خانه عاشیقلار افتتاح شد

افتتاحیه خانه عاشیقلار ایران با حضور معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسؤولان سفارت جمهوری آذربایجان و جمعی از عاشیق‌های ایران و آذربایجان در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

به گزارش تبریز بیداربه نقل از ایسنا، «خانه ایران عاشیقلاری» با اخذ مجوز رسمی از وزارت کشور و با ماهیت یک سازمان مردم‌نهاد، به همت جمعی از هنرمندان دلسوز و متعهد به فرهنگ معنوی ۱۸ مهرماه فعالیت خود را رسما آغاز کرد.

سیدعباس سجادی – مدیرعامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران – در ابتدای این مراسم با اظهار خوشحالی از گشایش خانه عاشیقلار، از ایران به‌عنوان یکی از کشورهایی نام برد که متنوع‌ترین فرهنگ‌های دنیا را دارد.

وی اظهار کرد: این تنوع فرهنگی، یکی از میراث‌های ارزشمندی است که باید قدر آن را دانست. قومیت‌های مختلف تحت لوای پرچم جمهوری اسلامی ایران در این کشور زندگی می‌کنند. بررسی تاریخ ایران نشان می‌دهد جمهوری آذربایجان یکی از ستون‌ها و پشتوانه‌های این اتحاد در ایران بوده و در بسیاری از مراتب حساس تاریخی، یکپارچگی خود را مدیون اقوم سرزمینش بوده است.

علی مرادخانی – معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی – نیز به‌عنوان دومین سخنران، با بیان این‌که سال‌هاست به‌دنبال ایجاد چنین مکانی برای عاشیق‌ها بوده است، اظهار کرد: خوشحالم که بالاخره اتفاق مبارکی در این حوزه رخ داده و شرایطی فراهم شده تا از فرهنگ غنی آذری آنطور که شایسته است استفاده کنیم. عاشیق‌ها پل‌های ارتباطی و سفیران انتقال زبان، فرهنگ، عاشقانه‌ها و حماسه‌ها هستند. کاری که این سفیران فرهنگی و هنری انجام می‌دهند، جزو موارد بی‌بدیل است و ما نمی‌توانیم مانند آن را جایی بیابیم. عاشیق‌ها مانند دیگر خنیاگران این سرزمین در فرهنگ عمومی جامعه حرکت می‌کنند و همه اتفاقاتی که در طول تاریخ یک ملت روی داده را برای نسل حال و آینده روایت می‌کنند.

او وجود عاشیق‌ها در مراسم مختلف را به ایجاد اخلاق و معرفت مرتبط دانست و گفت: عاشیق‌ها با حضور در مراسم سنتی مانند عروسی، عزا و … به مردم درس زندگی می‌دهند و سختی‌ها، مشکلات و چگونگی مقابله با آن‌ها را بازگو می‌کنند. فقدان چنین چیزهای موجب بی‌هویتی در یک جامعه می‌شود. از این رو و با یک جمع‌بندی درست و رجوع به چنین سنت‌هایی باید شرایط را به‌گونه‌ای آماده کنیم که برای ترویج اخلاق در جامعه به ریسمانی وصل شویم که آن ریسمان، همان فرهنگ با هویت خودمان است.

مرادخانی با بیان خاطره‌ای از عاشیق بخشی و تنظیم یک شعر ژاپنی توسط او در ژاپن که مورد استقبال مقامات و مردم ژاپن قرار گرفت، از عاشیق رسول قربانی نیز یاد کرد و افزود: قربانی یکی از عاشیق‌های توانا بود. کسی به پای این هنرمند نمی‌رسید. فردی بود که به اخلاق خوب مجهز بود و اطرافیان او به‌جز خوبی چیزی از او ندیدند. جای خوشحالی دارد اگر این خانه بتواند اخلاق و معرفت را به نسل کنونی و آینده منتقل کند. موسیقی عاشیق‌ها پتانسیل بسیاری دارد. هرقدر هنرمندان همچون عاشیق‌ها وارد حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و … شوند، دیپلماسی تقویت می‌شود. در واقع محبوبتی را که از حرکت یک هنرمند ایجاد می‌شود نمی‌توان به هیچ عنوان در حوزه سیاسی به‌وجود آورد.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایجاد مرکز آکادمیک برای این حوزه در تبریز را بسیار لازم دانست و گفت: باید تلاش کنیم تا در تبریز یک آکادمی به‌منظور فعالیت‌ها و گسترش فرهنگ عاشیق ایجاد شود تا در شرایط بهتری، آثاری در این حوزه ارائه شود.

او افزود: در هیئت دولت برای چنین مواردی، امکاناتی را تمهید کرده‌ایم تا این اصناف در جای جای ایران تشکیل شود. در واقع تشکیل چنین مکان‌های ضمن تقویت فرهنگ بومی، موجب می‌شود در جشنواره‌های داخلی و خارجی شاهد حضور و سازماندهی بهتر گروه‌های موسیقی آیینی و محلی باشیم.

در ادامه این مراسم، گروه‌های مختلف عاشیقلار از مناطق گوناگون به اجرای برنامه پرداختند.

طبق ماده ۹ اساسنامه «خانه ایران عاشیقلاری» به‌منظور حفظ و گسترش فرهنگ و ادبیات عاشیقی و ترویج و تحکیم هویت آن از مجرای ادبیات و موسیقی عاشیقی با برگزاری همایش، جشنواره و برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری با هدف بسط هویت جمعی در کشور و انتقال تجربیات بین نسلی از طریق آموزش و همچنین ترویج این هنر و ثبت سبک‌های هنری متعالی در جامع بین‌المللی و انتشار آثاری در راستای حفظ و اشاعه موسیقی عاشیقلار با مدیریت عاشیق سلجوق شهبازی فعالیت‌های خود را آغاز کرد. همچنین در پایان مراسم از لوگوی خانه عاشیقلاری رونمایی شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *