به شدت افزایش یافته است در حالی‌که کشور بوسنی به لحاظ استراتژیک، چندان اهمیتی ندارد و این برایم جای سوال داشت.

این مستندساز در ادامه با اشاره به این‌که مردم بوسنی هنوز هم مردمان مبازر و شجاعی هستند، اظهار داشت: متوجه شدیم که در یکی از روستاهای این کشور، پایگاهی درست شده است که به جذب و آموزش نیروهای داعشی می‌پردازد؛ به نظر می‌رسد که بعد از ناآرام شدن منطقه غرب آسیا با بروز جنگ عراق و گسترش داعش، امریکا می‌خواهد با حضور پررنگ خود در کشور بوسنی همانند غرب آسیا در بخشی از اروپا هم با ایجاد بی ثباتی و نا آرامی و استفاده از آن به عنوان اهرم فشار در اروپا، منافع استکباری خود را تامین نماید.

برجی درباره فعالیت خود در کشور بوسنی بیان کرد: چندسال پیش کاری را با آقای مرتضی سرهنگی، درباره جنگ بوسنی شروع کرده بودیم اما مورد حمایت واقع نشد و ناتمام ماند. همراه با آقای سرهنگی در سمیناری که با موضوع خاطرات رزمندگان بوسنیایی و ایرانی جنگ بوسنی برگزار شده بود، به عنوان سخنران حضور پیدا کرده بودیم که استقبال خوبی شد.

این عکاس جنگ با اشاره به بنیاد حفظ دستاوردهای جنگ در بوسنی، ادامه داد: در این کشور گروه‌هایی هستند که واقعا به حفظ آثار باقی مانده از جنگ بوسنی اهمیت می‌دهند و به صورت حرفه‌ای کار می‌کنند و از ما خواستند که کتاب‌ها و عکس‌های مربوط به بوسنی را در اختیارشان قرار دهیم، حتی برای رونمایی از مستند «مادران صربرنیتسا» هم که به بررسی جنایات حمله صرب‌ها به منطقه مسلمان نشین «صربرنیتسا» می‌پردازد، به همراه خانواده به کشور بوسنی رفتیم.

برجی با اظهار گلایه از عدم حمایت و بازتاب مستندهایی مثل «مادران صربرنیتسا» بیان کرد: در دنیا جشنواره‌هایی مثل جشنواره منبر روسیه هستند که محوریت آن‌ها حمایت از مستندها و آثار ارزش‌مدار است و می‌توان گفت جشنواره عمار هم تا حدودی توانسته در چنین مسیری قدم بردارد.

کارگردان مستند «مادران صربرنیتسا»، با بیان پیشنهاداتی درباره جشنواره عمار، گفت: عمار، امروز کاملا به شکل مردمی درآمده است و حتی می‌بینیم که از روستایی در قوچان هم فیلم می‌سازند و برای جشنواره می‌فرستند و اتفاقا آن فیلم جایزه هم می‌برد، اما باید توجه داشت که نباید به صورتی شود که جشنواره عمار حالت سطحی‌گرا پیدا کند و موضوعات و فیلم‌های اصلی آن به حاشیه رانده شود.

وی اضافه کرد: باید به صورتی عمل کرد که جشنواره عمار بتواند در میان مردم شهر و روستا جایگاه پیدا کند و هربار با برگزاری آن، چهره شهر و روستا هم دگرگون شود.

در ابتدای این دیدار هم سیدرسول منفرد، دبیر اجرایی جشنواره مردمی فیلم عمار، گزارشی از روند فعالیت دبیرخانه این جشنواره و برنامه‌ریزی برگزاری دوره ششم و تغییرات آن نسبت به ادوار قبلی، ارائه کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *