استاندار آذربایجان شرقی عنوان کرد

عنوان شهر جهانی فرش تبریز فرصتی برای معرفی توانمندی‌های استان در جهان

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی فرش دستباف گفت: عنوان شهر جهانی فرش برای تبریز فرصتی برای معرفی توانمندی‌های هنرمندان استان در سطح جهانی است.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی،‌ اسماعیل جبارزاده، انتخاب تبریز به عنوان شهر فرش‌بافی جهان را فرصتی برای معرفی توانمندی‌های هنرمندان استان در سطح جهانی توصیف کرده و اظهار داشت: این دستاورد بزرگ در سایه توجه ویژه دولت به حوزه صنایع دستی و همکاری بخش خصوصی فعال در صنعت فرش حاصل شده است.


استاندار آذربایجان شرقی افزود: انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی فرش دستباف، پس از گزارش تیم ارزیابی‌کننده و بررسی‌های کارشناسی، با رای قاطع روسای منطقه‌ای شورای جهانی صنایع دستی (wcc) صورت گرفت.

وی با اشاره به حضور تیم ارزیابی شورای جهانی صنایع دستی از ۱۰ تا ۱۲ تیر در تبریز، خاطر نشان کرد: این تیم بعد از بازدید از دانشگاه هنر اسلامی، بازار فرش تبریز، کارگاه‌های بافت فرش، گزارش خود را به شورای جهانی صنایع دستی ارائه کرد که بر اساس آن، تبریز به عنوان کانون صنعت فرش معرفی شده است.

جبارزاده افزود: در این گزارش، پشتیبانی قوی دولت از بخش صنایع دستی، از طریق فراهم کردن آموزش‌های تخصصی، اعطای امتیازات ویژه به افراد شاغل و ارائه مشوق‌ به کارآفرینان فعال در این بخش، مورد اشاره قرار گرفته است.

وی، صنایع دستی را یکی از مولفه‌های غرور ملی توصیف کرد و گفت: علاقه فراوان و خالصانه مردم و هنرمندان و شاغلان صنایع دستی، از جمله دلایل انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی فرش عنوان شده است.

استاندار آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: رئیس و اعضای این شورا، در نامه‌ای که به بنده ارسال شده است خود را در شادی و غرور مردم تبریز سهیم دانسته و این موفقیت را تبریک گفته‌اند.

جبارزاده با بیان این که این دستاورد حاصل پیگیری مسئولان امر بود، افزود: اکنون نوبت فعالان بخش خصوصی و هنرمندان صنعت قالی‌بافی است که با استفاده از فرصت به وجود آمده در رشد و توسعه این هنر صنعت بکوشند و ظرفیت‌های بالقوه را به منصه ظهور برسانند.

در آخرین نشست مشترک شورای جهانی صنایع دستی در سال ۲۰۱۵، با رای اکثریت قاطع روسای مناطق آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، اروپا، آفریقا و آسیا-اقیانوسیه، شهر تبریز در حوزه صنعت فرش و قالی‌بافی به عنوان شهر جهانی انتخاب شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.