سعیدی:

ابتکار پاسخ گوی وضعیت قرمز حیات وحش ایران باشد

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بحرانی خواندن وضعیت حیات وحش در کشور، تصریح کرد: نقش سازمان محیط زیست در تخریب حیات وحش بسیار مشهود است و انتظار داریم رئیس این سازمان یک‌بار برای همیشه این معضلات را جدی گرفته و راهکاری برای آن در نظر بگیرد.

به گزارش تبریز بیدار، محمد اسماعیل سعیدی در گفت وگو با  خانه ملت، با انتقاد از مشکلات حیات وحش در کشور و بی‌توجهی سازمان محیط زیست به این معضلات، افزود: واقعیت آن است که در سال های گذشته کم توجهی به حیات وحش باعث شده تا بسیاری از گونه های جانوری از بین روند که این امر، زنگ خطری جدی برای حوزه زیست محیطی به شمار می‌رود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:‌ متاسفانه خشکسالی ها، استفاده نامناسب از زیستگاه‌های جانوری ، ورود فاضلاب به دریا و شکار بی رویه منجر به افزایش خطر انقراض شده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، مشکل دیگر حیات وحش را شکار غیرمجاز و فروش حیوانات دانست و تصریح کرد: متاسفانه امروزه قاچاق حیوانات و اعضای بدن آنها بحران را در محیط زیست رقم زده است درحالی که هیچ مقام مسئولی پاسخگوی چنین وضعیتی نیست.

سعیدی با تاکید بر اینکه باید صدور پروانه شکار و فروش سلاح‌های شکاری در این شرایط باید مورد تجدید نظر قرار گیرد، افزود: امروزه شکارگاه‌ها ظرفیت این همه توزیع، فروش و صدور مجوز را ندارد لذا باید با برنامه‌ریزی دقیق حدود ۱۰ سال فروش سلاح‌های شکاری ممنوع شود تا گونه‌های جانوری ترمیم شوند.

وی تاکید کرد: نقش سازمان محیط زیست در تخریب حیات وحش بسیار مشهود است و انتظار داریم رئیس این سازمان یک‌بار برای همیشه این معضلات را جدی گرفته و راهکاری برای آن در نظر بگیرد.

سعیدی یادآور شد:‌ البته ناگفته نماند که ضعف فرهنگی در کشور نیز منجر به از بین رفتن حیات وحش شده است چراکه امروزه در بسیاری از مناطق مردم ما با محیط زیست و حیات وحش کاملا بیگانه هستند که در این شرایط باید افزایش آگاهی مردم جزو اولویت‌ها قرار گیرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت: آشتی با حیات وحش و طبیعت همواره جزو مطالبات دوستداران محیط زیست است که می‌تواند حیات وحش را در کشور حمایت کند دراین میان سازمان محیط زیست نیز باید جدی‌تر وارد عمل شده و نسبت به تمام کم‌کاری‌های صورت گرفته نیز پاسخگو باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.