پوستر؛

ناامیدی مردی که پوستر «امید» اوباما را طراحی کرد + عکس

مردی که مدتی پیش پوستر مشهور «امید» اوباما را طراحی کرد، حالا از سیاستمداران آمریکایی ناامید است.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، بسیاری از آمریکایی‌ها با اثر هنری سمبلیکی که طی کمپین مشهور ریاست جمهوری باراک اوباما منتشر شد، آشنا هستند. تصویر کاندیدای ریاست جمهوری به همراه شعار ساده ی «امید» که در زیر چهره ی وی چاپ شده بود. این عکس در انظار عمومی تقریباً به عنوان علامت تجاری مبارزات انتخاباتی اوباما شناخته شد.

تقریباً ۷ سال بعد، شپرد هنرمند ۳۹ ساله آمریکایی که این پوستر را خلق کرده بود، احساساتی کاملاً متفاوت در قبال اوباما داشت. شپرد در مصاحبه با اسکوآیر در مورد بر آورده شدن انتظاراتش اظهار داشت: «حتی بخش کوچکی از آن هم بر آورده نشده است. رئیس جمهور اوباما حقیقتاً اوقات سختی را سپری می‌کند، ولی بدون شک می‌توان گفت که وی به بسیاری از چیزهایی که انتظارش را نداشتم، پرداخته است. به عبارتی دیگر، پهبادهای بدون سرنشین و جاسوسی از خانه‌ها و نقض حریم خصوصی، از جمله آخرین چیزهایی هستند که وی از آن‌ها حمایت کرد.»

شپرد فیری پیش از این در مورد منابع مالی مبارزات انتخاباتی اظهار نگرانی کرده بود. سال گذشته، او اثر دیگری مشابه پوستر «امید» که در سال ۲۰۰۸ در حمایت از اوباما منتشر کرده بود، طراحی کرد. این پوستر، چهره سیاستمداری با نام «آنست گیل» را نشان می‌داد که یک دسته اسکناس در دست دارد و در زیر چهره وی کلمه «فروخته شده» حک شده است.

شپرد در وب سایت شخصی خود در مورد کمپین آنست گیل اینگونه اظهار داشته بود که «وابستگی‌های مالی کلان پشت سر کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا تأثیراتی مخرب بر سیاست ما گذاشته و دموکراسی ما را فاسد می‌کند. این مسأله‌ای است که ظاهراً اکثریت آمریکایی‌ها علاقه‌ای به آن ندارند، ولی به ضمانت این مهم که علایق لابی کنندگان بر علایق عام ارجحیت دارد، تمامی آمریکایی‌ها از آن متأثر می‌گردند. دموکراسی واقعی باید ضامن این مهم باشد که سیاستمداران، بهترین‌ها را برای اکثریت مردم تأمین می‌کنند، اما این عقیده با منافع ویژه‌ای که به ازای این حمایت‌‌های مالی از سیاستمداران مطالبه می‌شود، تباه شده است.»

احتمالاً اثر هنری شپرد در انتخابات آتی ریاست جمهوری هیچ گروه سیاسی آمریکایی را یاری نخواهد کرد. شپرد در مصاحبه خود با اینکوآیر گفته است: «در بسیاری از موارد موافق هیلاری هستم، ولی ساختار مالی رقابت‌ها و جدل‌های انتخاباتی من را بسیار خشمگین می‌کند، این ساختار بدین معناست که سیاستمداران قصد درآمد زایی هنگفت دارند.»

سرمایه گذاری انتخاباتی در واقع یکی از از ارکان ثابت و مسائل اساسی در سیاست آمریکایی محسوب می‌شود و این امر معمولاً موجب تقویت و قدرتمندی ساختاری می‌شود که در آن اینکه چه کسی در رأس قرار دارد، مهم نیست. رسانه‌های مستقل و جریان آلترناتیو رسانه‌های موسوم به جریان اصلی در این باره معتقدند که «در آمریکا رئیس جمهور همچنان توسط این جریانات مالی خریداری می‌شود؛ مردان دولت خریده می‌شوند؛ سناتورها خریداری می‌شوند… بدین ترتیب تناقض منافع و علایق حاصل می‌شود و به موجب آن فرصت و انگیزه‌ای برای سیاستمداران حاصل می‌شود که به جای حس بشر دوستی به جیب‌ها و خزانه‌های خود می‌اندیشند و از این رو زمینه‌های فساد دولت فراهم می‌آید.»

طی این سالها و با عملکرد اوباما؛ پوسترهای گوناگونی شبیه همان پوستر انتخاباتی که شپرد برای اوباما کشید اما با شعارهای جدید توسط گرافیست‌های آمریکایی طراحی و منتشر شده است. حالا شعارهایی مثل «دیکتاتور»، «تنفر»، «یهودی»، «کمونیست»، «جنایتکار جنگی»، «نابودکننده امید» و … جای «امید» در پوستر اصلی را گرفته‌اند.نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *