در گفت و گو باچمنی مطرح شد:

صنعت فرش تبریز مظلوم است/ شایعات در شهرداری جایگاه مدیران را متزلزل می کند

اگر در شهر های دیگر مانند اصفهان کوچکترین چیزی به ثبت برسد فورا برای آن نمایشگاه و سمینارهای مختلفی ترتیب می دهند

سرویس اجتماعی تبریزبیدار؛

در چند روز اخیر شاهد کسب موفقیت عظیمی برای شهر تبریز بودیم و آن این که فرش تبریز به ثبت جهانی رسید امری که می تواند تاثیر بسیار مفیدی در بخش فرهنگی و اقتصادی تبریز بگذارد.لذا در این خصوص و برای کسب اطلاع بیشتر با اسماعیل چمنی رئیس اتحادیه قالی بافان استان آذربایجان شرقی به گفت و گو پرداختیم.

چمنی گفت: هر شهری با نمادی مشخص می شود و فرش دستبافت نماد هویت فرهنگی و هنری تبریز به شمار می رود و همواره به عنوان آینه هنر ایران در دیگر کشورها موفق عمل کرده است.

وی افزود: از طرفی فرش دستبافت تبریز هنر و صنعت اول این کلانشهر محسوب می شود و از این جهت می تواند سهم بسزایی در اشتغال زایی داشته باشد، حال با توجه به این موارد و برای شناسایی بیشتر این هنر به جهانیان و همچنین اثبات این که محوریت فرش دستبافت در تبریز است رایزنی های بسیاری با خانم هیجاوه رئیس آسیا و اقیانوسیه شورای صنایع دستی صورت گرفت که در نتیجه وی پس از این گفت گو ها و مشاهده اسناد تاریخی و نمونه قالی های تاریخی و قدیمی تبریز قانع شد که فرش دستبافت تبریز قابل قیاس با دیگر کشورها و شهرهای جهان نیست و از این جهت تنها فرشی است که قابلیت ثبت جهانی شدن را دارد.

رئیس اتحادیه قالی بافان استان آذربایجان شرقی تصریح کرد: ثبت جهانی فرش تبریز ثمرات بسیاری هم در بحث فرهنگی و هم در رونق گردشگری و اقتصاد شهری دارد ولی متاسفانه به دلایلی این موضوع بازتاب خبری زیادی پیدا نکرد که این امر می تواند در روحیه ۵۰۰هزار نفر از مردم استان که از این طریق امرار معاش می کنند تاثیر منفی داشته باشد، شاید اگر همچنین موفقیت هایی برای افراد با نفوذی به دست می آمد بازتاب های بسیاری داشت اما بازهم من از این فرصت استفاده می کنم و از رسانه های مختلف تقاضا می کنم برای رونق این بخش که می تواند سهم بسزایی در اشتغال زایی استان داشته باشد تمام سعی خود را بکنند.

 چمنی ادامه داد: اگر در شهر های دیگر مانند اصفهان کوچکترین چیزی به ثبت برسد فورا برای آن نمایشگاه و سمینارهای مختلفی ترتیب می دهند ولی با توجه به کسب همچنین موفقیتی ما شاهد برگزاری مراسماتی در خور شأن قالیبافان نبودیم که این امر باز هم مظلومیت قالیبافان را در معرفی زحمات خود نشان می دهد و من به نوبه خودم خدمت تمامی فرش بافان کسب این موفقیت را تبریک می گویم که اگر نبود زحمت این عزیزان حتما این افتخار سهم شهرهای دیگر می شد.

نظر چمنی در خصوص هیئت رئیسه جدید شورای شهر تبریز
وی بخش دیگر سخنان خود را به انتخابات هیئت رئیسه شورا اختصاص داد و گفت: متاسفانه هفته قبل بنا به دلایلی من نتوانستم در جلسه رای گیری حضور داشته باشم ولی از این فرصت استفاده می کنم و به هیئت رئیسه جدید شورای شهر تبریز تبریک می گویم و امیدوارم بتوانند درچهارچوب قانون به وظیفه خود که همان رفع مشکلات مردم است عمل کنند.

این عضو شورا بیان داشت: مطلبی که نیز باید بدان اشاره کنم این است که متاسفانه شایعات مختلفی در بدنه شهرداری وجود دارد که باعث تضعیف برخی مدیران و ارتقا برخی دیگر می شود، مدیر نمی داند کار خود را باید برای چه کسی انجام دهد؟ بوجود آمدن این شرایط قطعا باعث متزلزل شدن جایگاه مدیریت مدیران شده است، و این امر قطعا به ضرر شهر تمام خواهد شد.

چمنی در خاتمه افزود: بنده  امیدوارم  پخش اینگونه شایعات که به ضرر شهر می باشند هر چه سریع متوقف شود و هرکسی در جایگاه خود به کارخود برسد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.