مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی:

ریالی به دستگاه‌های اجرایی برای احیاء دریاچه ارومیه تخصیص داده نشده است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی گفت: متاسفانه در سال‌جاری، در خصوص احیاء دریاچه ارومیه ریالی به دستگاه‌های اجرایی استان تخصیص داده نشده در حالی که بیش از ۱۹۰۰ میلیارد تومان برای احیاء دریاچه در نظر گرفته شده است.

به گزارش تبریز بیداربه نقل از ایسنا،  غلامرضا هاشمی در جلسه ارائه گزارش فرصت مطالعاتی با تاکید بر کارگاه احیاء دریاچه ارومیه گفت: بحران کمبود آب، یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که در حال حاضر در کشور و استان با آن مواجه هستیم و ضروری است از تمامی ظرفیت‌ها برای استقرار مدیریت بهینه آب استفاده کنیم.

وی با تاکید بر لزوم استفاده از توان علمی و فنی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی اظهار کرد: خوشبختانه در بحث احیاء دریاچه ارومیه، از این ظرفیت به صورت کامل و مطلوب استفاده شده است.

وی با اشاره به اولین دستور جلسه هیات دولت تدبیر و امید مبنی بر تشکیل ستاد کشوری احیاء دریاچه ارومیه اظهار کرد: استفاده از تجارب موفق سایر کشورها در زمینه احیاء دریاچه ارومیه یکی از مهم‌ترین سیاست‌های دولت تدبیر و امید است که علاوه بر مطالعات علمی، به صورت میدانی نیز مطالعاتی انجام شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی گفت: در یکی از بازدیدهای میدانی، تیمی از جمهوری اسلامی که یکی از آن‌ها، استاد دانشگاه تبریز بود وضعیت چهار دریاچه مهم مشابه به دریاچه ارومیه در آمریکا مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت.

هاشمی با انتقاد از عملکرد ضعیف تمامی نهادهای متولی در حوزه رویکرد پیشگیرانه اظهار کرد: دریاچه اورال سال‌ها قبل به بهانه تبدیل کشور شوروی سابق به بزرگ‌ترین صادر کننده پنبه، خشک شد. هرچند این کشور به بزرگ‌ترین صادر کننده پنبه در جهان تبدیل شد ولی استفاده بیش از حد از آب و هدایت آن به سمت زمین‌های زراعی پنبه، باعث بیکاری بیش از ۶۰۰۰ ماهیگیر و بسیاری از مشکلات اجتماعی و زیست محیطی شد.

به گفته وی، این دریاچه ۱۳ برابر دریاچه ارومیه مساحت و ۸۰ متر ارتفاع داشت.

هاشمی اظهار کرد: تمامی دستگاه‌های اجرایی استان در رابطه با فعالیت‌های احیاء دریاچه ارومیه به صورت جهادی عمل می‌کنند ولی به جرات می‌توان گفت در رابطه با سیاست پیشگیرانه، موفق عمل نکرده‌ایم.

هاشمی تصریح کرد: در عرض یک سال نمی‌توان دریاچه را احیا کرد بلکه افق ما برای احیاء دریاچه ارومیه، بازه زمانی افق ۹ ساله است.

اطلاع‌رسانی و جلب مشارکت‌های مردمی و حمایت از سازمان‌های مردم نهاد در رابطه با احیاء دریاچه ارومیه از دیگر مواردی بود که هاشمی به آن اشاره کرد.


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *