معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی اداره‌ کل تبلیغات اسلامی:

سوء استفاده انتخاباتی از عزاداری‌های محرم ممنوع / جمع آوری طبل از عزاداری‌ها نیازمند کار فرهنگی است

معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی اداره کل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی گفت: حضور نمایندگان و نامزدهای احتمالی مجلس در مراسمات عزاداری دسته جات حسینی، منع قانونی ندارد ولی نباید در این جلسات سخنرانی کنند و در صورت مشاهده هر گونه تخلف با مسئولان هیات برخورد می کنیم.

به گزارش تبریز بیداربه نقل از ایسنا، معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی اداره کل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی گفت: حضور نمایندگان و نامزدهای احتمالی مجلس در مراسمات عزاداری دسته جات حسینی، منع قانونی ندارد ولی نباید در این جلسات سخنرانی کنند و در صورت مشاهده هر گونه تخلف با مسئولان هیات برخورد می کنیم.

 

حجت الاسلام میکائیل اسکندری در نشست خبری با اصحاب رسانه استان در تبریز بعثت رسول الله، نصب ولی الله، قیام ثارالله، نهضت روح الله و ظهور امام زمان(عج) در آینده را پنج رویداد مهم و تاریخی در تاریخ اسلام دانست و گفت: نهضت عاشورا، اسلام را برای همیشه تاریخ پویا و سبز نگه داشته است.

  

وی با بیان اینکه متاسفانه در حال حاضر و در سایه تهاجمات فرهنگی و سیاسی استکبار جهانی، سه نوع اسلام، وهابی به مرکزیت عربستان، اسلام سکلولار به محوریت ترکیه و اسلام ناب محمدی به مرکزیت جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، اظهار کرد: اسلام ناب محمدی، سرآمد تاریخ شیعه است و برگزاری حج تمتع، بزرگترین اجتماع سالانه مسلمانان و نماد وحدت بین آنان است ولی حکومت سعودی نتوانست کفایت لازم از خود را در مدیریت حج را به نمایش بگذارد.

 

معاون فرهنگی، آموزشی و پرورشی اداره کل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی از آمادگی این اداره کل و تمامی دستگاه های تابعه در مرکز استان و شهرستان ها برای برگزاری عزاداری های سالم و متناسب با شئون اسلامی خبر داد و اظهار کرد: برگزاری همایش مشترک مسئولین هیات های مذهبی، همایش روحانیون با عنوان طلایه داران تبلیغ، اعزام بیش از دو هزار مبلغ و مبلغه مذهبی به تمامی روستاها، بخش ها، شهرستان ها و شهرهای استان، برگزاری همایش مسئولان دسته جات و هیات های شاه حسین گویان استان و .. از مهم ترین برنامه های این اداره کل به مناسبت ماه محرم است که بخشی از آن ها اجرا و بخش دیگری در حال اجراست.

 

به گفته اسکندری، تلاش در جهت خرافه زدایی از جلسات عزاداری با همکاری تمامی دستگاه‌های مربوطه به ویژه نیروی انتظامی و اداره کل اطلاعات از دیگر اولویت های مهم این اداره کل است.

 

وی گفت: همچون سال های گذشته اکیپ های نظارتی خود متشکل از اعضای انجمن های اسلامی مساجد، کارخانجات و ادارت را با هدف نظارت بر فعالیت و نحوه عزاداری هیات های شاه حسین گویان و برخورد قانونی با هیات‌های  ساختار شکن را ایجاد کرده ایم.

 

وی از شناسایی یک هزار و ۴۰۰ مبلغه حوزوی، دانشگاهی و سنتی در سراسر استان خبر داد و افزود: متاسفانه در بعضی موارد، مبلغه های مذهبی در جلسات عزاداری به ترویج خرافات و سایر مشکلات دامن می زنند و پس از برگزاری این مراسمات تعداد زیادی از مردم به ما مراجعه کرده و اداره تبلیغات اسلامی را مقصر می پندارند! همشهریان باید بدانند که قبل از برگزاری مراسمات عزای خود می توانند از این اداره کل، درخواست مبلغه مذهبی برای حضور در مجالس عزا کنند و اداره کل تبلیغات اسلامی در مقابل برخی مبلغه های مذهبی،هیچ گونه مسئولیتی نداشته و نخواهد داشت.

 

اسکندری در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد جمع آوری طبل از مراسمات عزا توسط این اداره کل گفت:” کار فرهنگی زمان بر است. هدف از برپایی دسته جات، تسلیت به امام زمان(عج) است. همان شخصی که طبل می کوبد آیا می تواند بپذیرد که در مراسم عزای پدر خودش، فرد دیگری طبل بکوبد؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.