سعیدی عنوان کرد:

مهار آب‌ رودخانه مرزی زاب؛ گامی موثر در احیای دریاچه ارومیه

نماینده مردم تبریز در مجلس طرح انتقال آب رود زاب به دریاچه ارومیه را برای جلوگیری از خشکی دریاچه موثر دانست.

به گزارش تبریز بیدار، محمداسماعیل سعیدی در گفت وگو با خانه ملت، درخصوص طرح انتقال آب از رود زاب به دریاچه ارومیه، گفت: طرح انتقال آب از رودخانه زاب از زمان شروع مشکل دریاچه ارومیه مطرح شده بود، در واقع با برگرداندن مسیر آب رودخانه زاب و جلوگیری از خروج آن از مرزهای کشور دریاچه ارومیه از خشکی نجات پیدا می کند.

نماینده مردم تبریز، اسکو وآذرشهر در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر ضرورت مهار آب‌های مرزی، تصریح کرد: تاکنون از این رودخانه هیچ استفاده‌ای نشده، البته انتقال آب از رودخانه زاب تنها یکی از راه‌حل‌های احیای دریاچه ارومیه است زیرا رود زاب در حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب دارد اما دریاچه ارومیه سالانه و در شرایط عادی حدود ۳میلیارد متر مکعب آب نیاز دارد.

وی با تاکید بر اینکه انتقال آب از رودخانه زاب می تواند از خشکی دریاچه ارومیه جلوگیری کند، افزود: برای انتقال آب از رودخانه زاب به دریاچه ارومیه، باید از بودجه ستاد احیای دریاچه و بودجه مهار آب‌های مرزی به طور مشترک باید استفاده شود چراکه طرح بزرگی است؛ هرچند تونل‌های آن در گذشته آماده شده اما سدی برای این منظور باید احداث کرد تا از این طریق آب برگردانده شود.

سعیدی یادآور شد: در بررسی‌ها مشخص شده که آب رودخانه زاب در کشور عراق مورد استفاده قرار نمی‌گیرد از این رو مهار این رودخانه مرزی مشکلی را ایجاد نخواهد کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، تاکید کرد: طرح انتقال آب رودخانه زاب بخشی از مشکل دریاچه ارومیه را که حل می‌کند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *