از 31 شهریور تا 6 مهر برگزار می‌شود

نمایشگاه فرهنگی رزمی پایداری دفاع مقدس در تبریز

معاون فرهنگی اجتماعی سپاه عاشورا از برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه فرهنگی و رزمی پایداری دفاع مقدس تبریز همزمان با سی و هفتمین سالگرد دفاع مقدس در محل نمایشگاه بین‌المللی تبریز خبر داد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس، توکل فرهادی اظهار داشت: بیست و پنجمین نمایشگاه فرهنگی و رزمی دفاع مقدس با موضوع نقش آذربایجان در دفاع مقدس در ۱۷۰ غرفه از ۳۱ شهریور تا ۶ مهر در سالن امیرکبیر نمایشگاه بین‌المللی تبریز برگزار می‌شود.


وی افزود: این نمایشگاه که با حضور نیروهای مسلح و نمایش توانمندی‌های دفاعی و نظامی آنها همراه خواهد بود، ادوات نظامی، نقشه‌های عملیات‌های دفاع مقدس، تصاویر شهدای دفاع مقدس، سنگر سازان بی‌سنگر بخشی از یادگارهای شهدا و … به مخاطبان و علاقمندان ارائه می‌شود.

فرهادی گفت: بخشی از این نمایشگاه نیز به معرفی تازه‌های نشر و انتشارات حوزه دفاع مقدس اختصاص خواهد داشت و کتاب‌های جدید این حوزه به علاقمندان معرفی می‌شود.

معاون فرهنگی اجتماعی سپاه عاشورا گفت: در این نمایشگاه بعد فرهنگی و جنگ نرم، نسبت به سال‌های گذشته پررنگ‌تر شده چرا که مسائل مربوط به این جنگ افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه همه نهادها و سازمان‌های فرهنگی رزمی(ستاد نیروهای مسلح، سپاه، ارتش، بسیج و نیروی انتظامی) در این نمایشگاه حضور دارند، افزود: این سازمان‌ها و نهادها با غرفه‌های که در اختیار آنها قرار داده شده، توان رزمی و فرهنگی خود را به نمایش گذاشته‌اند.

فرهادی با اعلام اینکه بیش از ۱۷۰ غرفه در نمایشگاه برپا شده است، عفاف و حجاب، جنگ نرم، آسیب‌های ماهواره، آثار شهدا، تولیدهای فرهنگی و نرم‌افزارهای دفاع مقدس، لوازم‌التحریر ایرانی، توانمندی‌های بسیجیان پزشکی، ماکت عملیاتی خیبر و عملیات شیمیایی، پخش فیلم و مقاومت، علمی و پژوهشی، اختراعات از جمله غرفه‌های این نمایشگاه است که در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه یادآوری دوران دفاع مقدس وظیفه همه ماست، گفت: هدف دشمن با جنگ نرم فراموشی آن دوران است چرا که با همه محاسباتشان در آن ناکام ماند.

فرهادی با بیان اینکه دشمن با همه امکانات، تجهیزات و اطلاعات از عراق حمایت می‌کرد تا در برابر انقلاب نوظهوری که ثبات امنیت، توان نظامی و اوضاع اقتصادی خوبی نداشت بایستد، افزود: مردم ما در کنار نیروهای مسلح نقطه عزت و عظمت خود را در دفاع مقدس با ایستادگی در برابر دنیا به نمایش گذاشتند.

وی اظهار کرد: یادآوری این ایثار و ایستادگی و دوران هر سال بهانه‌ای است تا مبادا چنین ارزش‌های مهم و مقدسی را به فراموشی بسپاریم چنانکه رهبر فرزانه انقلاب هم در مناسبت‌های مختلف اهمیت آن را گوشزد می‌کنند.

معاون فرهنگی اجتماعی سپاه عاشورا با انتقاد از مسئولان در نبود موزه دفاع مقدس مختص شهدا و نمایش صحنه‌های آن دوران، بیان کرد: انتظار است در تبریز که مشهور به شهر اولین‌هاست در شأن رزمندگان ۳۱ عاشورا و هشت سال دفاع مقدس آذربایجان و شهر تبریز هم موزه‌ای باشد تا بتوانیم فرهنگ آن دوران را به آیندگان انتقال دهیم.

وی ادامه داد: اگر فرهنگ آن زمان و فرهنگ عاشورایی که شهدا و رزمندگان به آن تاسی کردند در جامعه نهادینه شود امروز شاهد برخی ناهنجاری‌ها در بخش فرهنگ نبودیم و متولیان فرهنگی نباید به بهانه نبود امکانات از این موضوع شانه خالی کنند چرا که در دفاع مقدس دیدیم که امکانات و تجهیزات کم مانع از انجام تکلیف و رشد و تعالی نیست.

فرهادی تصریح کرد: باید مردم به خصوص جوانان بدانند که حمله عراق به ایران حمله به خاک نبود بلکه به ایدئولوژی، ایمان و اعتقاداتی بود که امام راحل(ره) با مطرح کردن آن در برابر اسلام مرتجع امریکایی، منافع استکبار را به خطر انداخت.

وی تاکید کرد: برپایی نمایشگاه‌های دفاع مقدس را در پاسداشت یاد و خاطره شهدا و ایثارگران بهانه‌ای برای قدردانی از خانواده ایثارگران و مرور دوران دفاع مقدس خواند و ادامه داد: شهدا و ایثارگران در دوران دفاع مقدس به تاسی از فرهنگ عاشورا و سیدالشهدا(ع) از گرانبهاترین متاع هستی خود(جان) گذشتند و از اسلام و انقلاب دفاع کردند.

وی هفته دفاع مقدس را فرصت مناسبی برای سخن گفتن از دلیرمردانی دانست که در تبعیت از ولایت در برابر شرق و غرب ایستادند و تاکید کرد: باید این جانفشانی و فداکاری‌ها و تاریخ آن دوران به نسل جوان تبیین و منتقل شود تا جوانان بدانند در تاریخ‌مان چه مردانی درخشیدند.

وی در پایان از مردم آذربایجان به ویژه مردم تبریز دعوت کرد به همراه خانواده از این نمایشگاه که از ۳۱ شهریورماه تا ششم مهر در سالن امیرکبیر نمایشگاه بین‌المللی تبریز برپا است، بازدید کنند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.