رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی خبر داد

ظرفیت آذربایجان‌شرقی برای تامین نیازهای محصولات خشکبار، دام و طیور روسیه

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: ما از سرمایه‌گذاری کشور روسیه در تمامی زمینه‌ها، بخصوص بخش کشاورزی استان استقبال می‌کنیم.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی، کریم مهری در جلسه مشترک با هیئت سرمایه‌گذاری از جمهوری خودمختار اینگوش روسیه که در محل این سازمان برگزار شد، با بیان اینکه در پنج ماهه نخست سال ۹۴ میزان صادرات محصولات کشاورزی استان، ۹۷ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵ درصد افزایش داشته است، اظهار داشت: در برخی محصولات کشاورزی نظیر گیاهان دارویی، استان‌ دارای جایگاه ویژه‌ای بوده که اکثراً به کشورهای انگلستان، هلند و… صادر می‌شود.


وی ادامه داد: ما از سرمایه‌گذاری که موجب سود و منفعت هر دو طرف باشد از جمله احداث کشتارگاه، صادرات سیب‌زمینی و صنایع فرآوری، تولیدات مرغ، فرآورده‌های لبنی، تخم‌مرغ، سیب، انگور و کشمش که به اندازه کافی در استان تولید می‌شوند استقبال کرده و هر اقدامی را در این زمینه مورد حمایت خود قرار می‌دهیم.

مهری با بیان اینکه سیاست وزارت متبوع و این سازمان در جذب سرمایه‌گذاران خارجی در بخش کشاورزی با رویکرد برد متقابل است، افزود: برای سرمایه‌گذاری از طرف روسیه در منطقه آزاد ارس و سایر مناطق استان که طرف روسیه درخواست کرده و مورد نظرشان باشد آماده ارائه خدمات زیربنایی و تسهیل در امور سرمایه‌گذاری هستیم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی گفت: ما در مورد نهاده‌های دامی که فرامرزی کشت می‌شوند از جمله فرآورده‌های دامی و غلات مانند گندم و جو، آماده همکاری هستیم اینها نیازهای استان آذربایجان‌شرقی به‌شمار می‌آیند و آمادگی ارائه هرگونه مساعدت و همکاری مشترک در این زمینه هستیم.

مهری گفت: سازمان جهادکشاورزی استان این مسئله را از طریق استانداری و وزارت جهادکشاورزی پیگیری می‌کند تا مسئله فوق در سطح سیاسی و حاکمیتی حل و فصل شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه کاشت محصولات کشاورزی در روسیه برای ما حائز اهمیت است، گفت: قبل از احداث کشتارگاه نیز باید موضوع مجوز واردات دام در دو کشور پیگیری و مراحل نهایی اداری آن طی شود.

مهری تصریح کرد: با توجه به تولیدات مازاد محصولات دامی و برخی محصولات زراعی و خشکبار استان، ما به دنبال بازاری برای محصولات تولیدی‌ بوده و آماده صادرات محصولات پروتئینی، فرآورده‌های لبنی، انواع خشکبار به‌ویژه کشمش، محصولات غده‌ای همچون سیب‌زمینی، پیاز و تبادل سایر محصولات کشاورزی هستیم.

الکساندروف، سرمایه‌گذار بخش خصوصی از جمهوری اینگوش روسیه نیز در این نشست گفت: مردم ایران، مردمانی متمدن و قابل احترام هستند و پیشنهادات مدیران سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی قابل طرح و بررسی است.

وی افزود: مقرر شد طبق پیشنهاد رئیس صندوق توسعه بخش کشاورزی استان، عملیات کاشت و تولید مواد اولیه خوراک دام در کشور روسیه مورد بررسی قرار گیرد، که این کار در تمام استان‌های جمهوری اسلامی ایران و فدرال روسیه امری مهم به نظر می‌رسد.

سرمایه‌گذار جمهوری اینگوش روسیه ادامه داد: در مورد سرمایه‌گذاری و احداث کشتارگاه دو فاکتور مهم است ابتدا مربوط به مجوز واردات و سپس بازاریابی محصولات تولیدی که باید مد نظر باشد، چراکه این کار مستلزم ۱۵ تا ۱۷ میلیون دلار سرمایه‌گذاری اولیه است.

وی گفت: رئیس جمهور ما علاقه زیادی به روابط اقتصادی و کشاورزی با کشورهای مسلمان دارد که ایران از آن جمله است و با توجه به تیرگی روابط روسیه با کشورهای غربی در چند ماه گذشته، ارتباط با کشورهای خاورمیانه به‌ویژه دول همجوار و همسایه همچون جمهوری اسلامی ایران حیاتی و از اهمیت بالایی برخوردار است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *