برای تسهیل سفر زائران پیاده اربعین؛

استانداری آذربایجان شرقی مرز شلمچه را در اربعین تحویل می گیرد

ستاد هماهنگی و خدمت‌رسانی به زایران حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در ایام اربعین با حضور دستگاه‌های مسوول در استان آذربایجان شرقی با تشکیل نخستین جلسه آغاز به کار کرد.

به گزارش تبریز بیدار، استاندار آذربایجان شرقی در این نشست که پنج‌شنبه شب برگزار شد، با اشاره به حرکت عظیم و بی‌نظیر زایران حسینی در اربعین سال گذشته، اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود امسال هم این حضور باشکوه تکرار شود، لذا در سطح ملی هماهنگی‌هایی انجام شده است تا این رویداد عظیم به شکل سازمان‌دهی شده و با آمادگی قبلی برگزار شود.

اسماعیل جبارزاده با اشاره به تلاش دشمنان اسلام برای انحراف باورهای دینی مسلمانان و تشکیل گروه‌های تکفیری با هدف معرفی چهره‌ای خشن از اسلام و در نهایت جلوگیری از موج اسلام‌گرایی در دنیا، گفت: حرکت عظیم شیعیان در اربعین حسینی یک مانور سیاسی مذهبی در مقابل توطئه‌های دشمنان است.

وی با اشاره به فاجعه منا که زمینه‌ساز تبلیغات منفی دشمنان علیه اسلام و مسلمانان شد، افزود: اربعین حسینی می‌تواند در کنار مناسک حج، نمودی از وحدت مسلمین و حرکتی در مقابل اسلام‌هراسی باشد.

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به این که حضور میلیون‌ها زایر در اربعین سال گذشته، افزود: البته زایران حسینی در سال گذشته به دلیل بی‌برنامگی و کمبود امکانات سختی‌های زیادی متحمل شدند و امسال دولت و مسوولان مصمم شده‌اند که این مشکلات مرتفع شود.

وی به تشکیل ستاد کشوری اربعین اشاره کرد و گفت: به این ستاد پیشنهاد کرده‌ایم که مسوولیت یکی از مرزهای خروجی کشور به عراق را بر عهده بگیریم و امکاناتی برای رفاه حال زایران فراهم کنیم.

جبارزاده افزود: با توجه به ارتباط عاطفی مردم آذربایجان با مرز شلمچه و خاطراتی که از لشکر عاشورا در این سرزمین مقدس داریم، مسوولیت این مرز را تقبل می‌کنیم تا با بسیج دستگاه‌های اجرایی و مجموعه استانداری بتوانیم امکاناتی برای زایران ایجاد کنیم.

وی با اشاره به این که در سال گذشته یک‌هزار دستگاه اتوبوس برای انجام ماموریت از آذربایجان شرقی عازم مرزهای کشور شدند، افزود: اگر امکانات دستگاه‌ها را در کنار یکدیگر قرار دهیم قطعا خدمات بهتری به زوار ارایه خواهیم کرد.

 جبارزاده همچنین به نحوه خدمت‌رسانی به زایران نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به این که در طرف ایران امکانات مناسبی از سوی دستگاه‌ها و خود مردم ایجاد شده است، لذا بحث اصلی ما ایجاد امکانات رفاهی در کشور عراق است.

وی خاطرنشان کرد: استان‌های آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان نیز در کنار ما خواهند بود تا بتوانیم در سریع‌ترین زمان ممکن امکانات مورد نظر را در منطقه ایجاد کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین بر تشکیل کمیته عملیاتی و اجرایی برای تمهید مقدمات و برآورد امکانات لازم و تهیه طرح عملیاتی در این خصوص و سامان‌دهی کمک‌های مردمی تاکید کرد.

وی از صدا و سیمای استان نیز خواست در بحث اطلاع‌رسانی از فعالیت‌های ستاد اربعین و دعوت از مردم برای کمک به این ستاد حضور فعال داشته باشد.

نجفی، شهردار تبریز هم در این نشست از آمادگی شهرداری برای اعزام ناوگان حمل و نقل عمومی برای انتقال زایران در مسیرهای مشخص شده خبر داد و گفت: در خصوص سایر امکانات نیز آماده‌ایم در کنار سایر دستگاه‌های ایفای نقش کنیم.

دانشور، رییس ستاد استانی بازسازی عتبات عالیات نیز با بیان این که پیش‌بینی می‌شود در ایام اربعین امسال ۱۵۰ هزار نفر از مرز شلمچه تردد کنند، گفت: مشکل اصلی زایران بعد از عبور از مرز و در کشور عراق است و تلاش می‌کنیم با هماهنگی‌های لازم امکاناتی را در این نقطه مرزی ایجاد کنیم.

در این نشست ترکیب کمیته عملیاتی و اجرایی ستاد خدمت‌رسانی به زایران اربعین حسینی مشخص و مقرر شد نمایندگان تام‌الاختیار دستگاه‌های مسوول مقدمات لازم برای انجام ماموریت این ستاد را پیش‌بینی کنند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.