چرا وزیر ارشاد در دیدار رئیس جمهور با اهالی فرهنگ غائب بود؟

ضیافت افطار رئیس جمهور با اصحاب فرهنگ و هنر در حالی شب گذشته برگزار شد که علی جنتی وزیر ارشاد بزرگترین غائب این نشست بود و هیچ یک از اهالی فرهنگ مجالی برای سخنرانی نیافتند.

به گزارش تبریز بیدار ، دیدار حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان با اصحاب فرهنگ و هنر در حالی شب گذشته برگزار شد که این ضیافت با حاشیه‌هایی همراه بود.

نخستین حاشیه مربوط به وزیر ارشاد بود‌، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بزرگترین غائب این نشست بود. جنتی که در جریان  تبادلات فرهنگی به یکی از کشورهای آسیای میانه رفته است،‌ نتوانست خود را به ضیافت افطار روحانی با اصحاب فرهنگ و هنر برساند. هم‌چنین حجت‌الله ایوبی دیگر غایب این نشست بود.

حسن  روحانی در این ضیافت در سخنانی گفت:‌… اگر هنرمند خواست ملی را دید و اهداف ملی کشور و نیازها را تبیین کرد، آن وقت به بهترین وجه می‌تواند به کشورش برای دستیابی به اهدافش کمک کند.هنرمندان باید به دولت کمک کنند، قاضی دولت باشند و مسیر دولت را ترسیم کنند نه اینکه قدرت‌ها و دولت‌ها آنها را در یک جهت قرار دهند چرا که خلاقیت هنری با زور و فشار امکان‌پذیر نیست.

وی تصریح کرد: هنر در صورتی تجلی می‌یابد که فضا، فضای آزاد و اخلاقی باشد همان طور که همه دین ما با هنر توأم است و زیبایی ظاهری و معنوی را می‌توان در همه آیات قرآن، مناسک دینی نظیر اذان، افطار، مناجات و در همه ماه مبارک رمضان مشاهده کرد. وظیفه دولت و نظام تسهیل راه برای خلق هنری است، اشکالی ندارد دولت و نظام سیاست‌های هنری را در جامعه تبیین و تشریح کنند، اما حق ندارند در زندگی خصوصی، هنری و کاری هنرمندان دخالت کنند….

یکی دیگر از نکات جالب توجه این دیدار این بود که بر خلاف معمول و رسم سالیان گذشته هیچ یک از اصحاب فرهنگ و هنر در این دیدار سخنانی را در حضور رئیس جمهور بیان نکرد،‌ چرا که برنامه‌ریزی مراسم به گونه‌ای انجام شده بود که تنها رئیس جمهور و معاونان وزارت ارشاد سخنرانی کردند‌، این در حالی است که معمولاً این دیدارها فرصتی است تا اهل فرهنگ دغدغه‌ها،‌ مشکلات و نظرات خود را مطرح کرده تا گرهی از مشکلات فرهنگ باز کنند.

در دیدار‌های گذشته رئیس جمهور با اهل فرهنگ،‌ نمایندگانی از گروه‌های مختلف اهل فرهنگ از جمله نویسندگان،‌ بازیگران، و …. سخنرانی می‌کردند،‌ سخنان رضا امیرخانی در رابطه با لشکر اجنه در وزارت ارشاد در همین مراسم‌ها مطرح شده بود. امیرخانی در اولین دیدار رسمی رئیس جمهور با اهالی فرهنگ گفته بود:‌جناب آقای دکتر روحانی! مورخ که نه، پرده‌خوان در پرده‌ای می‌گوید که لشگر جن به نزد حضرت ارباب رسیدند و به هواخواهی رخصت نبرد خواستند. حضرت ارباب رخصت نداد و فرمود حرب شما با خصم من از فتوت به دور است. شما ایشان را می‌بینیند و ایشان شما را نمی‌بینند. آقای رییس‌جمهور! ممیز و حامی و داور و سایر اعضای وزارت ارشاد را از لشگر اجنه انتخاب نفرمایید!».

محمد‌علی آذرشب‌، جمشید گرگین،‌ رضا کیانیان،‌ افشین علا‌، علیرضا رضاداد،‌ مسعود کیمیایی‌، روزبه نعمت‌اللهی‌، داریوش فرهنگ،‌ کوروش تهامی،‌ مصطفی رحماندوست، بهزاد فراهانی‌، منصور ضابطی،‌ حسین یاری‌،‌ رضا عطاران،‌ سامان مقدم،‌ محمد علیزاده،‌ علیرضا قربانی‌، گلاره عباسی‌، ایرج راد،‌ محمد‌علی زم‌، مهدی پاکدل‌، بهنوش طباطبایی،‌  راضیه تجار‌، بلقیس سلیمانی‌، مسعود رایگان،‌ حبیب رضایی،‌ فرهاد اصلانی و … از جمله اصحاب فرهنگ و هنر حاضر در این ضیافت بودند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *