معاون عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی عنوان کرد

از واکنش به سخنان دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه تا نبود اعتبار برای تملک زمین سد شهیدمدنی تبریز

معاون عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی در واکنش به سخنان دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: نگرانی‌های ایشان در برخی موارد منطقی به نظر می‌رسد اما برخورد احساسی با این قضیه و دلسرد کردن مدیران استانی دور از شأن یک مسئول ارشد کشوری است!

به گزارش تبریز بیدار، محمدصادق پورمهدی با اشاره به اظهارات انتقادآمیز عیسی کلانتری، دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه مبنی بر کم کاری مسئولان اجرایی آذربایجان‌شرقی در ارتباط با برنامه‌های احیای دریاچه، اظهار داشت: نگرانی‌های ایشان در برخی موارد منطقی به نظر می‌رسد اما برخورد احساسی با این قضیه و دلسرد کردن مدیران استانی دور از شأن یک مسئول ارشد کشوری است!

وی با بیان اینکه اطلاعات دکتر کلانتری در این مورد کامل نیست، افزود: سال گذشته ۴۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته احیای دریاچه ارومیه در استان بین ۴ دستگاه آب و فاضلاب شهری و روستایی، جهادکشاورزی و امور آب توزیع شد و طبق اطلاعی که داریم این دستگاه‌ها ده‌ها میلیارد تومان خرج برنامه‌های احیا کرده و حالا بدهکار هم هستند.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی تاکید کرد: مسئولیت احیای دریاچه ارومیه به عهده همه دستگاه‌های اجرایی و مردم است و بنده به ضرس قاطع می‌توانم اعلام کنم اگر به ما ۴۰ میلیارد تومان اعتبار داده‌اند ما به اندازه ۱۰۰ میلیارد تومان کار انجام داده‌ایم.

پورمهدی خاطرنشان کرد: در بحث فرهنگ‌ساری مصرف بهینه آب کشاورزی و شرب جلسات متعددی برگزار کرده‌ایم و مطلقا اجازه نمی‌دهیم اعتبار مربوط به احیای دریاچه ارومیه در محل‌های دیگری صرف شود.

هنوز مردم و مسئولان اجرایی عمق فاجعه را درک نکرده‌اند

این مسئول در عین حال یادآور شد: متاسفانه هنوز مردم و برخی از مسئولان اجرایی عمق فاجعه را درک نکرده‌اند و نگرانی‌های دکتر کلانتری در این مورد بجا است.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی یادآور شد: امسال اعتبارات احیای دریاچه ارومیه بیشتر شده و عملیات احیاء نیز در استان ما پرشتاب‌تر از گذشته پیش می‌رود اما لازم است، تشکل‌ها، شوراهای اسلامی شهر و روستاها، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها همکاری‌های بیشتری به عمل آورند و همت خود را جدی‌تر کنند.

وی اضافه کرد: دولت امسال ۲ هزار و ۱۱۷ میلیارد تومان اعتبار برای دریاچه در نظر گرفته که تخصیص خواهد یافت و این در حالی است که کل اعتبارات ملی و استانی تا این حد نمی‌رسد که این نشان می‌دهد دولت عزم خود را برای احیای دریاچه ارومیه جزم کرده که تحقق این مهم هماهنگی و تعامل مناسب تمام دستگاه‌های اجرایی، مردم و تشکل‌ها را می‌طلبد.

برای تملک ملک مخزن سد مدنی با مشکل تامین اعتبار مواجه هستیم

معاون عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: برای تملک ملک مخزن سد شهید مدنی تبریز با مشکل تامین اعتبار مواجه هستیم و اگر اعتبار لازم تخصیص یابد ملک را تملک و ذخیره سازی آب را آغاز می‌کنیم.

گفتنی است عیسی کلانتری مجری طرح احیای دریاچه ارومیه هفته گذشته در جلسه هم‌اندیشی دریاچه ارومیه گفته بود: آذربایجان‌شرقی بازنده احیای دریاچه است چرا که احیای دریاچه در برنامه مسئولان اجرایی جایگاهی ندارد و تصور می‌کنند ستاد احیا منبعی است برای تامین کسری بودجه برای انجام کارهای عادی!

وی اظهار داشته بود: ۹۳ درصد خطرات ناشی از خشکی دریاچه متوجه آذربایجان‌شرقی و تنها ۷ درصد متوجه آذربایجان غربی است و میزان آبی که از آذربایجان‌شرقی باید تامین شود ۸ درصد و میزان آبی که از طرف آذربایجان‌غربی باید تامین شود ۹۲ درصد است و با این اوصاف تلاشی که مسئولان آذربایجان‌غربی انجام می‌دهند بیشتر است.

منبع: فارس

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.