وضعیت دریاچه ارومیه بحرانی است

۱۴ میلیون نفر از خشک شدن دریاچه ارومیه آسیب خواهند دید/ بیماری‌های خطرناک بر اثر طوفان‌های نمکی

مدیر علمی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: ۱۴ میلیون نفر بر اثر خشک شدن دریاچه ارومیه آسیب‌پذیر خواهند بود و بیماری‌های خطرناک و سرطان را در منطقه خواهیم داشت.

به گزارش تبریز بیداربه نقل از فارس،  مسعود تجریشی بعد از ظهر امروز در نشست مشترک ستاد احیای دریاچه ارومیه و قضات آذربایجان‌شرقی به تشریح وضعیت دریاچه ارومیه پرداخت.

مدیر علمی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: یکی از محورهای مهم برنامه ششم بحث آب است که یکی از برنامه‌های مهم در این میان موضوع احیای دریاچه ارومیه بوده که برای موفقیت در این زمینه نیازمند عملگرایی در برنامه‌ها و انسجام لازم هستیم.

وی گفت: در بیست سال گذشته به صورت میانگین هر سال ۴۰ سانتی‌متر کاهش آب دریاچه ارومیه را داشته‌ایم اما امسال تراز منطبق بر تراز سال گذشته است و حدود ۹ سانتی‌متر کاهش آب داشته‌ایم و اگر وضعیت بدتر نشود و آب‌های لازم به دریاچه وارد شود می‌توانیم امیدوار باشیم که دریاچه را به صورت کلی از دست ندهیم.

تجریشی خاطرنشان کرد: از دهه ۳۰ تا ۷۰ وضعیت بارش در حوزه آبریز دریاچه ارومیه قابل قبول بود و برای کشاورزی، شرب و بهداشت در کنار نیاز دریاچه آب داشتیم ولی در دو دهه اخیر بارندگی کاهش ۱۸ درصدی یافته که موجب کاهش ۲۰ درصدی روان آب شده است.

تجریشی برداشت بیش از حد مجاز از منابع آب تجدیدپذیر را از علل خشکی دانست و گفت: در حال حاضر ۸۵ درصد منابع آب تجدیدپذیر برداشته می‌شود در حالی که حد مجاز برداشت طبق شاخص سازمان ملل ۴۰ درصد است.

میزان برداشت آب از حوزه آبریز دریاچه ارومیه ۷۰ درصد است

وی یادآور شد: در حال حاضر میزان برداشت آب از حوزه آبریز دریاچه ارومیه ۷۰ درصد است که ستاد احیای دریاچه ارومیه تا ۴۵ درصد برداشت را مجاز دانسته است.

مدیر علمی ستاد احیای دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: وضعیت فعلی دریاچه ارومیه بحرانی است و باید تصمیماتی بگیریم که در برابر آیندگان نیز شرمنده نشویم.

وجود ۸۹ هزار حلقه چاه غیرمجاز در حوزه دریاچه ارومیه

تجریشی در ادامه سخنان خود با اشاره به وجود ۸۹ هزار حلقه چاه در حوزه دریاچه ارومیه گفت: این تعداد چاه‌ها در سال‌های اخیر روند شتابانی یافته و تمام آبراه‌های اطراف دریاچه ارومیه توسط این چاه‌ها احاطه شده است.

وی با اشاره به مشکلات ایجاد شده بر اثر خشکی دریاچه ارومیه بیان کرد: ۱۴ میلیون نفر بر اثر خشک شدن دریاچه ارومیه آسیب‌پذیر خواهند بود و بیماری‌های خطرناک و سرطان را در منطقه خواهیم داشت و در یک جامعه آماری کوچک ۸۵ نفره از کودکان منطقه که تحت تاثیر غبار قرار گرفته بودند نمونه‌های خطرناکی از بیماری دیده شده است.

تجریشی یادآور شد: اگر بتوانیم برنامه‌های احیا را به خوبی کنترل و مدیریت کنیم خواهیم توانست دریاچه را در سال ۱۴۰۲ به حد اکولوژیک برسانیم و از خشکی این دریاچه و به نتیجه طوفان‌های غباری جلوگیری کنیم.

مدیر علمی ستاد احیای دریاچه ارومیه تاکید کرد: ایجاد تصفیه‌خانه‌های فاضلاب، انتقال آب به پیکره با لایروبی مسیر و نیز اصلاح روش‌های کشت و انسداد چاه‌های غیرمجاز از جمله راه‌های افزایش آب ورودی به دریاچه ارومیه است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *