در جشنواره «آوای انتظار» شهرستان بناب مطرح شد؛

دولت برای تسهیل ازدواج برنامه داشته باشد/ افزایش سن ازدواج درکشور

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر ضرورت ترویج ازدواج آسان در جامعه گفت: دولت برای تسهیل امر ازدواج برنامه ریزی دقیق و بلند مدتی داشته باشد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از مهر، حجت الاسلام محمد باقری بنابی در آیین افتتاح دهمین جشنواره «آوای انتظار» شهرستان بناب که با حضور حسین نوش آبادی معاون حقوقی، پارلمانی و امور استانهای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سخنگوی این وزارتخانه برگزار شد، در جمع هنرمندان این شهرستان ضمن تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این جشنواره در بناب به بحث مشکل ازدواج جوانان اشاره کرد و گفت: موضوع ازدواج در نظام جمهوری اسلامی باید آسیب شناسی شود.


وی سپس افزود: چه اتفاقی افتاده است که بعد از گذشت ۳۷ سال از پیروزی انقلاب اسلامی سن ازدواج در کشور افزایش یافته و هر روزی که می گذرد مشکل جدیدی در این زمینه ایجاد می شود.

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه آمار طلاق در کشور بالاست و سن ازدواج نیز هر روز بالاتر می رود، ادامه داد: خروجی این جشنواره ها باید ترویج ازدواج آسان برای جوانان باشد که در مجلس کارهایی برای ازدواج آسان شروع شده است که چندان امیدوار به محقق شدن اهداف نیستم.

تشریفات از مراسم های ازدواج حذف شود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان اینکه یکی از مشکلات عمده بر سر راه ازدواج جوانان بحث افزایش تشریفات است، تصریح کرد: در بحث ازدواج در اسلام بهترین الگوها را داریم و همین ازدواج حضرت علی(ع) و خانم فاطمه زهرا(س) بهترین الگو برای تشکیل زندگی است.

حجت الاسلام باقری بنابی با اشاره به اینکه تشریفات از مراسم های ازدواج حذف شود، افزود: با این تشریفاتی که رفته رفته در ازدواجها شاهد هستیم، قطعاً نتایج آن منجر به افزایش طلاق می شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به جشنواره آوای انتظار پیشنهاد کرد: در این جشنواره افرادی که در جهت آسان کردن مسیر زندگی جوانان قدم برمی دارند، باید از آنها تجلیل شود.

وی گفت: اگر می خواهیم طلاق در جامعه کاهش یابد، باید مهریه ها را کاهش دهیم.

عضو کمیسیون روحانیت مجلس شورای اسلامی سپس با انتقاد از افزایش سرسام آور مهریه در جامعه گفت: با این روند افزایش مهریه ها ترویج ازدواج آسان ممکن نیست.

باقری بنابی همچنین با بیان اینکه امروز ۶۰ درصد ازدواج ها در تهران منجر به طلاق شده است، افزود: آمار شهرستان را نمی گویم ولی دراین شهرستان نیز آمار طلاق فاصله چندانی با این آمارها ندارد و متأسفانه اکثریت مشکلات نیز بر سر مهریه است.

حجت الاسلام باقری بنابی همچنین یادآور شد: دولتمردان  سیاست های حمایتی و تشویقی را برای فراهم کردن شرایط ازدواج برای جوانان از قبیل دادن وام اقدام کنند.

تقویت موسیقی محلی و سنتی ایرانی هدف اصلی برگزاری جشنواره آوای انتظار


دبیر دهمین همایش عاشیقلار و هفتمین جشنواره آوای انتظار بناب نیز در ادامه این مراسم گفت: تقویت موسیقی محلی و سنتی ایرانی هدف اصلی برگزاری جشنواره آوای انتظار است.

حبیب صدقی با تاکید بر اینکه امسال در دهمین همایش عاشیقلار و هفتمین جشنواره آوای انتظار ۲۴ گروه ثبت نام کردند که ۱۳ گروه عاشیقلار و ۱۱ گروه موسیقی سنتی را شامل می شود، ابراز داشت: از گروههای ثبت نام کننده عاشیقلار ۸ گروه و نیز از موسیقی سنتی ۹ گروه به مرحله اجرا راه یافتند.

وی تقویت موسیقی محلی و سنتی ایرانی در مقابل هجوم موسیقی غربی و ایجاد فرصت برای رقابت هنرجویان و جوانان شهرستان در بخش موسیقی را از مهمتری اهداف برگزاری این جشنواره اعلام کرد.

دبیر جشنواره آوای انتظار شهرستان بناب همچنین انتقال تجارب ارزنده پیشکسوتان به نسل جوان و نیز ایجاد شور و نشاط و شادابی در میان مردم و ترویج اشعار مرتبط با موضوع انتظار در قالب آواهای موسیقی محلی و سنتی را از دیگر اهداف این جشنواره عنوان کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.