پاتک مجلس به شوراهای شهر؛

در دور آتی، شهر تبریز با ۱۳ و یا ۱۵ عضو تشکیل خواهد شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی تعداد اعضای اصلی و علی البدل شورای شهرها را تعیین کردند و بر این اساس شهر تبریز در دوره پنجم شورای اسلامی خود ۱۳ یا ۱۵ عضو خواهد داشت که بستگی به جمعیت بیشتر یا کمتر از دو میلیون این شهر در سرشماری ۹۵ دارد.

به گزارش تبریز بیدار نمایندگان مجلس عزم خود را برای کاهش تعداد نفرات شوراهای شهر جزم کرد و امروز با تصویب اصلاح موادی از قانون، تعداد اعضای شوراها را کاهش دادند. 


نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه ۱۳ مهرماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران با ماده یک آن با ۱۶۲ رأی موافق، ۱۱ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۲ رأی موافقت کردند.

در ماده یک این طرح اصلاحی آمده است که متن زیر جایگزین ماده ۶ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱/۳/۱۳۷۵ و اصلاحات بعدی آن می شود.

بنابراین، ماده ۶ به این صورت اصلاح شد و تعداد اعضای اصلی و علی البدل شورای شهرها تعیین شد که شهرهایب تا ۵۰ هزار نفر، ۵ نفر عضو اصلی و ۳ نفر عضو علی البدل و شهرها با جمعیت ۵۰ هزار نفر تا ۲۰۰ هزار نفر، ۷ نفر عضو اصلی و ۵ نفر عضو علی البدل داشته باشد.

همچنین شهرهای با جمعیت ۲۰۰ هزار نفر تا ۵۰۰ هزار نفر، ۹ نفر عضو اصلی و ۶ نفر عضو علی البدل و شهرها با جمعیت ۵۰۰ هزار نفر تا یک میلیون نفر، ۱۱ نفر عضو اصلی و ۷ نفر عضو علی البدل خواهد داشت.

بنابر مصوبه مجلس شورای اسلامی شهرها با جمعیت یک میلیون نفر تا ۲ میلیون نفر ۱۳ نفر عضو اصلی و ۸ نفر عضو علی البدل در شورای شهر داشته باشند.

همچنین شهرها با جمعیت بیش از ۲ میلیون نفر، ۱۵ نفر عضو اصلی و ۱۰ نفر عضو علی البدل خواهد داشت.

مقرر شد که اعضای شورای شهر تهران ۲۱ نفر عضو اصلی و ۱۱ نفر عضو علی البدل باشد.

در تبصره این ماده نیز آمده است ملاک تشخیص جمعیت هر شهر، آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن به اعلام رسمی مرکز آمار ایران است.


با این حساب تبریز در دور آتی شورای شهر، ۱۳ یا ۱۵ عضو خواهد داشت. آخرین سرشماری نفوس و مسکن قبل از انتخابات شورای پنجم تبریز سال ۹۵ خواهد بود بنابراین تعداد اعضای دقیق شورای پنجم در آن مقطع قابل تعیین است.

گفتنی است شورای شهر تبریز هم اکنون با ۲۱ عضو اداره می شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *