استاندار آذربایجان شرقی:

پدافند غیرعامل مسوولیت مشترک همه دستگاه‌ها و مردم است/ نگاه بخشی در این حوزه قابل قبول نیست

استاندار آذربایجان شرقی پرهیز از بخشی‌نگری در بحث پدافند غیرعامل را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت: پدافند غیرعامل مسوولیت مشترک همه دستگاه‌ها و مردم است و نگاه بخشی در این حوزه قابل قبول نیست.

به گزارش تبریز بیدار، دکتر اسماعیل جبارزاده ظهر امروز (سه‌شنبه) در جلسه شورای پدافند غیرعامل استان، با بیان این که پدافند غیرعامل حفاظت از اموال مردم و دولت در شرایط عادی است، افزود: حفاظت از داشته‌های کشور یک واجب همگانی است.

وی ضمن قدردانی از تلاش‌های اعضای این شورا در یک سال گذشته، گفت: امروز در حوزه پدافند غیرعامل استان نگاه علمی حاکم است و در سایه تلاش مسوولان ذی‌ربط تحول خوبی در این حوزه ایجاد شده است.

جبارزاده افزود: مردم و مسوولان استان نسبت به اهمیت مقوله پدافند غیرعامل آشنا شده‌اند و تلاش‌ها در این زمینه فراتر از وظایف اداری انجام می‌شود.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به شرایط جدید کشور پس از مذاکرات هسته‌ای، گفت: طبیعتا در این شرایط شاهد تحول و رشد اقتصادی در کشور خواهیم بود که خوشایند دشمنان نیست.

وی به شیوع بیماری سارس به دنبال رشد اقتصادی دورقمی در کشورهای جنوب شرق آسیا که باعث توقف این رشد شد اشاره کرد و گفت: چنین تهدیداتی همواره می‌تواند در کمین نظام و انقلاب ما نیز باشد، لذا در شرایط پساتحریم اهمیت پدافند غیرعامل و مقابله با تهدیدات دشمنان بیشتر از گذشته خواهد بود.

جبارزاده با بیان این که همیشه باید یک قدم جلوتر از دشمنان باشیم، افزود: در شرایط جدید، تهدیدات جدیدی متوجه کشور خواهد شد، بنابراین همه دستگاه‌های مسوول باید بدون از دست دادن وقت برای مقابله با تهدیدات، تمهیدات لازم را پیش‌بینی کنند.

رییس شورای پدافند غیرعامل آذربایجان شرقی در ادامه به مهار بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در ۱۲ شهر استان بدون تلفات انسانی اشاره کرد و ضمن قدردانی از تلاش‌های قرارگاه زیستی پدافند غیرعامل و دستگاه‌های مسوول در این رابطه، از این قرارگاه خواست با قدرت به ماموریت‌های خود عمل کند.

وی همچنین قرارگاه سایبری را از مهم‌ترین قرارگاه‌های پدافند غیرعامل دانست و گفت: امروزه اکثر دارایی‌ها و اطلاعات مردم در بستر فضای مجازی نگه‌داری می‌شود و باید با تمام توان آماده مقابله با تهدیدات در این حوزه باشیم.

جبارزاده با تاکید بر مجهز شدن همه دستگاه‌ها به سیستم‌های حفاظتی، گفت: همه مدیران اجرایی و فرماندهان نظامی نسبت به امنیت فضای مجازی، اقدامات جدی و پیشگیرانه را انجام دهند.

استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که آموزش بزرگترین نقش را در مقوله پدافند غیرعامل دارد، گفت: دانشگاه‌ها و صدا و سیما باید خصوص آگاه‌سازی مردم با مفهوم پدافند غیرعامل و حفاظت از اموال خود اهتمام داشته باشند و قطعا همراهی مردم در این زمینه مفید خواهد بود.

وی بر اجرای قانون اختصاص نیم تا دو درصد از اعتبارات عمرانی دستگاه‌ها به بحث پدافند غیرعامل و تهیه پیوست پدافند غیرعامل برای پروژه‌های عمرانی تاکید کرد و از شهرداران استان خواست در صدور پروانه‌های ساخت و ساز رعایت ماده ۲۱۵ برنامه پنجم توسعه و مبحث ۲۱ مقررات ملی ساختمان را مورد توجه قرار دهند.

دکتر جبارزاده در ادامه با بیان این که عدم توجه به حفظ دارایی‌ها و اطلاعات می‌تواند باعث اتفاقات جبران ناپذیری شود، به نمونه‌ای از این بی‌توجهی در سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: در دولت گذشته در اثر بی‌مسوولیتی و بی‌مبالاتی، یک دستگاه پرتوی از دانشگاه تبریز به سرقت رفت که می‌توانست باعث تشعشعات هسته‌ای شود.

وی افزود: این موضوع تا مدتی پنهان مانده بود و زمانی که ما متوجه شدیم مجبور شدیم به مدت دو سال کل شهر تبریز را از نظر پرتوهای هسته‌ای پایش کنیم که خوشبختانه مورد خطرناکی مشاهده نشد.

جبارزاده با بیان این که مطلقا نباید شاهد چنین حوادث ناگواری باشیم، افزود: چنین اتفاقاتی می‌تواند کل نظام و مردم ما را آماج تبلیغات منفی در سطح دنیا قرار دهد، بنابراین همه باید نسبت به حفاظت از دارایی‌ها به ویژه تجهیزات باارزش دستگاه‌ها با نهایت دقت عمل کنیم.

وی همچنین بر پرهیز از کتمان حقایق تاکید کرد و گفت: پنهان‌کاری، خیانت به مردم است و نمی‌تواند حلال مشکلات باشد، باید در صورت وقوع اتفاقات ناگوار با شهامت و جسارت آن را به مراجع ذی‌ربط اطلاع دهیم تا از عواقب بعدی جلوگیری شود.

استاندار آذربایجان شرقی پرهیز از بخشی‌نگری در بحث پدافند غیرعامل را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت: پدافند غیرعامل مسوولیت مشترک همه دستگاه‌ها و مردم است و نگاه بخشی در این حوزه قابل قبول نیست.

وی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر مقابله با جنگ نرم دشمن، گفت: یکی از راه‌های مقابله با تهدیدات، مجهز شدن به الزامات پدافند غیرعامل است.

جبارزاده همچنین هفته پدافند غیرعامل را فرصتی برای تبیین مفاهیم پدافند غیرعامل در جامعه و توجیه دستگاه‌های اجرایی نسبت به آن دانست.

در این نشست همچنین رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، فرمانده پدافند هوایی منطقه شمال غرب کشور و مدیرکل دفتر فنی استانداری آذربایجان شرقی به ارایه گزارش‌هایی در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه پدافند غیرعامل پرداختند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.