مدیر کل ثبت احوال خبر داد:

افزایش ۴.۸ درصدی نرخ طلاق در آذربایجان شرقی

مدیر کل ثبت احوال آذربایجان شرقی از افزایش ۴.۸ درصدی نرخ طلاق استان و رتبه ۱۱ آذربایجان شرقی از این نظر در سطح کشور خبر داد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از مهر، علی جعفری آذر چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه اداره کل ثبت احوال آذربایجان شرقی از نظر ثبت وقایع حیاتی رتبه نخست در بین ادارات کل کشور را طی سال ۹۳ به خود اختصاص داده، اظهار داشت: با نظرسنجی های انجام شده در خصوص خدمات دهی ثبت احوال استان در یک روز، سلامت اداری و ثبت ۹۹.۹ درصد واقعه ولادت و ۹۹.۴ درصد واقعه وفات در مدت معین قانونی باعث کسب این رتبه شده است.

وی با تاکید بر اینکه دفن افراد فوتی بدون گواهی فوت در شهرستان های آذربایجان شرقی صورت نمی گیرد، افزود: این مهمترین مسله ثبت احوال است که باید در بین ادارات ثبت احوال استان، دهیاری ها، بیمارستان ها و متولیان قبرستان ها اطلاع رسانی شود.

مدیر کل ثبت احوال آذربایجان شرقی به کاهش و افزایش آمارهای ثبت وقایع حیاتی سال ۹۳ در اهر اشاره کرد و گفت: کاهش ۱.۳ درصدی ولادت، افزایش ۸ درصدی وفات، ۶.۳ درصد کاهش ازدواج و افزایش ۱۸.۹ درصدی طلاق را طی سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ در شهرستان اهر شاهد بودیم.

جعفری آذر به کاهش و افزایش آمارهای ثبت وقایع حیاتی آذربایجان شرقی نیز اشاره کرد و ادامه داد: افزایش ۳.۸ درصدی ولادت، ۱.۲ درصدی وفات و ۴.۸ درصدی ثبت طلاق و کاهش ۸.۳ درصدی ازدواج طی سال ۹۳ نسبت به مدت مشابه سال ۹۲ در آذربایجان شرقی ثبت شده است.

وی اضافه کرد: آذربایجان شرقی از نظر ثبت ولادت در رتبه ۲۰، وفات ۱۵، ازدواج ۱۳ و نرخ طلاق در رتبه ۱۱ کشور قرار گرفته است.

مدیرکل ثبت احوال آذربایجان شرقی اظهار داشت: آمار ولادت افزایش دو درصدی، وفات کاهش ۰.۷ درصدی، ازدواج کاهش ۴.۷ درصدی و نرخ طلاق طی سه ماهه نخست سالجاری یک درصد نسبت به سه ماهه مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

جعفری آذر از راه اندازی پایگاه الکترونیکی ثبت احوال بصورت آنلاین در آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: تاکنون اطلاعات وقایع حیاتی ۱۲۶ میلیون ایرانی در این پایگاه ثبت شده که نزدیک ۱۳۰ دستگاه اجرایی و خدمات رسان آذربایجان شرقی به این پایگاه وصل شده است.

وی ادامه داد: هدف از راه اندازی این پایگاه الکترونیکی دسترسی ادارات به تایید هویت اشخاص، جلوگیری از جعل اسناد و مقابله با تخلفات در انتخابات است.

مدیرکل ثبت احوال آذربایجان شرقی، صدور کارت ملی هوشمند را یکی از طرح های مهم این سازمان دانست و افزود: طی سالجاری برای صدور ۵۰۰ هزار کارت ملی هوشمند برنامه ریزی شده که تا ماه قبل ۴۰۰ هزار کارت بوده است.

وی با بیان اینکه امکان ثبت نام برای متقاضیان کارت ملی هوشمند از تمامی ادارات ثبت احوال استان و دفاتر پیشخوان دولت و دفاتر پست آذربایجان شرقی بدون محدودیت سنی انجام می گیرد، اظهار داشت: امسال برای شهرستان اهر سهمیه صدور ۲۰ هزار کارت ملی هوشمند اختصاص یافته است.

جعفری آذر از راه اندازی سامانه حضور و غیاب کارمندان ثبت احوال با کارت ملی هوشمند برای نخستین بار طی دو ماه آینده در آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: این کارت هوشمند از قابلیت بسیار زیادی برخوردار است که در دو ماه آینده در ادارات ثبت احوال استان انجام خواهد شد که این هویت افراد را در فضای مجازی تصدیق می کند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *