استاندار آذربایجان شرقی:

سطح زیر کشت در حوزه دریاچه ارومیه افزایش یافته است / دستگاه قضا برخورد کند

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر برخورد قانونی با چاه‌های غیرمجاز در حوزه آبریز دریاچه ارومیه، همکاری دستگاه قضایی استان را در این زمینه خواستار شد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، اسماعیل جبارزاده در جلسه هم‌اندیشی ستاد احیای دریاچه ارومیه با مسوولان دستگاه قضایی و فرماندهان انتظامی شهرستان‌های حوزه آبریز این دریاچه، اظهار داشت: دولت تدبیر و امید از زمان شروع به کار خود بحث احیای دریاچه ارومیه را به صورت جدی دنبال کرده و وظایف دستگاه‌های ملی و استانی را در قالب مطالعات ستاد احیا مشخص کرده است.

وی افزود: نسخه احیای دریاچه ارومیه به طریق علمی آماده و اجرای آن از نیمه دوم سال ۹۳ آغاز شده است.

جبارزاده با اشاره به اقدامات فرهنگی در راستای جلب مشارکت مردم برای اجرای طرح‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه، خاطرنشان کرد: تاکنون مشوق‌های زیادی از طرف دولت در این زمینه در نظر گرفته شده است که از جمله آنها می‌توان به پرداخت ۸۵ درصد از هزینه تبدیل آبیاری سنتی به آبیاری مدرن از سوی دولت اشاره کرد.

وی گفت: علاوه بر این دولت پذیرفته است که در صورت انتقال آب حاصل از صرفه‌جویی به دریاچه ارومیه ۱۵ درصد مابقی این هزینه را نیز بپردازد.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به معضل چاه‌های غیرمجاز و برداشت اضافی از چاه‌های مجاز در حوزه آبریز دریاچه ارومیه، بر برخورد قانونی با متخلفان تاکید کرد و گفت: بدون مدیریت این قضیه امکان اجرای طرح‌های احیای دریاچه ارومیه وجود ندارد.

وی همکاری دستگاه قضایی با دستگاه‌های اجرایی استان برای برخورد با چاه‌های غیرمجاز را ضروری دانست و گفت: ۴۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در منطقه وجود دارد که قاعدتا دستگاه‌های اجرایی بدون همکاری دستگاه قضایی توان برخورد قانونی با آنها را ندارند.

جبارزاده با اشاره به نظر رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم عمل به قوانین و مقررات در برداشت آب از منابع زیرزمینی و غیرشرعی بودن تخطی از قوانین، از دادستان‌ها و مسوولان قضایی شهرستان‌های حوزه آبریز دریاچه ارومیه خواست به طور جدی در کنار دستگاه‌های اجرایی باشند.

وی ضمن قدردانی از دیدگاه مدیریت دستگاه قضایی استان در خصوص برخورد با جرایم و سامان‌دهی فعالیت‌های قانونی، همه دستگاه‌های اجرایی استان را ملزم به همکاری با دستگاه قضایی دانست و گفت: امیدواریم در سایه این همکاری، دیدگاه مثبت دستگاه قضایی تبدیل به رویه‌هایی شود که احقاق حق مردم، اجرای کامل قانون و پیشگیری از تخلفات را در پی داشته باشد.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان این که آب حاصل از صرفه‌جویی در بخش کشاورزی باید به دریاچه ارومیه انتقال یابد، گفت: متاسفانه این تصور غلط در بین برخی از کشاورزان وجود دارد که در صورت صرفه‌جویی در مصرف آب، می‌توانند سطح زیر کشت خود را افزایش دهند.

وی افزود: البته این موضوع در آذربایجان شرقی کمتر است، اما در استان همسایه آذربایجان غربی شاهد هستیم که با وجود مصوبه دقیق و شفاف ستاد احیای دریاچه ارومیه، سطح زیر کشت محصولات کشاورزی افزایش یافته است.

جبارزاده با اشاره به اثرات منفی خشک شدن دریاچه ارومیه بر روی سلامتی مردم منطقه، اظهار داشت: خط مقدم مقابله با این اثرات مردم آذربایجان شرقی هستند، بنابراین برای حفظ جان مردم و حفظ تمدن آذربایجان باید به احیای دریاچه ارومیه کمک کنیم.

وی با بیان این که ۱۴ میلیون نفر از مردم منطقه در معرض خطرات ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه هستند، افزود: از دستگاه قضایی انتظار داریم که برای نجات جان مردم با کسانی که قصد تعدی به حقوق مردم و تخلف را دارند برخورد کند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.