دست‌کاری ویکی پدیا توسط کاربران ایرانی

نزدیک به ۴۰۰ نفر از ویراستاران دائره المعارف آنلاین ویکی پدیا با دستکاری عمدی محتوای این سایت به نفع برخی شرکت های تجاری تلاش داشتند تا مشتریان را به استفاده از خدمات آنها ترغیب کنند.

به گزارش تبریز بیدار، افشا و شناسایی این مساله توسط مدیران ویکی پدیا باعث قطع دسترسی این افراد به محتوای آن شده است. هنوز مشخص نیست این ۴۰۰ ویراستار برای دستکاری محتوای ویکی پدیا به نفع شرکت های متبوع خود چقدر پول گرفته اند.

 
Wikimedia Foundation مالک بنیاد ویکی پدیا با صدور بیانیه ای رسمی اعلام کرده که بیش از ۳۸۰ حساب کاربری را مسدود کرده تا دیگر امکان ویرایش مقالات منتشر شده در سایت مذکور را نداشته باشند. همچنین ۲۱۰ مقاله که توسط این کاربران متخلف ایجاد شده بودند نیز حذف شده است.
 
از جمله موضوعات این مقالات مغرضانه می توان به شرکت های کوچک نوپا، بازیگران جدید و تازه کار، خانه‌های قابل اجاره برای تعطیلات اشاره کرد.
 
به نظر می رسد برخی شرکت های تازه تاسیس و هنرمندان جویای نام برای افزایش اعتبار و کسب شهرت تلاش کرده اند، مبالغی را به ویراستاران ویکی پدیا بپردازند. بررسی مقالات یاد شده هماهنگی و همدستی برخی افراد در این زمینه را تایید می کند.
 
اگر چه حساب کاربری افراد متخلف مسدود شده، اما آنها کماکان حق مشاهده محتوای موجود در سایت ویکی پدیا را دارند. تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد.

منبع: فرهنگ نیوز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *